Помилка нашого народу — не підтримка української державності під час Зимового походу
Головний урок Зимового походу 1919−1920-х років для українців — це те, що тоді український народ не підтримав української державності і сам впав в руки звіра, який потім його пошматував.
Про це під час ефіру заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.
«Головний урок Зимового походу 1919−1920-х років для українців — це те, що тоді український народ не підтримав української державності і сам впав в руки звіра, який потім його пошматував. Ми і зараз видихаємо наслідки цієї помилки. Саме тому, станом на 1991 рік народ зробили таким, навіть була проведена селекція, що складно зі всім цим жити. На фронтах Першої світової війни воювало сотні тисяч українських чоловіків, а може і кілька мільйонів. А в зимовому поході взяло участь близько 5 тисяч осіб. Тобто нація на той час спромоглася виставити тільки таку ж кількість людей. Адже селяни не бачили у комуністах загрози, бо вони не відбирали землю. В той же час, коли московська комуна сюди заступила — гребла людей незапитуючі. А для УНРівців, тобто Петлюри, було важливо, щоб народ підтримав Зимовий поход. Адже заснувати нову державу без підтримки знизу неможливо «, — каже дослідник.
За його словами, для українців найвищою цінністю була земля, яку потрібно було відібрати у колишніх власників.
«Коли впала перша УНР, то землю почали вертати колишнім власникам. І коли в листопаді 1918 року почалося протигетьманське повстання, то вся Україна вибухнула. Тільки під Києвом зібралося 300 тисяч людей, бажаючих скинуть режим. І як тільки його було повалено, всі ці 300 тисяч осіб розбіглися господарювати. Тобто приватний інтерес затьмарює українцям бачення реальної перспективи. Однак група героїв у 1919 році розпочала зимовий похід. Спочатку по тилах зробройних сил півдня росії. Петлюра вирішив їхати до Варшави, щоб домовитися про підтримку. При тому, що Варшава була проти УНР. Однак Петлюра не збирався капітулювати перед ворогом, саме тому він домовився із Польщею і відбувся Зимовий похід. На жаль, мільйони чоловіків зі зброєю не приєдналися до Зимового походу. Однак за п’ять місяців походу Армія УНР пройшла по ворожих тилах на території сучасних Житомирської, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської та Вінницької областей. Попри нечисленність на тлі переважаючого ворога, українські військові спромоглися провести майже пів сотні переможних боїв і захопити численні трофеї», — резюмує історик.