Суддя КСУ у відставці прокоментував скасування тесту на IQ для кандидатів на посади суддів

Заяви про те, що через цей конкурс та тест IQ не можливо було призначити суддів є маніпуляцією.

Суддя КСУ у відставці прокоментував скасування тесту на IQ для кандидатів на посади суддів
Суддя КСУ у відставці прокоментував скасування тесту на IQ для кандидатів на посади суддів

Про це заявив Суддя Конституційного Суду України у відставці Віктор Шишкін.

«Важко коментувати, коли не бачив цей IQ тест, щоб оцінити цей закон та крок Зеленського. Не можу визначити критерії цього тесту. Це все ж таки тест на IQ, чи професійне тестування суддів. Якщо це загальні питання про мистецтво чи інші галузі, то завдяки таким питанням можна визначити інтелектуальний рівень людини. В будь-якому випадку має бути професійне тестування суддів з адміністративного чи процесуального права. Щодо IQ тестування, то тут знання суддів мають бути вище за професійні. Тобто людина з низьким IQ може зазубрити статті закону, а в інших галузях бути недостатньо розвиненою», — каже В. Шишкін.

На його думку, у судді має бути вербальне мислення, як і професійне тестування з права та історії України.

«Заяви про те, що через цей конкурс та тест IQ не можливо було призначити суддів є маніпуляцією. В будь якому випадку має бути проходження професійного тестування суддів. Однак через обмеження інформації не можу коментувати правильно чи ні було скасування тесту для суддів на рівень IQ. Однак в будь-якому випадку перед призначенням суддів на посаду має бути їх тестування. Ми цю норму ввели ще у 1992 році. За радянських часів тестування для суддів не було. Тоді брали суддів з червоними дипломами. Ми вважали, що цього не достатньо, тому прийняли відповідний закон. У нас була диференціація. Зокрема, для суддів господарських судів питання у тестуванні було набагато більше, ніж питань з кримінального законодавства. А ті, суддів, які йшли до цивільних та господарських судів, то в них майже не було питань по арбітражному процесу. Це тестування повинно бути обов’язково. Адже нас повертають до срср, де суддів призначали за рівнем політичної привабливості, а не знань», — резюмує В. Шишкін.

Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський підписав зміни до Закону «Про судоустрій і статус суддів», які стосуються складання кваліфікаційного іспиту. Про це стало відомо із сайту Верховної Ради.

Згідно з документом, для претендентів на посади в апеляційних судах та Вищому антикорупційному суді скасовується складний тест на IQ із 75% прохідним балом. Відтепер Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) самостійно визначатиме цей показник.