Українські працівники генерують бідність в країні — експерт
Зарплата українця має бути у 4−5 разів більша, ніж вона є на сьогодні. Саме тому в країні треба створити об’єктивну соціальну політику оплати праці.

Про це в коментарі i-ua.tv заявив фахівець з ринку праці і трудових відносин Сергій Кондрюк.
«Добре в Нафтогазі такі високі зарплати. Це говорить про те, що „Нафтогаз“ напевно дуже економічно ефективна організація, що її керівництво та працівники отримують гідну зарплату. А чому ж таку зарплату не отримують не всі організації та підприємства в Україні? Відповідь на поверхні. Адже в Україні завдячуючи недолугій роботі наших депутатів та Кабміну, у нас немає державної політики оплати праці. Адже людина не може заробити на гідний рівень життя, який включає в себе їжу, одяг та житло для себе та своєї сім’ї», — каже С. Кондрюк.
На його думку, якби міністр Д. Шмигаль, міністерка соцполітики, міністерка економіки, спікер парламенту, депутати та гарант Конституції порахували б, якою має бути заробітна плата пересічного українця за Конституцією.
«Тоді б з’ясувалося б, що вона має бути у 4−5 разів більша, ніж вона є на сьогодні. Крім того, до справедливої зарплати має бути справедливе оподаткування. Держава демонструє, що вона бере податки з прибутку бізнесу. А лише із залишку береться податок з прибутку. А в українського працівника принципово інакша ситуація. Адже держава бере податок з українського працівника з усієї суми, навіть меншої за прожитковий мінімум. Тобто держава висмоктує з працівника кошти у вигляді податку, які необхідні для виживання», — зазначає експерт.
За його словами, понад 30 років в Україні встановлена політика дешевої робочої сили на державному рівні.
«Саме тому одним платяться мільйони, а іншим — копійки. Тому українці не можуть забезпечити сім’ю. Саме тому в країні треба створити об’єктивну соціальну політику оплати праці. Це б дозволило українцям рухатися в Європу та наближати українську зарплату до рівня європейських країн. Крім того, треба негайно переглянути політику оподаткування доходів. Перед усім зарплати. Не можна з неї утримати податки, якщо вона є меншою за прожитковий мінімум всієї сім’ї. Щоб не виникало ситуації, коли працівники генерують бідність в Україні. Це критично небезпечно. Адже українці будуть тікати за кордон. Також це несе високий рівень не просто тінізації, а тотальної криміналізації економіки, щоб люди могли забезпечити нормальний рівень життя», — підкреслює експерт.
Він підкреслив, що будь-які прибутки у підприємствах мають регулюватися адекватним регулюванням від держави в залежності від ситуації.
«Для працівників різко підвищили військовий збір з 1,5% до 5%. А як змінилося оподаткування надприбуткових організацій? Чому у нас беруться жорсткі податки з добросовесних працівників та платників податків. А ті, хто отримує надприбутки продовжують жирувати незважаючи на те, що країна має страшенний дефіцит коштів та потребує додаткових ресурсів. А донати не є панацеєю. Адже повноцінна податкова система мала б забезпечити надходження до бюджету коштів від надрибуткових підприємств», — резюмує С. Кондрюк.
Нагадаємо, що зарплати всіх членів правління «Нафтогазу» в 2024-м зросли. Найбільше щомісячно заробляє очільник компанії — близько 1,5 млн грн. Водночас зарплата члена правління стартує від 466 тис. грн на місяць.