Фермер Федір Шолудько: земля не може бути товаром
Земля це — не завод, не фабрика, не інструмент і не будівля. Це — живий організм і суб’єкт господарської діяльності. З нею треба співпрацювати як із рівноправним партнером. Саме тому, земля не може продаватися.
Вимога про скасування мораторію на продаж землі, яку висунув перед Україною Міжнародний валютний фонд, суперечить Конституції нашої держави. Однак якщо в Україні відбудеться справжня децентралізація, громадянам вдасться зупинити наміри влади і не допустити створення ринку землі. Таку току зору висловив у коментарі для I-UA.tv фермер Федір Шолудько.
«Земля це — не завод, не фабрика, не інструмент і не будівля. Це — живий організм і суб’єкт господарської діяльності. З нею треба співпрацювати як із рівноправним партнером. Саме тому, земля не може продаватися. Такої думки дотримуюся не тільки я, але й інші люди, які на ній працюють», — впевнений він.
Згідно із головним Законом України, земля та інші природні ресурси мають належати народу.
«У нас прекрасна Конституція. Згідно її 5-ї статті, джерелом влади в Україні є народ, і це — беззаперечно. У 13 і 14 статтях написано про те, що природні ресурси є власністю народу, а земля — є основним національним багатством, що перебуває під охороною держави. Тому, цими ресурсам мають розпоряджатися люди, які проживають на відповідній території. Вони повинні об’єднатися у громади і, виконуючи 5 статтю Конституції, перебрати на себе владу», — зазначив Федір Шолудько.
На думку фермера, врятувати українську землю від продажу на ринку, могла б децентралізація. Але реформа, яку проводить уряд Володимира Гройсмана, не дасть можливість громадам отримати справжні владні повноваження.
«Децентралізація по-гройсманівськи ніякого відношення до конституційної не має. Справжня децентралізація передбачає передачу узурпованих владних повноважень на місця. В дійсності наша влада створює об’єднані територіальні громади, які де-юре не існують. Тому, що немає суб’єкту, якому треба передавати ті повноваження.
Як я вже казав, відповідно до 5 статті Конституції, джерелом влади в Україні є народ. Саме тому, створювати об’єднані територіальні громади мають не сільські та селищні ради, а люди. Наприклад, є село. У ньому проживає сто, двісті, або, скажімо, тисяча осіб. Ці люди мають відповідно до Основного Закону створити в громаду: зібратися на збори та потім зареєструвати її статут. Таким чином, виникає суб’єкт права, якому можна передавати владу. Однак у нас його поки що немає, бо громади створюють органи місцевого управління. Але це не громади, це — порожні місця. Так відбувається, бо політики дуже не хочуть передавати владні повноваження у низ.
Але якщо відбудеться децентралізація за Конституцією України, люди зможуть самостійно розпоряджатися землею, водами, лісами і територіями, де вони живуть. Але оскільки справжніх громад зараз немає, цим усім володіють верхи. У випадку зміни ситуації, люди відповідно до 13 і 14 статей Конституції, автоматично стають власниками ресурсів, які знаходяться на території громади. Тому, якщо постане питання продажу землі, вони скажуть «ні». Бо земля — це не товар, а живий організм. Це все одно, що продавати людину. Тому, у випадку створення справжніх громад, людей ніхто не змусить торгувати землею. Ми самі зробимо умови поводження із нею, — констатував Федір Шолудько.