Примусово вивезені і нікому не потрібні: про людей, яких росія депортувала — їх кількість буде тільки збільшуватись

Загалом з початку російської агресії проти України, згідно із заявою російського міноборони, окупанти депортували 1 936 911 українців, з яких 307 423 дитини. В Україні говорять про трохи менші цифри, але робота над встановленням кількості вивезених з України дітей досі триває. За попередніми даними, йдеться про майже 200 тисяч дітей. Саме такі цифри навів під час свого онлайн-виступу в Гаазі президент України Володимир Зеленський.

Примусово вивезені і нікому не потрібні: про людей, яких росія депортувала - їх кількість буде тільки збільшуватись
Примусово вивезені і нікому не потрібні: про людей, яких росія депортувала - їх кількість буде тільки збільшуватись

Що стосується дорослого населення, за словами президента України Володимира Зеленський, Росія примусово депортувала два мільйони українців.

За даними української влади, усіх вивезених людей позбавляють засобів зв'язку, в них відбирають документи. Їх залякують і намагаються розподілити по віддалених регіонах Росії, щоб їм було максимально складно повертатися додому, на Батьківщину.

Кількість примусово вивезених українців буде тільки збільшуватись. Адже, росіяни вчергове планують незаконне переміщення українських дітей в росію. На цей раз з окупованої Луганщини.

«Для цього на окуповані території приїхав цілий „омбудсмен з прав дитини“ рашистів. Враховуючи те, що такий „омбудсмен“ діє при президенті рф маємо черговий доказ існування та реалізації злочинної політики геноциду щодо українського народу», — каже експерт з міжнародного права Володимир Пилипенко.

Росія вкотре порушує міжнародне право.

«Насильницьке переміщення дітей з однієї групи в іншу є міжнародним злочином геноциду згідно пункту е) частини першої статті 6 Статуту Міжнародного Кримінального Суду. Окрім вже згаданого злочину геноциду рашисти здійснюють також інші злочинні дії, направлені на знищення Української нації. Такі дії повинні бути визнані міжнародним злочином!"-, наголошує експерт.

Крім того, росія створила так звані «фільтраційні табори», через які примушує проходити людей на окупованих територіях. Точна кількість таких таборів невідома. Наразі є інформація, що на ТОТ України та в прилеглих до них районах РФ діють 18 «фільтраційних таборів». Точних даних про кількість людей, які пройшли через них, теж немає. За приблизними оцінками ОПОРИ, «фільтрацію» пройшли понад один мільйон українців, у тому числі діти.

«Держдеп США оприлюднив звіт програми Єльського Інституту з приводу численних фактів фільтрації та депортації українців росією на тимчасово окупованих територіях. За даними цього звіту існує вже 21 фільтраційний табір на території лише Донецької області. Серед фільтрованих осіб є цивільні та військовополонені, які страждають від допитів, обмеження свободи та іншого нелюдського поводження», — говорить експерт.

«Такі дії росіян є серйозним порушенням ІІІ та IV Женевських Конвенцій про захист військовополонених та цивільного населення. В залежності від контекстуальних обставин їх можна кваліфікувати як воєнні злочини або як злочини проти людяності. У будь-якому випадку, такі злочини підсудні Міжнародному Кримінальному Суду» — експерт з міжнародного права Володимир Пилипенко.

Особливо, вивезення українських сиріт росії тільки на руку. РФ дуже легко використати їх у своїх цілях. Країна-агресор надає їм своє громадянство та влаштовує у прийомні сім'ї, які виховуватимуть їх як росіян, а не як українців. Саме цих дітей, коли їх не повернути на Батьківщину, Україна ризикує втратити назавжди.

Повернення вже депортованих людей та дітей, українській владі дається нелегко. Заступник очільника місії США при ОБСЄ Кортні Острієн під час чергового засідання Постійної ради ОБСЄ, заявила, що навряд чи Україна власними зусиллями зможе повернути назад депортованих українців. Нині Україна нема на це ресурсів.

«Міжнародна спільнота має активізувати зусилля з документування примусового вивезення до росії українських цивільних осіб, і ми маємо зробити все можливе, щоб Україна мала ресурси, необхідні для відсічі агресії Росії», — заявила вона.

За словами американської дипломатки, лише зупинивши агресію росії Україна забезпечить примусово депортованим до рф громадянам можливість повернутися додому та налагодити своє життя.

«І дозвольте мені чітко заявити: усі відповідальні за примусове переміщення українських цивільних осіб до росії будуть виявлені та притягнуті до відповідальності за порушення міжнародного права», — наголосила Кортні Острієн.

Росія застосовує «сталінську практику» з примусового переміщення українців на територію рф після так званої «фільтрації».