Сергій Дацюк: спекуляції на темі Другої світової може зупинити новий масштабний концепт

А поки його нема — теми будуть дрібнитися і на них спекулюватимуть.

Спекуляції на темах Голокосту та перемоги над нацистською Німеччиною стали реальністю існуючого політичного сьогодення. 57 американських конгресменів написали листа до виконувача обов'язків державного секретаря США Джона Салліван з проханням посилити тиск на Україну та Польщу. Причина — нібито державне фінансування антисемітизму. В Україні ж 9 травня стало таким собі днем «ватної» пропаганди. Саме тоді правоохоронці та патріотично налаштовані сили очікують провокацій від проросійських партій і рухів. Можливо варто нарешті, деполізувати День Перемоги та Голокост, залишивши їх на розсуд істориків? Про це i-ua.tv поспілкувався з філософом Сергієм Дацюком.

— Чи варто виводити теми Гококосту та Дня Перемоги поза межі політики?

— Я вважаю, що неможливо кожен з цих моментів розглядати окремо. Спекуляції неодмінно будуть. Аби їх припинити, потрібен широкий масштабний концепт, який би б це пояснив. А поки його нема — теми будуть дрібнитися і на них спекулюватимуть.

— Що Ви маєте на увазі?

— Наприклад, беремо окрему тему і на ній спекулюємо поза загальним контекстом. В цьому і є основна проблема.

— Що це за загальний контекст?

— Це те, про що я написав у статті для свого блоку, яка називається «Переосмислення Другої світової війни». Україна вела три війни протягом 30-х — 50-х років ХХ сторіччя. Мова йде про національно-визвольну, громадянську і Другу світову. Кожна з них мала принципово різні цілі. І коли ми говоримо про мету однієї війни, вона може не збігатися з метою іншої. Саме на цьому і спекулюють.

— На цілях?

-Так. Береться контекст однієї війни, накладається на контекст іншої і починається спекуляція. Тому, щоб закінчити з цим, потрібен масштабний концепт. Якщо розглядати якусь окрему подію, не включаючи її в контексти трьох воєн, ви нічого не зрозумієте.

— Тобто, оці всі теми будуть обговорюватися, але в межах більш широкого контексту?

— Саме так.

Підготувала Ірина Сатарова