Микола Голомша: президент має заклеймити ганьбою всі напрямки, що уражені корупцією
Україна та Британія підписали угоду про 100-річне партнерство задля поглиблення безпекових зв’язків та зміцнення партнерства для майбутніх поколінь. Більш детальніше про угоду та її ризики, чи реально побороти корупцію та як Україна буде віддавати борги, журналісти i-ua.tv запитали у політика, заслуженого юриста України Миколи Голомши.
— В угоді йде мова про те, що за Британією закріплюється статус пріоритетного партнера України у стратегії видобутку критично важливих корисних копалин. Чи не є це здачею національних інтересів?
Не може бути безоплатного подарунку у вигляді видобутку та у привласненні доходів. Ми маємо свої способи видобутку, обладнання, оснащення, формування та облаштування свердловин. У Британії все це на порядок вище, бо там високо диверсифікована економіка. Стратегічне партнерство полягає в тому, щоб надавати допомогу Україні у видобутку корисних копалин. Тобто британці матимуть можливість вкладати своє оснащення та обладнання в Україну, яка буде його купувати та застосовувати. Тому не вбачаю здачі інтересів. Адже в угоді не прописано, що британці матимуть право видобувати копалини та продавати їх. Тут же мова йде про укладення відповідних угод. Тому не можна казати, що мова йде про здачу державних інтересів.
— Однак, треба буде дивитися, що буде прописано в самій стратегії, щоб потім не виявилося, що британці зможуть протягом 100 років видобувати корисні копалини в Україні
— В угоді зазначено, що британці можуть у партнерстві видобувати. Якби цієї тези не було, то тоді в угоді мало б бути прописано на яких умовах британці можуть це зробити. Зокрема, на праві власності чи для того, щоб все видобуте потім збувати. Тоді це було б великою проблемою та межувало б з великою держзрадою. Тому треба дивитися на перші угоди, які будуть. Якщо в них буде вказано, що надано право на право власності видобутку це здобувати та реалізовувати, то будуть великі питання до цієї стратегії партнерства.
Наша країна тяготіє до партнерства із високо розвинутими економіками. Це дуже корисно для держави. Тут взаємовигідні інтереси. Тому що їх люди матимуть роботу і можливість працювати й ділитися досвідом. Також іноземні партнери будуть збувати своє обладнання. Тож сподіваюся, що це буде взаємовигідне партнерство, тому ще раз підкреслюю, для цього треба відстежувати, якими будуть ці угоди.
— Президент Зеленський під час зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії заявив, що війна у 2024 році коштувала 100 млрд доларів, з них — європейські союзники надали $ 25 млрд. Чи не скажуть Україні віддавати ці борги та за рахунок чого це тоді доведеться робити?
Дійсно, наші борги зросли в рази. Єдина об'єктивна обставина — війна. Було багато різної допомоги, кожна має свій правовий статус. Однак, треба вивчити це питання, подивившись на всі угоди між Україною та західними країнами. Зокрема, яка частина коштів була безповоротною правовою допомогою. Зрозуміло, що ці гроші не повинні повертати. А якщо ж це були кредити, або ж поворотна допомога, то все це треба буде повертати. Ми бачимо, що Німеччина, Британія, Франція, Польща, надають нам дуже багато безповоротної допомоги. Однак, найголовніша проблема — корупція в Україні. Тому має бути контроль за раціональним використанням допомоги та коштів, які нам надають партнери.
— Як будемо повертати борги? Оголошувати дефолт чи просити реструктуризацію ?
