З України продовжиться відтік капіталу та перенесення виробництва — експерт

Через зростання комуналки продовжиться відтік капіталу з України та перенесення виробництва у сусідні країни.

Андрій Новак
Андрій Новак

Про це в коментарі i-ua.tv заявив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

«Дуже дивно, що регулятор банківського сектору і грошової кредитної політики — Нацбанк, робить оцінки сфери, яка інституційно підпорядкована уряду. Тобто енергетична система країни та формування тарифної й інвестиційної політики, все це є підпорядкуванням інституційному уряду. Чому НБУ робити такі заяви та прогнози у сфері, в який не вповноважений цього робити, як мінімум викликає здивування. Нацбанк має робити прогнози суто фінансових показників. А те, що Нацбанк робить прогнози про підвищення тарифів може бути розвідкою громадської думки. Зокрема, як українське суспільство реагуватиме на такі прогнози. Зокрема, чи буде воно протестувати, чи просто змириться», — каже А. Новак.

За його словами, зараз відбувається тестування громадської думки на чуттєву сферу — підвищення тарифів на комунальні послуги.

«Регулятор не повинен мати відношення до стратегії енергетичної політики. Нацбанк тільки може бути додатковим помічником у банківському забезпеченні цих інвестиційно — технічних та технологічних процесів. Тому є суцільно негативні оцінки діяльності Нацбанку, бо така його діяльність на сьогодні вигадає дуже дивно», — підкреслює експерт.

На його думку, будь яке підвищення на енергоносії та комунальні послуги означає, що громадяни повинні більшу частку своїх доходів витрачати на обов’язкові платежі. Тобто вони будуть більше витрачати коштів на комунальні послуги і менше послуги та товари. Це означає зниження рівня життя населення. Такі негативні прогнози стимулюють подальший відтік капіталу та перенесення виробництва у сусідні країни, в яких є сприятливий клімат для розвитку бізнесу", — резюмує експерт.

Нагадаємо, що Національний банк України очікує, що в 2025 році тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води не переглядатимуться. Проте з 2026 року тарифи доведеться поступово підвищувати. Про це йдеться в «Інфляційному звіті» Національного банку України за жовтень 2024 року.