Фахівець з кібербезпеки прокоментував збої в системі еРиба
Щодо еРиби, то має бути комплексний підхід, який запобігає «обілечіванію».
Про це під час ефіру заявив фахівець з кібербезпеки, член правління Центру експертних досліджень і моделювання Віктор Жора.
«Якщо користувачі відчували проблеми з роботою системи, вони могли звернутися до власників та розробників еРиба для усунення проблем, або до Держспецзв'язку, який би допоміг розібратися. Однак в системі має функціонувати комплексний захист інформації. На жаль, збої можуть ставатися у будь-якій системі. Є захищеність декларативна, а є реальна. Однак за захист інформації будь-якої системи несе відповідальність власник або ж розпорядник цієї системи. Якщо — інфраструктурний збій, то питання до розпорядника платформи. Якщо ж проблема виникла на рівні прикладної системи, то це питання для власника розпорядника цього реєстру», — каже В. Жора.
На його думку, зараз в країні є багато кейсів несправедливості.
«Добре, що є громадське суспільство… А основний принцип, який має бути використаний в розробці системі архітектур — урахування інтересів всіх груп та суб’єктів систем, які створюються. Але перш за все потрібно слухати громадянське суспільство та експертне середовище. В реформах у кібергалузі, ми маємо використовувати принципи ЄС. Однак Україна має враховувати і свої особливості при їх побудові. А щодо еРиби, то має бути комплексний підхід, який запобігає «обілечіванію», — зазначає фахівець.
На його думку, держава має вживати заходів для захисту своїх інтересів у кіберпросторі. Однак перш за все потрібно слухати громадянське суспільство.
«Ми маємо справу з гібридною війною, а кібервійна є складовою цієї війни», — резюмує В. Жора.