Діяти треба виключно виходячи з Конституції та основ українського законодавства. А будь-які відступи суперечать статті 19 Конституції, яка передбачає, що всі посадові особи та громадяни зобов'язані діяти виключно у відповідності до законів та Конституції. Тобто, щоб не було зловживань, і щоб ніхто не торгував інтересами нашої держави. Мають бути офіційні опрацювання. Тобто, коли українські посадові особи їдуть на зустріч до партнерів, то не повинні купуватися на цьогочасні пропозиції. Вони зобов'язані опрацювати пропозицію будь-якої держави на предмет законності та норм чинного законодавства. Не можуть окремі посадовці приймати рішення від себе. Звісно, що буде реструктуризація боргу. Крім того, маємо можливість попросити про пробачення боргу. Тобто про його списання. Ми не маємо права вимагати чи шантажувати. Кожна держава має свій ВПК та війська і в першу чергу дбає про власну безпеку. А ми маємо на кожному форумі говорити, що протягом 30 років росія колабарувала нашу державу та намагалася втручатися у внутрішні справи. Заволоділа стратегічними об'єктами, роззброювала Україну та політично її розхитувала. Зробила все, щоб послабити нас. Саме тому наша країна не має оснащення та озброєння. А Будапештським меморандумом просто знищили міць нашої держави. У нас забрали стратегічне озброєння та оснащення. Ліквідували далекобійні ракети, не дозволили виготовляти ракети середньої дальності. Все це підірвало обороноздатність країни. Тому ми просимо світ піти нам на зустріч.
— В угоді про партнерство прописано, що Британія допоможе запобігати Україні корупції у приватному та державному секторах. Тобто ми знову будемо за гроші партнерів фінансувати антикорупційні інституції — НАБУ, САП, однак наскільки це дієво?
— У нас активізувалася робота антикорупційних органів. Зокрема, ДБР та НАБУ. Є гучні арешти та обшуки. А ось боротися із наслідками корупційного явища — вічна боротьба. Адже боротися треба з причинами та умовами. Якщо ми хочемо миттєві результати у боротьбі з корупцією, нам не треба було впроваждувати реформу та реорганізацію. Особливо під час війни. Боротися з корупцією мають люди, які мають досвід. А процес становлення новоствореного органу буде займати близько 5 років. Тому результатів протягом 5−10 років не буде. Крім того, якщо брати США, то там людина несе відповідальність за те, що збрехала.
У нас такого немає. У нас лише формальне попередження про дачу неправдивих показів. Крім того, там є корупційні заходи, які виявляють корупціонерів, а в нас провокація карається законом. Тому наші антикорупційні органи, які пробували американські методи боротьби з корупцією, наткнулися на спротив нашого законодавства.
Тож коли перемогла Революція Гідності, треба було в першу чергу поставити завдання побороти корупцію. Також усунути всі причини та умови корупції і лише після цього взятися за реформи. Треба було прийняти цілий ряд кодексів. Зокрема, про боротьбу з корупцією. У нас є закон, підзаконні правові акти та чисельна кількість органів, які борються з корупцією. У результаті ми бачимо, що найкраща боротьба з корупцією — це її очолення. А кодекс прописує регламентовані правила поведінки та права сторін. Це необхідно для того, щоб людина могла показати перевіряючим органам чи правоохоронцям, що вони порушують закон. Наразі це неможливо. Бо є закон, а окремо від нього розпорядження керівництва. А за реформи беруться, коли вже немає високого рівня злочинності та корупції. Адже реформи зупинили боротьбу. Почалися незаконні звільнення, призначення, свавілля. Люди почали скаржитися в суди. Тому вважаю, що треба припинити дурні реорганізації та будь-які неправильні рухи. Треба дати нормально працювати правоохоронним структурам, а не ставити завдання продовжувати недолугі реформи. Треба забрати політику із діяльності правоохоронних структур.
Крім того, зі школи дитину треба вчити, що вона має служити Конституції. Адже тоді вона служитиме народові України. У нас же на Конституцію плюють та ігнорують. Ми маємо все це осмислити.
Також вважаю великою помилкою знищення Інституту Кримінології, який вивчав причини та умови злочинності та корупції. Він давав би рекомендації законотворцям у творенні законів чи нормативів.
— То який вихід?
