Угода про копалини: чи отримає Україна американський патронат?
Україна та США дійшли рішення розділити угоду про мінерали на кілька складників. Двостороння угода, підписана в середу у Вашингтоні, встановлює політичні параметри співпраці двох урядів щодо розробки надр, продажу копалин, а також американської допомоги, у тому числі військової, яку Україна отримуватиме надалі. Що зміниться чи отримає Україна гарантії безпеки та ленд-ліз від США, i-ua.tv запитав у політика, заслуженого юриста України Миколи Голомші.

— Що означає для України підписання угоди з США про надра?
Це рамковий документ, який складає основу для створення інвестиційного фонду відбудови України. Цей фонд спрямовано на залучення інвестицій на відновлення країни. Зокрема, в галузі видобутку корисних копалин та рідкісноземельних металів. Щодо створення фонду відбудови України, то згідно з документом він буде спальною власністю та управлятиметься урядами США та України. Однак рамкова угода має пройти ратифікацію у парламенті.
Щодо внесків, то Україна вноситиме до угоди 50% майбутніх надходжень від природних ресурсів. А США робитимуть внески у вигляді коштів, фінансових інструментів, які є важливими для відбудови. При цьому українські надра та ресурси залишаються у власності України, та не передаються у власність США, або ж іншій країні.
Щодо України — угода відкриває нові можливості для залучення інвестицій, сприяє створенню прозорого бізнес-середовища, а також передбачає технічну підтримку з боку США для реалізації економічних реформ та вдосконалення правової бази. Оскільки угода рамкова, то подальші деталі мають бути узгоджені у майбутніх договорах. Тут треба звернути увагу, щоб всі майбутні договори відповідали національним інтересам, а також інтересам національної безпеки, й інтересам українського народу. Адже надра — це власність громадян України.
Держава подає, що підписана угода є важливим кроком для України у зміцненні економічного партнерства між двома країнами. А подальші кроки включатимуть розробку конкретних механізмів реалізації угоди та її ратифікацію. Однак безпосередніх зобов’язань, щодо гарантій безпеки та оборони угода не містить. Проте мова йшла, щодо надання нам систем ППО та допомоги безпекового характеру. Адже, якщо в Україну надходитимуть великі інвестиції та підсилюватиме економіку та дозволить збільшити бюджет на оборону, розвиток ВПК та зміцнить тил. Також мова йшла у більшій зацікавленості США, щодо захисту України. Існує думка — якщо американські інвестори та держфонди вкладуть мільярди доларів в проєкти України, то у США зросте інтерес у забезпеченні стабільності безпеки України. Це сприятиме укладанню безпекових гарантій та створенню оборонних союзів.
— Тобто Україна залишиться без гарантій безпеки?
Зараз йдуть перемовини про окрему безпекову угоду між Україною та США. Подібною до угоди між США та Ізраїлем. Наразі угода, яка була укладена між Україною та США не дає гарантій безпеки, але є важливою для стійкості розвитку держави та підвищення стратегічної ваги для України та США.
Тобто США роблять ставку на довгу присутність в Україні через економіку та оборону. А Україна має довести, що є надійним партнером для Вашингтону.
— А як має виглядати окрема безпекова угода і яким чином нам надаватимуть гарантії безпеки?
Сценарій безпекової угоди США — Україна не буде класичною гарантією безпеки, тобто 5 статтею НАТО з автоматичним військовим захистом. Очікується угода, яка є подібною до моделі США — Ізраїль. Зокрема, це довгострокова підтримка оборони та безпеки України. Тобто зобов’язання постачати технології, розвідані, а також регулярну військову допомогу. Зокрема, надання зброї, боєприпасів, системи ППО, протикорабельні ракети, БПЛА. А також розширення спільного виробництва озброєння в Україні. Наприклад, заводи спільного виробництва дронів, ракет, боєприпасів, а також обмін розвідданими в режимі реального часу. Крім того, економічна підтримка оборонної промисловості через гранти та інвестиції. Посилення кібербезпеки та захисту енергетичної інфраструктури України. Тобто енергетична безпека. Інвестиції у відновлювальну енергетику, захист енергомереж, прозорість енергетичних проєктів. Спільне навчання офіцерів за стандартами НАТО. А також дотримання ЗСУ стандартів НАТО.
На жаль, США не будуть прямо вступати у війну. Хоча це є прямим порушенням Будапештського меморандуму. Адже вони брали на себе зобов’язання. Тож самого початку конфлікту між Україною та рф, США мали вжити заходів захисту нашого суверенітету. Зокрема, ввести в Україну війська, а не розказувати про те, що нога американських військовослужбовців не стане на українську землю.
Тому у новій безпековій угоді США будуть зобов’язані надати Україні негайну масштабну військову допомогу. Також буде вказано, що США підтримують інтеграцію України в НАТО. Однак це вже буде після Трампа. Має бути політична підтримка, щодо вступу України до НАТО та ЄС.
Угода повинна зміцнити позиції України, але без формального вступу під парасольку НАТО. Втім це буде найбільша гарантія підтримки України Штатами.
— Що означає для України американський оборонний патронат?
США беруть на себе політично-економічну відповідальність за підтримку у обороні України без формального вступу до НАТО. Це дає Україні гарантоване постачання зброї без затримок у Конгресі, доступ до новітніх технологій, фінансування оборонної реформи, розвиток українського ВПК. Посилення міжнародної позиції, коли інші країни бачать підтримку США та посилюють свою допомогу Україні. А також економічні гарантії, що США можуть залучати інвестиції в українську оборонну інфраструктуру. Після укладання угоди допомога Україні від США має бути автоматичною.
Якщо Україна зможе поставити все правильно, американський патронат різко підвищить нашу оборонну стійкість та вагу на міжнародній арені. Це також підштовхне Україну до переходу на нові стандарти для армії, економіки та політики.
— Чи має Україна отримати ленд-ліз від США в обмін на угоду про копалини?
Звісно Україна повинна вимагати надання ленд-лізу. Україна воює за цінності, свободу, демократію та міжнародне право. Тому без України весь світовий порядок, який було збудовано після Другої світової війни може розвалитися. Україна сплачує дуже велику ціну — десятки тисяч життів мирних людей, мільйони біженців, руйнування. А без гарантій безпеки все це може повторитися. Адже росія не відступить. Тому США дешевше допомогти Україні, ніж потім воювати за Польщу або Балтію. Однак важливо зрозуміти, як вимагати. Це має не менше значення, що вимагати. Тобто вимоги України до США мають бути не просто емоційними, а професійними. Потрібно говорити мовою спільної вигоди. Адже це інвестиції в архітектору безпеки світу. Потрібно діяти через перемовини з Конгресом США та координацією з союзниками. А також вимагати гарантії безпеки від США через ленд-ліз, показуючи, що сильна Україна — це найкраща гарантія для Заходу.