Історик розвіяв міфи про Коліївщину

москва нам нав’язує події на Коліївщині. Насправді московити стали спусковим гачком Коліївщини.

Сергій Коваленко
Сергій Коваленко

Про це під час ефіру заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.

«москва нам нав’язує події на Коліївщині. Зокрема книгами письменниці Наталії Яковенко, яка називає гайдамацький рух соціальним бандитизмом. Хоча насправді після розпаду Війська Запорізького у народу були спроби його відродити. Адже козаки вважали себе його наступниками. Однак в 1714 році були змушені погодитися з Константинопольським договором, що Правобережжя має повернутися під владу Речі Посполитої. Адже Військо Запорізьке не могло існувати без захисту османів. Тому шляхта почала повертатися на Правобережжя. Однак це була інша шляхта через що проти православ'я почалися жорсткі репресії, бо вони позиціонувалися, як московська агентура. Тому всі ставали греко-католиками. А Україну почали повертися зовсім інші люди — католики, а не православні. Саме цей сюжет і було використано москвою та петербургом», — каже С. Коваленко.

За його словами, шляхта на Правобережжі намагалася створити свою партію і за її допомогою протягувала закони.

«Саме це і спровокувало звірства з боку барських конфедератів. Зокрема, коли почали лунати лозунги, що не можна все віддавати католикам і треба будувати деморатичну державу. Після чого барська конфедерація буда подавлена за підтримки московитів, які намагалися впровадити православ’я чим викликали негативну реакцію з боку шляхти. А потім говорили, дивіться, що наробили барські конференції. До речі, це добре описує Шевченко. По суті, вони стали спусковим гачком Коліївщини. Однак цих повставтанців москва використала наосліп», — каже історик.

Він підкреслив, що народ втомився від кровопролиття і був зневіреним. Саме цим і скористалися керівники повстання, такі як: Й. Шелест, М. Залізняк, А. Журба та останній полковник Коліївщині Іван Бондаренко.

«А ідея гетьмана Пилипа Орлика полягала в тому, щоб спровокувати війну між османами та московюю, втягнувши туди Річ Посполиту та дестабілізувавши ситуацію в Україні і козацтво мало стати однією зі сторін конфлікту та відновити Військо Запорізьке. За цією схемою і будувалося велике так зване гайдамацьке повстання. Українське суспільство до усвідомлення прав і свобод та державного суверенітету дозріло ще в часи Гетьмана Богдана Хмельницького. З одного боку дві феодальні держави Річ Посполита та московське царство задавили цей рух. Людей змусили скласти зброю, бо народ залишися без провідної верстви, яка масово продалася загарбникам і почалася народжуватися нова еліта. Люди не знатного походження, але з правильними поняттями, наприклад, як Іван Ґонта, який став на бік поставців через те, що принижувалася його гідність», — резюмує історик.