Експерт розповів чи стане Україна членом НАТО в обмін на території та коли чекати вибори
Новина про те, що Україна думає про обмін окупованих територій на вступ до НАТО більше схожа на вкид.
Про це в коментарі заявив політолог Ігор Чаленко.
«Адже Україна за будь яких обставин не зафіксує приналежність своїх територій до рф. Крім того, окуповані території це, по суті, збереження нинішнього статусу кво. Тобто Україна не буде посилювати статус цих територій, маркуючи їх російськими за будь яких обставин. Зрозуміло, що до НАТО ми не вступимо форсованими темпами. Ця тема розтягнеться на 5−7, можливо на 10 років. Запрошення до НАТО, це більше декларативний крок, а не реальна можливість нашого форсованого вступу. Тому Україна не буде йти на формулу вступ до НАТО в обмін на території», — каже І. Чаленко.
За його словами, щодо питання про переведення виборів через 6−9 місяців, то про це вже говорять близько року.
«Є декілька сценаріїв. Найбільш оптимістичний з точки зору перезавантаження влади і проведення виборів — якщо відбудуться перемовини з рф на початку року. Тоді в кінці травня отримаємо загальнонаціональну компанію. Нам треба переобирати и парламент і президента. Також в осені, зокрема, в жовтні, має відбутися місцева компанія. Все це показує, що є величезне поле для маніпуляцій. І що стосується виборчої системи, і що стосується порядкової проведення виборів. Зокрема, чи не будуть вони проведені всі ледь не одночасно восени разом із проведенням референдуму на теми, де влада не може взяти на себе всю повноту відповідальності. Тобто можуть бути різні сценарії. Зараз точно цей сценарій не виписано. Тому все буде залежати від перемовного процесу», — зазначає політолог.
Він підкреслив, що питання не у замороженні війни.
«Ми живимо в рамках особливого періоду. Зараз знову продовжили воєнний стан. Потім парламент може його не продовжувати. Після чого запускається механізм прописаний у виборчому кодексі. Тобто дається 30 днів, щоб оголосити вибори. Якщо говорити про вибори президенту, то за ці 30 днів Рада має прийняти конкретну дату в рамках наступних 100 днів. Тобто ми маємо 130 днів від завершення воєнного стану, коли мають відбутися президентські вибори після припинення режиму про який я говорю. Наразі готуються зміни до законодавства, що стосується перших повоєнних виборів. Деталі очевидно тримаються в секреті. Тут доведеться гадати, коли вибори і чи буде паузу у припиненні військових дій? Владі вигідно провести вибори, як найшвидше, тому що це питання рейтингів. Чим далі — тим більше голосів влада втрачатиме. Все залежатиме від того, хто посяде головне крісло у Білому домі», — резюмує політолог.
Нагадаємо, що німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung написало про те, що Україна очікує, що саме США першими запропонують взяти під захист 5 статті НАТО контрольовані Україною території, доки інші землі тимчасово залишатимуться окупованими рф. Таким чином, керівництво країни все ж таки готове до територіальних поступок «в обмін на НАТО».
Також ЗМІ повідомили, що брат голови Верховної Ради, народний депутат від «Слуги народу» Микола Стефанчук вважає, що президентські вибори відбудуться вже наступного року, а Росія поверне Україні всі території. Такий коментар він надав журналістам польського видання Onet.