В Україні оклади чиновників є в чотири разі більшими за показник середньої зарплати — експерт

Рівень зростання зарплат у держсекторі фактично у 5 разів перевищує показник інфляції за минулий рік.

Наприклад,  яка приватна організація буде конкурувати з Мінсоцполітики?
Наприклад,  яка приватна організація буде конкурувати з Мінсоцполітики?

Про це в коментарі i-ua.tv заявив експерт з економічних та політичних питань Юрій Гаврилечко.

«Що хоче зробити Рахункова палата не дуже зрозуміло, бо за останніми даними Мінфіну у нас зарплати у державному секторі лише підвищуються. І до речі, підвищуються шаленими темпами. Тобто рівень зростання зарплат у держсекторі фактично у 5 разів перевищує показник інфляції за 2024 рік. Відповідно в середньому заробітні плати центральних органів виконавчої влади є в чотири разі більшими за показник середньої заробітної плати, щодо економіки в цілому. Тому цікаво, що саме будуть досліджувати у Рахунковій палаті? Єдине, на що варто звернути увагу — різниця між заробітною платою робітників та керівництва у держсистемі сягає близько 9 разів. Відповідно, якщо керівництво держструктури отримує зарплату близько 180 тисяч грн на місяць, то звичайні робітники близько 23 тисяч грн. Якщо Рахункова палата зверне увагу саме на це, цікаво б було подивитися на висновки, яких вона дійде», — каже експерт.

За його словами, дивно звучить заява Рахункової палати про підвищення конкурентоспроможності.

«Якщо порівнювати роботу державного сектору та приватного, то тут відбувається певна нісенітниця. Публічна сфера від приватної дуже суттєво відрізняється. Тому не можливо говорити про жодну конкуренцію. Адже який приватний орган може займатися контролюючою діяльністю в тій чи іншій царині. Яка може бути конкуренція з АМКУ? З боку кого? Тобто, хто буде конкурувати з Антимонопольним комітетом? Можна поговорити про конкуренцію міністерств. Наприклад, яка приватна організація буде конкурувати з Мінсоцполітики? Однак це точно не те, що має досліджувати держаудит та витрачати на це бюджетні кошти. Тому цікаво подивитися на результати, до чого ж дійдуть у Рахунковій палаті. Поки ж із тих повідомлень, що є, важко зробити однозначний висновок», — резюмує експерт.

Нагадаємо, Рахункова палата розпочала аудит системи оплати праці держслужбовців. Аудит відповідності щодо реформування системи оплати праці держслужбовців охопить період 2023 — І півріччя 2025 року.

Досліджуватимуть стан реалізації заходів, що мали на меті: підвищити конкурентоспроможність заробітної плати держслужбовців, усунути диспропорції в оплаті праці в державних органах, посилити роль сталої та обмежити варіативну частину винагороди (остання часто залежить від рішень керівництва та є суб'єктивною) тощо.

Також аудитори оцінюватимуть дотримання державними органами нормативно-правових актів під час реалізації реформи.