Експерт прокоментував створення спецтрибуналу щодо злочинів рф в Україні
Як тільки ми наблизимося до перемоги, можна буде запускати в роботу цей спецтрибунал.
Про це в коментарі i-ua.tv заявив директор Центру досліджень воєнних злочинів при Інституті держави і права ім. Корецького НАН України Микола Сірий
«Україна може притягнути до відповідальності всіх злочинців у цій російсько- українській війні. Все це прямо пов’язано з нашою перемогою та зусиллями, але за підтримки союзників. Такий спецтрибунал є частиною цієї підтримки. Тому що спецтрибунал стає можливим тоді, коли є тверда коаліція союзників, які готові стояти та йти до мети, щодо встановлення міжнародно-правової справедливості та притягнення до відповідальності винних у цій війні. А крок зі створення спецтрибуналу потрібно розглядати в поєднанні взаємодії з підтримкою, яку отримуємо від союзників. Це єдина та цілісна робота. Тобто чим надійніше союзники, тим більш тверда їх позиція з досягнення цілі, ти надійніше буде трибунал», — зазначає експерт.
На його думку, інструменти, вже сьогодні працюють, зокрема в Гаазі та цілому ряді країн. Вони займаються воєнними злочинами, нищого рівня. А що стосується злочину агресії, на яких розраховано спецтрибунал, то фактично всі докази на поверхні. росія нічого не приховувала і приймала офіційні рішення, щодо широкомасштабної агресії проти України.
«Як тільки ми наблизимося до перемоги, можна буде запускати в роботу цей трибунал. Тобто великої попередньої роботи для нього не потрібно. Достатньо буде пів року, щоб вийти на початок процесу і запустити відкритий Міжнародний суд над злочинцями у злочинах агресії», — підкреслює експерт.
Він зазначив, що порівнювати роботу спецтрибуналу щодо злочинів рф в Україні з відмовою Монголії арештувати президента рф в. путіна, некоректно.
«Говорячи про правила, обов’язки та правові норми, ми окрім прописаних норм, повинні бачити реальність. А вона полягає в тому, що у Монголії немає права вибору. Вона перебуває в оточенні та повній залежності — з одного боку Китай, а з іншого — рф. Інших кордонів немає. Потрапити в Монголію можна лише перетнувши територію КНР або росії. Це країна без вибору, тому все ще сталося — прогнозовано. Відповідно ніякої паралелі не можна проводити, щодо спецтрибуналу. Тобто спецтрибунал, що готується — відповідальне рішення відповідальних країн з глибоким правом вибору. Відповідно, що у нас є гарна перспектива, що коли спецтрибунал запрацює, дасть необхідний результат для міжнародного правопорядку та України», — резюмує Микола Сірий.
Нагадаємо, що міністри юстиції країн Ради Європи (РЄ) на міжнародній конференції у Вільнюсі в четвер обговорять подальші кроки зі створення Спеціального трибуналу для розслідування міжнародних злочинів росії в Україні.