Європа змінює підхід у озброєннні України — WSJ
Європейські союзники змінюють підхід в озброєнні України, щоб забезпечити достатньою кількістю ресурсів Сили оборони. Так, партнери переходять до фінансування українських держконтрактів з українськими виробниками, які мають проблеми з грошима.
Йдеться про виробництво різного обладнання та зброї, включаючи ракети дальнього радіуса дії і безпілотники, здатні завдавати ударів по російській території. Київ консультує союзників, з якими компаніями працювати і яке озброєння купувати. Далі європейці самостійно перевіряють виробників.
«Україна, як і раніше, покладатиметься на західних союзників у питанні передових озброєнь, таких як ракети-перехоплювачі „Патріот“. Але чиновники кажуть, що новий підхід дозволить Києву купувати зброю швидше і в більшій кількості, ніж чекати, поки європейська зброя буде вироблена. Україна може це зробити, оскільки її оборонна промисловість працює набагато нижче своєї виробничої потужності — за деякими оцінками, на 30% від свого потенціалу — через недостатнє фінансування», — пише видання.
За словами прихильників нового підходу, українські оборонні компанії не тільки вироблять швидше й більше, а й здатні пристосовуватися до постійних змін потреб фронту. Крім того, це дозволяє зміцнити ВПК України на майбутнє.
Новий підхід вже отримав назву «данська модель», оскільки саме Копенгаген став першим, хто почав замовляти зброю для ЗСУ в Україні. Норвегія, Швеція і Литва вже надали фінансування, а інші країни висловили зацікавленість у тому, щоб приєднатися. Німеччина також застосувала подібний підхід, а Нідерланди паралельно укладають контракти безпосередньо з українськими компаніями.
«Данія розробила свій підхід, тому що вона, як і багато союзників, вже передала Києву майже все наявне у неї озброєння, кажуть урядовці. До цієї групи також належать Нідерланди, Швеція, Норвегія та країни Балтії. Ця модель є частиною більш широких зусиль країн Північної Європи і Балтії, спрямованих на консолідацію співпраці для підтримки України. Вона виникла після того, як Франція, Німеччина та інші великі країни не змогли об'єднати континент навколо узгодженого плану, і в той час, коли Європа готується до приходу адміністрації Трампа, яка може зменшити участь США на континенті», пояснює WSJ.