ЄС ввів санкції проти рф через використання хімречовин на фронті

Європейський Союз ввів додаткові обмежувальні заходи проти трьох російських організацій, причетних до розробки та використання хімічної зброї на території України.

ЄС ввів санкції проти рф через використання хімречовин на фронті
ЄС ввів санкції проти рф через використання хімречовин на фронті

Про це повідомила пресслужба Європейської ради.

Санкції стосуються трьох структур, що входять до складу Збройних сил росії: військ радіохімічного та біологічного захисту, 27-го наукового центру та 33-го Центрального науково-дослідного і випробувального інституту Міністерства оборони рф.

У Єврораді зазначають, що рішення ухвалено на основі звітів Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), оприлюднених у листопаді 2024 року та лютому 2025 року.

Ці документи підтверджують наявність у зразках, зібраних на передовій в Україні, хімічних речовин для боротьби з масовими заворушеннями — зокрема CS (2-хлорбензальмалононітрил) та споріднених сполук.

«Такі речовини використовувалися російськими військами в Україні як метод ведення війни, що є порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, державою-учасницею якої є Росія», — наголошується в заяві.

Водночас підкреслюється, що Російська Федерація не надала достовірного пояснення щодо широкого використання цих засобів.

«З огляду на серйозність ситуації та для посилення глобальної норми проти застосування хімічної зброї, ЄС закликає ОЗХЗ своєчасно встановити факти доведеного застосування речовин для боротьби з масовими заворушеннями як методу ведення війни», — йдеться у повідомленні.

У Європейській раді також нагадали, що санкції ЄС проти розробки та застосування хімічної зброї наразі охоплюють 25 фізичних осіб і 6 організацій.

До них застосовуються обмеження у вигляді заморожування активів, заборони на надання фінансових чи економічних ресурсів, а для фізичних осіб — також заборона на в’їзд до ЄС.

Хімічне озброєння на фронті

Вперше застосування російських ручних хімічних гранат РГ-Во в Україні було зафіксовано у 2023 році.

29 травня 2024 року пропагандистський канал «RT» опублікував у соціальних мережах відеосюжет, в якому задокументовано скид гранати РГ-Во на бліндаж з українськими військовими.

Згідно з результатами експертного аналізу, у речовині, вивільненій після вибуху гранати, виявлено сліди бойової отруйної речовини подразнювальної дії — хлорацетофенону (CN).

Хлорацетофенон (CN) заборонений для використання як бойова хімічна речовина згідно з Женевським протоколом, схваленим Генеральною Асамблеєю ООН у 1969 році. Його заборону було закріплено після застосування цієї речовини під час війни у В’єтнамі.

CN безпосередньо вражає слизові оболонки, викликаючи сильне подразнення очей і дихальних шляхів, відчуття печіння та болю в очах, носі, горлі та легенях. Також викликає чхання, кашель, закладеність носа і відчуття задухи.

Окрім РГ-Во, російські окупаційні сили застосовують також газові гранати К-51, які мають сльозогінний ефект і містять CS — іншу хімічну речовину, що викликає подразнення.

Росія вперше використала К-51 під час боїв за Донецький аеропорт у 2015 році. Граната К-51 вважається особливо ефективною проти живої сили, яка перебуває в закритих приміщеннях без засобів індивідуального захисту.

Її дія значно сильніша за звичайні гранати для розгону демонстрацій, адже К-51 розроблялася спеціально для потреб армії та силових структур. Вибух гранати відбувається із затримкою — приблизно через 3−4 секунди після активації.