Експеримент з кешбеком провалився?
Нардеп від Голосу Я. Железняк, має не тільки розповідати, що Кабмін вирішив забрати гроші з програм підтримки бізнесу та розмінування на кешбек та «тисячу Зеленського», а звідки ці гроші взялися? Також виникає питання, а хто такий президент, що він має роздавати гроші?
Про це в коментарі i-ua.tv заявив фахівець з ринку праці і трудових відносин Сергій Кондрюк.
«Нардеп Железняк часто транслює події, які відбуваються у Раді. Він це робить, як незалежний журналіст розслідував, а не як народний депутат. Саме, як нардеп, він мав відповідним чином подати певні альтернативи і запити. По-перше, він мав би відповісти, а звідки ці гроші взялися? По-друге, звідки ці гроші взялися, коли бюджет все було підписано президентом. А без бюджетизації цих грошей, без надання їм відповідного цільового призначення є аферою на грані державного злочину», — каже експерт.
Він підкреслив, що в ЗМІ кинули інформацію, що начебто від президента йде жест доброї волі роздати людям по 1000 тисячі гривень.
«Одразу виникає питання, а хто такий президент, що він має роздавати гроші? Немає у президента таких повноважень. Адже в нього немає грошей, які він може роздати. Що більше в нього немає права приймати такі рішення. Все, що він міг зробити, подати до парламенту відповідні законодавчі ініціативи. Своєю чергою Рада могла їх підтримати або — ні. Перший вкид, що ці кошти начеб то із благодійної допомоги, яку терміново потрібно використати до кінця року. Тому немає часу обдумувати, як це правильно зробити. Саме тому гроші вирішили роздати від бідного пенсіонера, і до Рената Ахметова. Потім була інформація, що це зекономлені кошти фондом страхуванням на випадок безробіття. Саме ця версія існувала досить довго. Поки до наших можновладців дійшло розуміння, що це серйозний злочин нецільового використання цільових страхових коштів. Адже не можуть кошти, які накопичені за рахунок внесків страхування працюючих легально людей, бути використані на роздачі всім на ліво та право. Мабуть таке розуміння прийшло і з’явилася третя версія, яка говорить, що кошти будуть вилучені з певних цільових програм. Хто прийняв таке рішення і може його зробити, невідомо», — підкреслює С. Кондрюк.
Він підкреслив, що кошти з кешбеку будуть мати певний позитив, бо скоріш за все, будуть використані в магазинах.
«А це пряма інвестиція до українського бізнесу. По-друге, з цих коштів буде повернуто до 40%, а може і більше % у вигляді податків, які закладені у вигляді товарів та послуг. По-третє, це певна допомога українцям взимку, хоча на тлі знецінювання зарплат, пенсії, підвищення податків, такий жест носить абсурдний характер. А кешбек є експериментом, і кошти, які вже зараз на ньому зараховані будуть виплачуватися у лютому. В подальшому його доля залишається під питанням, бо коштів на цей експеримент не виділено. Таким чином колосальні кошті, які були виділені державою на запровадження цього експерименту можуть провалитися з явним мінусом для людей і бізнесу», — резюмує експерт.
Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про перерозподіл видатків з бюджету на 2024 рік. В результаті, 3,8 мільярда гривень будуть перенаправлені на фінансування «національного кешбеку» та одноразової виплати в розмірі тисячі гривень за програмою зимової «єПідтримки».
Замість запланованих витрат на підтримку бізнесу та розмінування, уряд вирішив перерозподілити кошти на ці програми, що викликало критику з боку деяких народних депутатів. Зокрема, заступник керівника комітету, народний депутат Ярослав Железняк зазначив, що 3,8 мільярда гривень забираються з програм, таких, як компенсація вартості сільськогосподарської техніки, державна підтримка інвестиційних проєктів і розмінування сільськогосподарських земель.