Чекайте, слухайте, не сперечайтеся: як підтримати військових, які щойно прийшли з фронту
Повномасштабне вторгнення в Україні триває вже понад рік, війна — вже дев’ять років. За українську землю, за сім’ї та свою ідентичність борються тисячі українців. Війна — це важкий стрес для людини навіть у тилу, ба більше для військових на фронті.
Про те, як цивільним підтримувати військових, які щойно повернулися з фронту, розповіла кандидат психологічних наук і психологиня-практик Марина Діденко в коментарі телеканалу I-UA.tv.
Адаптація після фронту
«Ми не можемо дати універсальних порад, тому що кожна людина індивідуальна, кожна людина переживає свій досвід і кожна людина по-різному його сприймає. Тому дві людини, перебуваючи в одній частині, в одному місці, по-різному сприймуть один і той самий досвід, який матиме на них різні наслідки. Усі рекомендації є лише приблизними та лише надають напрямок. А цивільні, уже маючи цей напрямок і знаючи цю близьку людину, інтуїтивно методом спроб і помилок можуть намагатися встановити з нею контакт і взаємодіяти», — зазначила експертка.
Вона наголосила, що людина, яка повертається з бойових дії, змінилася, тому що відбулася зміна контекстів.
«У будь-якому випадку, це не ваш хороший друг, колега чи партнер/партнерка, це інша людина, незнайомець/незнайомка, з якою вам потрібно познайомитися. Людина може приховувати зміни в собі, у першу чергу від себе, і не хотіти їх показувати рідним, тому що підсвідомо буде боятися неприйняття», — пояснила психологиня.
За її словами, перше, що цивільна людина має зробити, — це дати час на адаптацію військового/військової. Вважається, що на це приблизно йде два-три місяці. Необхідно бути поруч, але не ставити багато питань, а більше слухати.
«Пам'ятайте, що людина перебувала в абсолютно іншому просторі, в абсолютно іншій реальності, їй потрібно до цього звикнути. У неї можуть змінитися цінності, інтереси, улюблені страви. І вам до цього треба бути готовими. Давати людині більше часу на відпочинок, вона може дуже втомлюватися», — додала вона.
Також треба пам'ятати, що для людини, яка щойно повернулася з фронту, важливо бути серед свого кола, відвідувати групи підтримки, спілкуватися зі своїми побратимами. Важливо в цей час підтримувати контакти з тими людьми, які пройшли схожий досвід. У такому колі військові можуть почуватися безпечніше.
Посттравматичний стресовий розлад
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це важкий психічний стан, прогресуючий на тлі одиничної або повторюваної події, який негативно діє на психічне здоров'я людини.
Діденко розповіла, що не в усіх військових буде посттравматичний стресовий розлад. Дослідження попередніх років показують, що 10−30% людей мають ПТСР, інші — прекрасно адаптуються за певний час.
«Такий діагноз може поставити лише лікар. Тому якщо ви бачите, що у вашого близького проявляються відповідні симптоми, це триває понад три місяці, то потрібно звернутися до лікаря. Але важливо не наділяти діагнозами всіх військових», — наголосила вона.
Симптоми ПТСР здатні проявитися через кілька місяців після травми. Це:
- неприємні події, відтворені в уяві людини (зокрема, у сновидіннях);
- прагнення уникати того, що нагадує про травму;
- підвищені тривожність та емоційне збудження, постійна настороженість, підозрілість.
Додаткові ознаки ПТСР:
- гнів і дратівливість;
- почуття провини, сорому або самозвинувачення;
- зловживання алкоголем чи наркотиками;
- почуття недовіри та зради, а також «несправедливості долі»;
- депресія та почуття безвиході;
- суїцидальні думки;
- відчуття відчуженості;
- фізичні болі;
- поверхневий і неспокійний сон, жахливі сновидіння;
- здригання при дзвінках, оплесках та інших буденних звуках;
- нездатність згадати цілі епізоди пережитої травми.
«У людини може бути багато напруги всередині, може бути багато емоцій. Необхідно знати, що вона може гостро реагувати на різні події. У цей момент важливо не сперечатися з людиною, не перебивати та не вступати в конфлікти», — сказала експертка.
Окрім цього, Діденко дала ще кілька порад, як взаємодіяти з військовими:
- Не питати «чи ти вбивав/вбивала?». Це некоректне питання.
- Пробувати нові форми взаємодії.
- Не героїзувати.
- Дати людині знати, що вона має право відмовитися відповідати на питання чи щось робити.
- Не інвалідизувати.
- Дякувати та вшановувати.