Для чого ввели ліміти переказів у 50 тисяч грн з карти на карту?
Обмеження карткових переказів запроваджують, щоб контролювати витрати українців.
Про це в коментарі заявив економічний та політичний експерт Юрій Гаврилечко.
«Обмеження переказів з карти на карту запроваджують, щоб контролювати видатки пересічного громадянина. Тобто окрім посиленого контролю більш нічого. Причому не за законними операціями, а саме за видатками громадян. Цей контроль потрібен для влади, починаючи від політичної діяльності і завершуючи тим, що громадянам просто не дадуть використовувати власні кошти. Тобто людям просто можуть почати арештовувати рахунки. Це регуляторний, а не економічний механізм», — каже експерт.
На його думку, це призведе до збільшення вартості банківських послуг.
«За деякий час ми побачимо збільшення вартості обслуговування банківських карток. Або ж збільшення відсотку за зняття готівки. Адже банки будуть впроваджувати механізми моніторингу. Все це коштує грошей», — зазначає Ю. Гаврилечко.
Він зазначив, що міжнародна організація яка займається боротьбою з фінансовими махінаціями, використовує межу у 400 тисяч доларів.
«Трансакції меншого обсягу не відслідковуються, бо в цьому немає сенсу. В нас же будуть відслідковувати операції від 50 тисяч грн. Тобто в 400 разів менше. Вже не говорячи про те, що це мотивується наявністю дропів. Хоча їх не існує. Це волога фантазія НБУшників. Якщо хтось скаже, що це не так, то хай продемонструє матеріали кримінальних справ за якими є вироки, де подібний механізм використовувався саме для здійснення злочину. Навряд чи їх буде більше, ніж кількість пальців на одній руці. А це означає, що їх не існує. На жаль, існують певні спроби обійти механізми контролю, оскільки в нас немає деперсаніфікованих карток та рахунків. Тобто анонімних. Фактично в нас немає банківської таємниці. А операції, які проводяться з чужими картками — наслідок відсутності системи анонімазингу та банківської таємниці, як такої. Для того, щоб це упорядкувати треба дозволити відкрити анонімні рахунки і обмежити за ними обсяги операцій. На економіку це не вплине жодним чином», — резюмує Ю. Гаврилечко.
Нагадаємо, що Національний банк підписав меморандум з двома профільними асоціаціями та чотирма банками: «Ощадбанк», «Райффайзен Банк», «КБ ПриватБанк» та «Універсал банк» (monobank).
Зазначається, що цю домовленність пов’язують із необхідністю протидіяти нелегальним платіжним операціям, відмиванню грошей.
Для клієнтів з високим ризиком посилять перевірки, зокрема щодо походження коштів і рівня доходів.
Для обох категорій діятимуть ліміти планових операцій за рахунками:
- з 1 лютого 2025 року — до 150 000 грн на місяць;
- з 1 червня 2025 року — до 100 000 грн на місяць.
Також передбачено моніторинг рівня переказів та обмеження у проведенні операцій клієнтів із непідтвердженими доходами: 50 000 грн для тих, кого віднесли до «високого» рівня ризикованості, а для клієнтів із «середнім» та «низьким» рівнем — 150 000 грн з 1 лютого 2025 року і 100 000 грн з 1 червня 2025 року.