— Змінити підхід, а не змінювати людей на кожному кроці. Декларації закінчити. Потрібні конкретні дії та результати. У першу чергу нам, як країні з совковими підходами, потрібна позиція гаранта. За 10 років я не побачив жодної координаційної наради, де президент дав би фахову оцінку корупції у державі. Мають бути проаналізовані найбільші корупційні напрямки. Тобто зі скарг до Кабміну, Ради, прокуратури, поліції та в різні державні органи. На підставі аналізу скарг, мають бути визначені напрямки. Тобто, якщо скаржаться на біло-комірцеву злочинність, ось перший напрямок. Якщо на те, що в офшорах багато куплено майна, заробленого корупційним шляхом — другий напрямок. Можливо, Змінити підхід, а не змінювати людей на кожному кроці. Декларації закінчити. Потрібні конкретні дії та результати.
У першу чергу нам, як країні з «совковими» підходами, потрібна позиція гаранта. За 10 років я не побачив жодної координаційної наради, де президент дав би фахову оцінку корупції у державі. Мають бути проаналізовані найбільші корупційні напрямки. Тобто зі скарг до Кабміну, Ради, прокуратури, поліції та в різні державні органи. На підставі аналізу скарг, мають бути визначені напрямки. Тобто, якщо скаржаться на біло-комірцеву злочинність, ось перший напрямок. Якщо на те, що в офшорах багато куплено майна, заробленого корупційним шляхом — другий напрямок. Можливо, на надвисокі зарплати чиновників. Наприклад, у НАК Нафтогазі — зарплата становить 2. 2 млрд на 1000 людей, а у керівника Укрпошти — 40 млрд доларів на рік, в той час, коли президент США Трамп отримує 440 тисяч доларів, то це ще один напрямок. Тобто зловживання та перевищення влади. Черговий напрямок — міжнародно- фінансова галузь. Зокрема, надання нам допомоги та її раціональне використання.
Тобто всього є 12 напрямків, які повинні лягти в основу координаційної наради при Президентові України. А Президент має заклеймити ганьбою всі напрямки, що уражені корупцією. Після чого поставити завдання, як Гарант Конституції, на виявлення, локалізацію, профілактику та знешкодження корупції. Після чого у тримісячний термін мають бути створені ударні сили боротьби з корупцією. Не треба нічого створювати та реформувати. До складу таких груп мають увійти представники прокуратури, поліції, ДБР, НАБУ, БЕБ, податкової, фінмоніторингу. Там різношерстна публіка і тому вони будуть боятися щось прикрити. Має бути поставлено завдання: виявляти, реєструвати та розслідувати. У такому разі ми отримали б не менше 3000 кримінальних проваджень впродовж 2 місяців. Тоді в державі почалася б боротба з корупцією.
— Повернемося до 100 річних угод з Британією, а чи не виявляються вони черговим Будапештським меморандумом. Тобто недієвими?
— Будапештський меморандум є чинним документом та обов’язковим до виконання всіма підписантами. На жаль, керівництво держави з моменту нападу росії у 2014 році не оголосило офіційно, через ЗМІ та не звернулося до Радбезу ООН та країн підписантів за консультаціями у наданні допомоги для захисту територіальної цілісності. Є заяви, звернення, про які ми потім дізналися. На жаль, досі не було поставлено це питання на порядок денний. А російське ІПСО невелювало Будапештський меморандум.
— Однак, В. Зеленський в інтерв’ю американському журналісту заявив — Будапештський меморандум це ху**ня. Чи не є це паплюженням документу та його офіційним невизнанням з нашої сторони?
— Вважаю такі дії помилковими. Навпаки, гарант, будь-який експерт чи представники України, повинні наголошувати на принципах міжнародного права. І запитати у американського журналіста Такера та інших, а чи діють принципи міжнародного права? Відповідь буде однозначною — діють. Тому питання, чому не виконується цей меморандум. Адже, якщо не діють принципи права, то не існує права, як такого.