Трамп караючи Китай створить страшну фінансову кризу — Віктор Небоженко
Євросоюз оголосив, що запроваджує тарифи на 21 мільярд євро на товари зі США з 15 квітня. Такий крок ЄС ухвалив у відповідь на 25% мита, які президент США Д. Трамп запровадив на експорт сталі та алюмінію. Міністр фінансів США Скотт Бессент у відповідь заявив, що рішенням про введення мит у відповідь Європа «переріже собі горло», приєднавшись до Китаю. Чи дійсно це так і до чого приведуть світові торгівельні війни журналісти i-ua.tv запитали у політолога Віктора Небоженка.

— США погрожують Китаю та ЄС, до чого це може призвести?
Крім торгівельних почнуться фінансові війни. Тобто почне просідати долар і посилиться юань. Будуть створені глобальні антимитні альянси. Ми бачимо тільки одне — дискредитацію торгівельного обміну. Насправді ж в будь- якому торгу важливий не сам продукт чи послуга, а ціна та гроші, які використовуються.
Наступна важлива тема, що робити з доларом, який використовується США у боротьбі з іншими країнами. Раніше долар використовували, як головну валюту світової торгівлі. А після того, як світова торгівля вибухнула, наступна жертва долар, а також юань та євро. Тому очікується страшна фінансова світова криза. Постраждають фінанси, банки, біржі.
Першою ластівкою стало падіння світових цін на нафту.
— Можливо Трамп просто хоче запровадити кластерну економіку?
Для цього у президента США має бути команда. Однак члени його команди, зокрема, Ілон Маск просив зупинити торговельні мита, через які він почав втрачати гроші. А якщо найближче коло поводить себе, не як головний лідер, то стратегія прикидатися дурними, але проваджувати план, зокрема, щодо кластерної економіки, не працює. Можна обманювати населення, журналістів, але не найближче оточення. Якби вся команда Трампа співала б в один голос, то міг би сказати, що вони маніпулюють світом, але мають план.
— Чи можливі військові дії між США та КНР на тлі фінансових та торгівельних війн?
Ні. Адже військові дії відбуватимуться на периферії торгівельних та фінансових воєн. Зокрема, в Україні, Ірані, Центральній Азії.
— Чи може Китай налагодити поставки своїх товарів до ЄС створивши новий союз?
Союзу не буде. Однак Китай вже давно підписав напрямок до Європи через проєкт «Шовковий шлях». Це вже Альянс та союз. Головним майданчиком для Китаю тепер будуть не США, а Європа. Адже тільки єдність Європи та США давала глобальну перевагу США. Якщо Європа відділиться від США через торгівельну- фінансові війни та України й агресії рф, то це лише посилить її співпрацю з Китаєм. Саме тому Китай не боїться підвищення мит на товари від США у 104%. До речі, це дуже образливо для будь -якої країни.
— Як це вдарить по КНР?
У Пекіну будуть серйозні неприємності. Адже там тисячі заводів, на яких працює велика кількість людей. Ці заводи можуть зупинитися. А у китайській ідеології найважливіше це робочі місця. Тому труднощі там безумовно будуть. КНР є майстернею світу, але не майстернею Китаю. Адже велика кількість китайців живе за межею бідності. Однак КНР йде на цей ризик, бо в нього є перспектива створення моста з Європою. Крім того, якщо Китай поверне свою економіку у сторону населення, то його взагалі немає чого боятися.
— Який насправді план у президента США Дональда Трампа, щодо Китаю?
У нього немає плану. Все, що відбувається — експромт. Волюнтаризм у політиці. Є лише ненависть до Китаю, Європи та України. Насправді Трапм веде себе, як людина, якій немає чого втрачати, бо він дуже старий. Трамп просто наносить удар та дивиться, як відреагує світ. У Трампа є безмежна влада, яку він використовує. Яскравий приклад, останній наказ Трампа — на свій День народження провести військовий парад у Вашингтоні. Трамп поводить себе так, наче у нього це останній День народження.
Влада у Трампа безмежна, а дії хаотичні. Тому, що в нього немає плану, лише бажання покарати Китай. Тобто Трамп поводить себе відносно Китаю так само, як путін відноситься до України. Зокрема, путін вдруге напав на Україну, а плану, що робити далі в нього немає. Адже він постійно змінював свою риторику, чому саме рф напала на Україну. Зараз в такому ж положенні знаходиться Трамп. Він хоче покарати Китай, але в нього це не виходить. Так само як і не вирішується проблема Ближнього Сходу і з перемир’ям в Україні. Тому у Трампа тим паче немає плану стосовно Китаю. Єдине, що вдасться зробити Трампу — натиснути на Пекін, який втратить сотні мільярдів доларів. Однак Китай досить багата країна, тому вона буде триматися.
— Тобто дії Трампа коригуються ситуативно і чим це все може закінчитися?
Саме так. Шляхом спроб та помилок. Якщо Трамп вихваляється, що змусив десятки країн цілувати йому зад, то наступний рівень — в якій валюті у нас буде відбуватися торг за новими тарифами. Раніше це були долари та євро, а тепер так не буде. Поки Трамп займається економічним шантажем, країни будуть вирішувати чи залишати розрахунки в доларах, чи переходити на криптовалюту або юані.
Головна задача Китаю сформувати антиамериканський Альянс. Тобто країни, які відмовляться від долару та високих тарифів. Тобто 15−20 країн між собою будуть розраховуватися не доларами, а юанями чи електронними коштами. Наприклад, країни БРІКС почнуть фінансову війну з доларом. А це стане ударом по фінансовій системі США.
— Чи очікувати в такому разі протести в США ?
Бюджет США 1 трлн доларів — це надбагата країна. Тому якщо зрізати половину бюджету населення не буде виходити на протести. Інше питання — борг у 37 трнл доларів. Поки не представляю, як його будуть гасити. Можливо тому, хочуть понизити долар, щоб менше сплачувати по боргам. Це дуже хитрий крок. Однак, постраждають країни, які купували боргові цінні папери. Адже через дешевий долар стануть дешевими і ці боргові папери. Тому ще раз наголошую, що торговлені війни переходять у фінансові. Однак Трамп цього не розуміє.