Юрист прокоментував сторічне партнерство України та Британії, щодо ризиків видобутку корисних копалин
Україна та Британія підписали всеосяжну угоду про сторічне партнерство. В ній також йде мова про те, що за Британією закріплюється статус пріоритетного партнера України у стратегії видобутку критично важливих корисних копалин.
Чи не є це здачею національних інтересів, про це в коментарі розповів політик, заслужений юрист України Микола Голомша.
«Не може бути безоплатного подарунку у вигляді видобутку та привласненні доходів. Ми маємо свої способи видобутку, обладнання, оснащення, формування та облаштування свердловин. В Британії все це на порядок вище, бо там високо диверсифікована економіка. Стратегічне партнерство заключається в тому, щоб надавати допомогу Україні у видобутку корисних копалин. Тобто британці матимуть можливість вкладати своє оснащення та обладнання в Україну, яка буде його купувати та застосовувати. Тому не вбачаю здачі інтересів. Адже в угоді не прописано, що британці матимуть право видобувати копалини та продавати їх. Тут мова йде про укладення відповідних угод. Тому не можна казати, що мова йде про здачу державних інтересів», — каже М. Голомша.
За його словами, треба буде дивитися, що буде прописано в самій стратегії, щоб потім не виявилося, що британці зможуть протягом 100 років видобувати корисні копалини в Україні.
«В угоді зазначено, що британці можуть у партнерстві видобувати. Якби цієї тези не було, то тоді в угоді мало б бути прописано на яких умовах британці можуть це зробити. Зокрема, на праві власності, чи для того, щоб все видобуте потім збувати. Тоді це було б великою проблемою та межувало б з великою держзрадою. Тому треба дивитися на перші угоди, які будуть. Якщо в них буде вказано, що надано право на право власності видобутку це здобувати та реалізовувати, то будуть великі питання до цієї стратегії партнерства», — каже юрист.
Він підкреслив, що наша країна тяготіє до партнерства із високо розвинутими економіками.
«Це дуже корисно для держави. Тут взаємовигідні інтереси. Тому що їх люди матимуть роботу і можливість працювати й ділитися досвідом. Також іноземні партнери будуть збувати своє обладнання. Тож сподіваюся, що це буде взаємовигідне партнерство, тому ще раз підкреслюю для цього треба відстежувати, якими будуть ці угоди», — резюмує М. Голомша.