Експерт прокоментував зростання зарплат чиновників на 49% за рік під чай війни

Неадекватне зростання зарплат в обслуговуючий чиновницькій галузі порівняно з іншими є такими, що потребують розслідування.

Влада відірвалася від загальної ситуації в країни
Влада відірвалася від загальної ситуації в країни

Про це в коментарі i-ua.tv заявив фахівець з ринку праці і трудових відносин Сергій Кондрюк.

«За попередніми оцінками уряду, нас в цьому році очікується зростання середньої зарплати на 14%. А в умовах війни це доволі високий показник, хоча він потребує суттєвого аналізу та перевірки. Якщо мова йде про значне зростання незначної частки працюючих, зокрема високопосадовців та їх обслуги, то це одна ситуація. Якщо ж мова йде, що в реальному секторі, зокрема, на оборонних підприємствах зарплата зростає такими темпами, то в умовах війни — це доволі хороший показник. Однак його треба порівнювати з частиною нашого суспільства, де люди отримують свій дохід виключно з податків, які ми всі разом сплачуємо. Саме тому неадекватне зростання зарплат в обслуговуючий чиновницькій галузі порівняно з іншими є такими, що потребують розслідування. При чому на рівні парламентських слідчих комісій для того, щоб з’ясувати чи є такі пропорції адекватними і чи носять диверсійний характер в умовах війни», — каже С. Кондрюк.

За його словами, в 2025 році прогнозується зростання реальної зарплати близько 6%.

«Багато це чи мало? Знову ж таки треба робити серйозні порівняння по галузям економіки з тим, щоб зрозуміти, що відбувається з доходами середнього та великого бізнесу. А також з оплатою праці людей, які своїми руками та розумом створюють продукти на виробництві в умовах війни. Таким чином питання політики оплати праці потребує глибинного аналізу з метою недопущення тих скажених перекосів, які відбуваються останнім часом», — підкреслює С. Кондрюк.

Також експерт підкреслив, що говорячи про реальні зарплати в Україні треба враховувати такі чинники, як ціни, які останнім часом набули спекулятивного зростання.

«Це суттєво підриває можливості українців. Причому індекс цін та інфляції та розрахунок реальної зарплати потребує також окремого аналізу. Адже якщо брати офіційний показник інфляції, зокрема зростання цін на вершкове масло чи олію, або яйця, то ці показники в рази перевищують офіційний рівень інфляції. І названа цифра зростання реальної заробітної плати може бути дуже скоригованим, якщо рахувати не за методикою Кабміну то за борщовим набором та аптечним мінімумом ці показники будуть значно вище. Значна частина українців, які працюють у бюджетних установах, наприклад, у школі, медичних закладах і тому подібне, отримують заробітну плату виходячи з єдиної тарифної сітки. А зростання мінімальної зарплати заморожено, тому значна частина українців отримує критично низьку зарплату. Тобто нижче, чим гарантовано Конституцією, навіть враховуючи умови війни», — підкреслює С. Кондрюк.

За його словами, якщо говорити про співвідношення зарплат чиновників та іншої частини населення, в купі з замороженими державними стандартами, виникає питання цинічного відривання верхівки можновладців та їх обслуги від загальної ситуації в країни.

«Тому вся ця ситуація потребує не просто наукового дослідження, а проведення розслідування, зокрема, з боку слідчих комісій Верховної Ради з метою з’ясування наявних причин порушення Конституції у сфері державного управління», — резюмує С. Кондрюк.

Нагадаємо, що середня зарплата працівників державних органів, місцевих держадміністрацій і органів судової влади України у жовтні 2024 року становила 57,5 тисячі гривень, що на 49% більше, ніж на початку року. Це значно перевищує середній рівень зарплат по країні, який у вересні становив 18 тисяч гривень, згідно з даними Пенсійного фонду України.