Чому Мазепа напав на українську державу Військо Запорозьке, розповів дослідник

Гетьман Іван Мазепа виконував функцію нищення залишків української держави та суверенітету в угоду москві.

Сергій Коваленко
Сергій Коваленко

Про це під час ефіру заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.

«У 1704 році стався воєнний конфлікт. Сторін конфлікту було дві. Це Військо Запорозьке, яке продовжувало існувати на правобережжі України, а другою стороною конфлікту було московське царство. Саме за наказом царя московського Петра Романова Іван Мазепа з козацькими військами вступ на Правобережжя та вдарив у спину Війську Запорозькому, тобто козакам правобережцям, які мали конфлікт з Річчю Посполитою. Тобто у 60-х роках 17 ст. відбулася московська окупація і на Лівобережжі з’явилося утворення з назвою Військо Запорозьке його пресвітлого велічества. І його потім називали гетьманщиною. І московське царство вирішило допомогти Речі Посполитій у війні проти Війська Запорозького, руками козаків Мазепи. А за Андрусівським договором москва не мала права вводити свої війська на Правобережжя, а лівий берег — сфера впливу московського царства. А як тільки було підписано договір з османами, що вони відмовляються від захисту Війська Запорозького, вирішили ліквідувати козацтво, а територію приєднати до Речі Посполитої та з військами посунули на Правобережжя. А оскільки у московії не було вільних військ, то вони доручили це зробити Івану Мазепі, що він успішно і зробив. А поки москва готувалася до окупації Правобережжя, на користь Речі Посполитої, там змінилася влада, яка не була у союзі з москвою. Тому Річ Посполита не захотіла віддавати ворогові правобережжя», — зазначає дослідник.

За його словами, багато хто вважає, що Військо Запорозьке об’єдналося під булавою Івана Мазепи. Насправді ж це об’єднання за аналогією схоже на об’єднання 1939 року, коли Маршал Тимошенко увійшов на територію Південно-Східної Польщі. Різниця в тому, що Західна Україна не була незалежною державою, а тут Іван Мазепа розправився з незалежною Українською державою, яка існувала за часів Богдана Хмельницького.

«Він фактично підгріб цю незалежну державу під москву. Мазепа виконував функцію нищення залишків української держави та суверенітету. Проте у 1708 році Мазепа та його близьке оточення вирішили повстати проти московської влади. І цей бій, що зазнав поразки, виправдовує попереднє життя Мазепи. Він закінчив життя у боротьбі за незалежність. Однак це стало наслідком попереднього колаборанства з москвою», — резюмує дослідник.