Сергій Толстов: «путін може застосувати тактичну ядерну зброю»

Президент росії володимир путін оголосив у своїй країні часткову мобілізацію та вирішив швидко провести так звані «референдуми» на тимчасово окупованих територіях, погрожуючи Заходу ядерною зброєю. До яких наслідків це може призвести, журналісти i-ua.tv спитали у політолога, фахівця з питань міжнародних відносин Сергія Толстова.

володимир путін
володимир путін

Чому саме зараз в. путін оголосив часткову мобілізацію в рф?

— Часткова мобілізація в рф — це певний етап війни. Путін спочатку оголосив «спецоперацію» щодо України. Вона означала, що війна буде вестися обмеженими кадровими військовими та добровольцями. Тепер це другий етап війни, який означає підвищення рівня ескалації та застосування додаткових сил з боку російської федерації. Це означає, що сили, які формувалися для «спецоперації» вважаються недостатніми. Тому йде мова про розширення засобів війни проти України. Проте часткова мобілізація дуже умовна, адже це означає, що вона не поширюється на студентів та тих, хто має звільнення від мобілізації. Решта підлягає мобілізації.
в. путін хоче зібрати на війну проти України 300 тисяч осіб.
Це вдвічі збільшена кількість тих сил, які в. путін хоче кинути на загарбання нашої країни. Мета спецоперації відкинута. Тому що війна починає набувати тотального характеру. Очевидно, що в контактах з головою КНР Сі Цзіньпіном та індійським прем’єром Моді, в. путіну натякнули, що млява війна в Україні не сприймається в країнах Азії. Тому, щоб вийти з цього становища, в. путін повинен або припинити цю війну якимось чином, і знайти мирне врегульована, або завершувати цю війну шляхом збільшення сил та засобів. Саме це зараз відбувається. Тобто жодних подарунків долі найближчим часом нам очікувати не доведеться. Адже війна набуватиме тотального характеру.

— Тобто в. путіну вдасться назбирати 300 тисяч мобілізованих. Можливо, в рф виникнуть акції протестів?

— В росії достатньо жорсткий контроль та жорстка тоталітарна система. Державна служба буде інформувати людей, яких викликають до воєнкоматів. Люди, яких призиватимуть на військову службу, будуть проінформовані електронними засобами зв’язку. Також ухвалено законодавство, за яким передбачено 10−15 років ув’язнення за ухилення від мобілізації. Притому що більша частина військовозобов’язаних рф обурена цими новинами. Однак вони розуміють, що їм загрожує колонія суворого режиму у разі відмови. Не думаю, що на теперішньому етапі тоталітарна система влади в рф дасть збій. Тому не очікується масштабних демонстрацій.
Якщо в рф вдасться назбирати 300 тисяч мобілізованих, то це може вплинути на перспективи звільнення української території. Це буде вже війна іншого типу.

— Як на мобілізацію в рф може відреагувати світ? Чи посилять санкції?

— Економіка рф страждає. Однак за прогнозами фахівців, російська економіка може ще витримати 3−5 років. Західних санкцій не достатньо для того, щоб змусити в. путіна припинити війну. Тут скоріше мова йде про ядерний ультиматум, який буде обговорюватися на Заході, в США та Європі. Проте президент США Джо Байден не говорив, що застосування рф ядерної зброї приведе до симетричної відповіді. Раніше такі заяви — про симетричну відповідь- робили окремі політики в Європі. Зокрема, політики Великобританії. Що стосується НАТО, то там дуже не люблять тему ядерної ескалації. Цілком очевидно, що позиції західних лідерів будуть впливати на ядерний ультиматум.

— Тобто в. путін не блефує і дійсно може застосувати тактичну ядерну зброю?

— Так, путін може застосувати тактичну ядерну зброю в якості засобу залякування. Поки що про це мова не йде. Російський сценарій виглядає доволі чітко. Тобто оголошується мобілізація та референдуми в так званих днр та лнр, а також в частині запорізької та херсонської областей. Результати цих так званих референдумів вже фактично відомі. Там намалюють 75% підтримки. Кількість виборців ніхто рахувати не буде. Після цього вони, так зване керівництво областей, звертається до рф з проханням прийняти їх до складу росії. Держдума за це голосує, в. путін підписує договори з цими лідерами самопроголошених утворень, після цього він підписує указ про включення окупованих територій до складу рф. А це означає, що при просуванні ЗСУ на ці території рф може застосовувати тактичну ядерну зброю в якості залякування. Навряд чи це буде удар по АЕС. Тим більше, що рашисти хочуть використовувати ЗАЕС для забезпечення електроенергією окуповані території та Криму. Проте рашисти можуть вдарити тактичною ядерною зброю по скопиченню українських військ, або по якомусь місту. Можливо, позиція Заходу буде більш рішучою та зупинить в. путіна від застосування ядерного шантажу.

— Як має відреагувати світ на проведення фейкових референдумів?

— Світ має оголосити росію країною терористом. Не думаю, що фігурує загроза Третьої світової війни. Однак, якщо б Захід ухвалив жорстку позицію щодо російського керівництва, визнавши, що рф вчиняє в Україні міжнародний злочин, то це б призвело до блокування відносин між Заходом та рф до тих пір, доки рф не піде на поступки та не звільнить територію України.

— Чому США повільно надає зброю Україні?

— На сьогоднішній день постачання зброї до України залежить від позиції США Джо Байдена, ніж від конгресу. Навіть, якщо республіканці матимуть більшість у конгресі, це лише вплине на критику президента Байдена. Хоч він і підписав закон про ленд-ліз, за яким Україна мала б отримувати озброєння за рахунок американського бюджету та складських запасів, ніякого практичного наповнення цього закону немає. Деякі американські коментатори кажуть про те, що цей закон символічний. Це виняткова ситуація, коли конгрес ухвалив закон, його підписав президент США, але він фактично не діє. Адміністрація Байдена не збирається його виконувати.

— Чому вона не хоче його виконувати? Захід боїться перемоги України над рф?

— Це риторичне питання. Однак постачання зброї чітко дозується. Це величезний військовий та політичний експеримент. Треба казати чесно, що без західної допомоги, Україна не змогла б воювати проти армії рф. Тобто Україна не могла б проводити жодних наступальних операцій та стримувати російський наступ. Кількість озброєння надається дуже дозовано, щоб Україна могла стримувати росію, однак не могла б забезпечити звільнення територій. Тому Захід прямо зараз має потроювати кількість озброєння для України, інакше перевага зміститься на бік рф. Наразі США дають втричі менше зброї, ніж просить українська сторона. Тож після мобілізації в рф Київ має вимагати термінової конференції в форматі Рамштайн для переговорів, щоб знайти способи виходу з цієї ситуації. Тому потрібні інші методи політики, як в середині країни, так і на міжнародній арені. Треба терміново проводити перемовини з західними союзниками.

Рекомендовані публікації