В Україні розробили FPV-дрон з управлінням по кабелю

Українська компанія 3DTech готує до поставки військовим першу партію FPV-дронів з управлінням по оптоволоконному кабелю, що не сприйнятливі до радіоелектронних перешкод.

В Україні розробили FPV-дрон з управлінням по кабелю
В Україні розробили FPV-дрон з управлінням по кабелю

Про це виданню Forbes повідомив засновник та генеральний директор компанії Олексій Жулінський.

3DTech успішно випробували в бойових умовах свій новий ударний безпілотник «Хижак REBOFF», котрий замість звичного радіозв’язку керується за оптоволоконним кабелем. Така система зв’язку є повністю захищеною від ворожих радіоелектронних перешкод та робить дрон вкрай ефективним на полі бою.

Наразі виріб компанії проходить сертифікацію, щоб бути допущеним до закупівель Збройними силами та структурами Сил оборони.

Тим часом компанія вже запустила у виробництво першу партію ударних FPV-дронів. За словами Жулінського, з наявними ресурсами вони можуть виготовити до тисячі апаратів за відносно короткий термін.

«Хижак REBOFF»

Новий безпілотник замість традиційних для FPV систем радіозв’язку комплектується котушкою з кабелем, який розмотується під час польоту.

Компанія пропонує 10-дюймові коптери з двома котушками, які дозволяють виконувати польоти на відстань 5 або 10 кілометрів. При тому «коротка» версія може нести до 2,3 кг навантаження, а «довга» — лише 1,2 кг. Це пов’язано з вагою самого кабелю.

«Механізм намотування важить 300 грамів, а 5 кілометрів кабелю важать 1,25 кг, тому система з 10-кілометровим радіусом дії несе додаткові 2,8 кілограми, що значно зменшує доступне корисне навантаження», — розповідає Жулінський.

У межах досліджень розробники також тестували 13-дюймові безпілотники, які з 10-кілограмовим кабелем змогли нести бойову частину вагою 2 кілограми. На їхню думку, такі дрони можуть мати й більшу дальність, якщо використовувати потужніші апарати на зразок Queen Hornet.

Для польотів на більшу відстань вони використовували більші безпілотники. 13-дюймовий БпЛА може нести достатньо кабелю на 10 кілометрів, а також 2 кілограми / 4,4 фунти боєголовки. Більші радіуси дії були б можливими з більшими безпілотниками, як-от Queen Hornet.

Окрім захищеності від ворожих радіоперешкод, така технологія передачі даних також відкриває нові переваги. Зокрема, пілот отримує на порядок краще зображення порівняно з традиційними FPV та більше не стикається зі втратою сигналу зі збільшенням відстані або появою ефекту радіогоризонту.

«Певні ділянки лінії фронту мають складний рельєф, зокрема перепади висот, долини та ліси, що ускладнює використання радіокерованих безпілотників. Волоконно-оптичні дрони ці проблеми повністю усувають», — каже Жулінський. «Ворог часто очікує, що безпілотник атакує згори, тому вони стежать за небом. Однак дрони, керовані по оптоволокну, можуть наближатися до цілей за межами поля зору супротивника, літаючи на низькій висоті, що підвищує їх ефективність і додає елементу несподіванки».