Пенсії фактично будуть заморожені — експерт про пенсійну реформу
Також другий рівень пенсійної реформи — це забезпечення так званої накопичувальної пенсійної системи, яка перетвориться на фінансову піраміду.
Про це в коментарі заявив експерт з соціальних питань Андрій Павловський.
«Є оновлений текст меморандуму уряду з МВФ. Зокрема, Міжнародний валютний фонд зобов’язав уряд внести ряд змін до пенсійного законодавства. Там є і позитивні вимоги, що всі повинні отримувати пенсію згідно з єдиними правилами, принципами та формулою. Не повинно бути ніяких спеціальних пенсій. До речі, це можна вважати позитивним моментом. З іншого боку там є вимога не збільшувати пенсії протягом певного періоду. Адже в меморандумі зазначено, що таким чином хочуть зменшити тягар пенсійних витрат на держбюджет», — каже експерт.
Він не виключає, що це стосується так званої бюджетної резолюції, коли фактично три роки пенсії фактично будуть заморожені на тому ж рівні, що і зараз.
«Якщо це уряд називає пенсійною реформою… Тим більше, що такі зобов’язання внести зміни у пенсійне законодавство, влада взяла перед МВФ. Також другий рівень пенсійної реформи — це забезпечення так званої накопичувальної пенсійної системи. Хоча фахівці МВФ та Світового банку не раз писала листи нашій владі, що під час війни та економічної кризи, цю накопичувальну систему запроваджувати неможна. Адже є великі ризики, що вона перетвориться на велику пенсійну піраміду. Адже для запровадження цієї системи має бути виконано ряд економічних умов. Зокрема, зростання економіки хоча б кілька років підряд та була мінімальна інфляція. Однак через війну ці умови відсутні. Якщо уряд на це наважиться, то все прогорить і перетвориться на фінансову піраміду», — зазначає експерт.
За його словами, у східноєвропейських країнах в мирний час при більш сприятливих економічних умовах ця накопичувальна пенсійна система провалилася.
«Вони цю реформу заморозили, а гроші повернули назад у солідарну систему. Зокрема, зі скандалом ця реформа провалилася в Угорщині, Чехії, Польщі. В цих країнах не змогла запуститися накопичувальна система, тому що фінансові ринки східноєвропейських країн значно слабші за західноєвропейські. Також є сумний досвід Чілі та Аргентини, де ця накопичувальна система не спрацювала. А ми чомусь не хочемо враховувати досвід цих країн. Адже накопичувальна система не працює у країнах зі слабкою економікою», — резюмує А. Павловський.
Нагадаємо, що проєкт закону № 12000 про державний бюджет України на 2025 рік до другого читання містить норму щодо проведення пенсійної реформи.