Україна має вирватися з москвофільського болота — історик

Ми не звертаємо увагу на дві величезних трагедії, в результаті яких ми втратили більшість документальної бази, на яку б тогочасні історики могли б спиратися.

Сергій Коваленко
Сергій Коваленко

Про це в коментарі i-ua.tv заявив незалежний дослідник історії України Сергій Коваленко.

«Хибні уявлення з історіографії мають негативний вплив на розум українців та впливають на ставлення до суспільства до нашого минулого. Всі ці тексти через багато років впливають навіть на дії політиків, які спираючись на історичні уявлення приймають ті, чи інші рішення. Тобто, те що було створено 300 років тому у козацьких ліпотипас, і досі має великий вплив на наше суспільство та його майбутнє. Цей негативний вплив треба аналізувати та долати. Зокрема праці російського історика Костомарова та інші корпуси документів. Головне чому потрібно приділити увагу — оціночним судженням. Тобто, які висновки робили, які ідеї просували. Після цього аналізу ми маємо вирватися з москвофільського болота», — каже дослідник.

За його словами, в першому підручнику української історії Грабянко, пропогувалася ідея, що Київ за правом належить московській монархії.

«Цей твір — короткий виклад історії, був наскрізь москвофільським. Тому треба критично ставитися до різних авторів. Що і як вони пишуть. Крім того, ми не звертаємо увагу на дві величезних трагедії, в результаті яких ми втратили більшість документальної бази, на яку б тогочасні історики могли б спиратися. Це сталося тому що Петро Дорошенко здав москві Чигирин. Його державний архів потрапив у руки до ворогів. Тоді документам надавалося дуже велике значення. Не виключаю, що велику кількість документів Війська Запорозького було вивезено до москви. А коли Чигирин почав відбиватися, то в москві зрозуміли, що його втрачають і тому повністю знищила весь архів. Тобто решта архівів загинула у вогні Чигиринських пожеж. Це для нас величезна втрата. Адже більшість документальних баз було втрачено», — резюмує історик.