Історик розповів, як Україна захистила Європу у 1919 році від московії

Проскурівська операція військового українського діяча Василя Тютюника врятувала Європу від вторгнення московитів у 1919 році.

Сергій Коваленко
Сергій Коваленко

Про це i-ua.tv/ заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.

«Якщо згадувати Проскурівську операцію, то армія УНР, була потіснена військами московської комуни. Серед яких був відомий Щорс. Армія була притиснута до Збруча, за яким вже була армія УНР, яка утримувала частину Волині, але була знесилена боями. В березні 1919 року вона була розполовинена на дві групи. Одна з них — південна група УНР, куди входив Запорізький корпус. Однак вона була відрізана від основних сил після того, як Жмеринку здобули Щорсовці. Запорізький корпус не міг пробитися до своїх та відступив через Румунію. Після цього виникла ідея створення начальника оперативного управління українського Генштабу Василя Тютюника. Саме він запропонував провести наступ. Хоча здавалося, що вже кінець. Поляки добивали українсько-галицьку армію, а з іншого боку УНР притисла комуна. Тому УНР мала потрапити у полон», — каже дослідник.

Він нагадав, що перша світова війна була позиційною. І Тютюн, не дивлячись на нестачу сил, зробив все, щоб сконцентрувати їх на головному напрямку.

«В його розпорядженні була група січових стрільців та група запорожців. Цими силами Тютюник повів наступ, який виявився успішним. Армія УНР здобула Хмельницький, потім було звільнено Кам'янець Подільський. Ця операція не лише врятувала армію УНР від розгрому, а врятувала Європу. Адже московська комуна вела операцію на Захід. Московія хотіла підтримати комуністичний заколот, який почався у березні 1919 року почався в Угорщині. Там було проголошено соціалістичну радянську республіку. В планах москви було прорватися та надати їм допомогу. Також московити хотіли роздмухати пожежу світової революції у всьому світі. Однак армія УНР фактично було останньою перешкодою, щоб через Закарпаття прорватися до Угорщини та встановити там свою владу під приводом світової революції. Крім того, у Словаччині також були московські заколоти. А операція Тютюника врятувала Європу від вторгнення московитів», — резюмує дослідник.