Країна різноробочих завжди буде бідною — експерт про прожитковий мінімум
За даними Мінсоцполітики прожитковий мінімум дійсно складає близько 9000 тисяч грн на місяць, а не три тисячі. Якщо ж ми хочемо розвивати економіку — громадяни мають бути освічені та фахово навчені.
Про це в коментарі заявив експерт з економічних та політичних питань Юрій Гаврилечко.
«Українці не можуть прожити на 3 тисячі гривень на місяць. За даними Мінсоцполітики прожитковий мінімум дійсно складає близько 9000 тисяч грн на місяць, саме тому можновладці пропонували позбутися прожиткового мінімуму, як Держстандарту. Це говорить про абсолютне невігластво. Те, що закладено в бюджеті — бюджетний показник. Однак прожитковий мінімум ніколи не мав нічого спільного із загальними бюджетними коштами, на які можна прожити. Якщо взяти методику нарахування прожиткового мінімуму єдине з чим можна погодитися — обрахунками, щодо вартості продовольчої корзини. Щодо одягу, то українцям пропонують користуватися шкарпетками в продовж півроку і одну сукню на 7 років. А пральна машинка, без ремонту має працювати 14 років. Також прожитковий мінімум не враховує, що людям потрібно десь жити. Тобто прожитковий мінімум розрахований на те, щоб людина жила у подарованому житлі і її хтось обслуговував. Про фантастичні показники сплати комуналки — вже мовчу. Таке враження, що ті, хто рахували методику прожиткового були свято впевнені в тому, що людям дарують квартири або будинки… Тому прожитковим мінімумом у 3 тисячі гривень не можливо сплатити за комунальні послуги», — каже експерт.
На його думку, набір ліків, що входить у прожитковий мінімум, вважати набором ліків — не став би.
«Він має бути для здорової людини, якій подарували житло і хтось обслуговує. Саме тому це знущання з громадян. Тож може вже потрібно змінювати чинну законодавчу базу і закладати держбюджет реальний прожитковий мінімум. А для цього треба розуміти, яку економічну модель ми беремо за взірець, куди йдемо і що будуємо», — зазначає експерт.
Він підкреслив, що в урядовій стратегії демографічного розвитку взагалі немає економіки.
«Це як? Хоча прожитковий мінімум можна поділити на три різних категорії. Це прожитковий мінімум виживання, коли його методику розрахунку входять лише продукти та товари й послуги. Вони необхідні для того, щоб людина не померла. Є прожитковий мінімум відтворення, коли в цю ж методику мають входити продукти, товари та послуги. Це треба для того, щоб людина не тільки вижила, а ще й могла працювати та народити дитину. Хоча про це ніхто з наших можновладців не разі не говорить. Хоча, якщо у прожитковий мінімум не закладено кошти відтворення робочої сили та населення, то сила буде зникати, а населення скорочуватися. Для того, щоб людина могла працювати, вона має бути не голодна, вдягнена та здорова. А якщо в країні переважна більшість голодних, босих та хворих людей, то і з економікою все буде кепсько, адже голі, босі й голодні — погано працюють. Третій вид прожиткового мінімуму — стандарт від якого рахуються інші речі. Тобто, де окрім відновлення, щоб можна було працювати та ресурсів, щоб можна було народити й виростити дитину, закладаються ресурси для саморозвитку. Якщо ми хочемо розвивати економіку — громадяни мають бути освічені та фахово навчені. Адже країна різноробочих завжди буде бідною», — зазначає експерт.
На його думку, парламент має визначитися, який концепт прожиткового мінімуму має працювати на Україну і надалі.
«Тобто продовжувати розвиток існуючого прожиткового мінімуму виживання або ж переходити до вищих щаблів. І після цього говорити про конкретні суму прожиткового мінімуму.
Нагадаємо, що в офіційних документах розраховують, що людина має бути в змозі прожити на 3 тисячі гривень, при цьому Мінсоцполітики вважає реальним прожитковим мінімумом 9 тисяч гривень. Про це повідомила голова бюджетного комітету Роксолана Підласа.
Вона зазначила, що рівень прожиткового мінімуму неможливо довести до реального показника, оскільки до нього прив'язано багато виплат.