Хто відповість в АРМА за збитки перед державою та чому новий закон нічого не змінить?

За даним Transparency International, головування Олени Думи в АРМА протягом короткого періоду стало причиною падіння антикорупційнних рейтингів України на кілька пунктів; провалено виконання плану Україна-ЄС Ukraine Facility щодо реформування АРМА до кінця березня 2025, що ставить під загрозу отримання нами мільярдів європейської допомоги; голова антикорупційного комітету парламенту Анастасія Радіна б’є на сполох, що АРМА стала закритою навіть для Верховної Ради,

Олена Дума
Олена Дума

якій агенція за законом є підзвітною та підконтрольною. Що ж насправді відбувається в АРМА і чому держава несе збитки розбиралися журналісти.

Деталі

За словами А. Радіної, із 1,17 млрд грн, які АРМА декларує як отриманий дохід від управління активами у 2024 році, 88% забезпечили лише два державні підприємства. Йдеться про доходи від управління переданими до «Укрнафти» мережі заправок (колишні GLUSCO) та активів ТОВ «Укрнафтобуріння» (разом 73% від 1,17 млрд), а також дивіденди від акцій 26 облгазів, які перебувають в управлінні державної компанії «Чорноморнафтогаз» (ще 15%).

На думку правозахисника, голови Надзвичайноїкомісії по боротьбі з корупцією та саботажем Сергія Косенка, проблема у керівництві Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

«Щодо збитків та потенційних ризиків, які може зазнати Україна від чиновників АРМА, було багато письмових звернень до керівництва держави. Зокрема, саме за це було звільнено начальника Центрального теруправління АРМА Владислава Романова. Тобто замість того, щоб розібратися в ситуації і подякувати службовцю за державну позицію, Олена Дума його звільнила, ще й звинувативши у корупції», — каже правозахисник.

За його словами, до самої Олени Думиви никає багато питань щодо її розкішного життя.

«За час роботи на держслужбі в неї з’явились сумнівного походження квартири, машини, годинники тощо. Недалеко пішов і її заступник Павло Великоречанін, який все життя працював на другорядних патронатних посадах, був помічником нардепів, але при цьому у власності має земельні ділянки у Івано-Франківськійо бласті, маєток під Києвом, елітні авто та незрозумілого походження великі суми в іноземній валюті. Невже все це на зарплату держслужбовця? Він не є нобелевським лауреатом, видатним нейрохірургом, артистом балету зі світовим ім’ям, але декларує життя мільйонера перед виходом на роботу в АРМА. Ба більше, для призначення Великоречанін не відповідав виписаним в законі вимогам. Такі призначення є насмішкою над антикорупційним органом», — зазначає С. Косенко

Правозахисник дивується, чому нікого не цікавить, а де Великоречанін і Дума взяли ці кошти?

«Чому НАЗК, ДБР, прокуратурі та поліціїце не цікаво? І керівництву держави також не цікаво, а звідки помічник нардепа взяв все це. Якщо помічник декларує так емайно, то що ж тоді робиться у депутатів? Не можуть люди із сумнівною біографією та статками, як Великоречанін і Дума, займати такі посади. Чому ніхто з них не йде на фронт?.Однак, є випадки, коли працівники АРМА продають посади для того, щоб людина не потрапила в армію», — зазначає С. Косенко.

Він наголосив, що від керівництва АРМА чути лише гучні заяви, але нема жодного результату.

«Яхти Медведчука, заправки Фірташа… Де результати? Складається враження, що в АРМА не розуміють, куди вони потрапили. Це не про заробляння грошей, а про ефективне управління, щоб майно не втратило свою вартість. При цьому, зазначені посадовці порушують все, що тільки можна, ще й демонстративно не виконуються судові рішення. Зокрема, по керівнику Львівського управління та керівнику Центрального управління АРМА, яким не дають повернутися на роботу за рішенням суду», — підкреслює правозахисник.

Також за його словами, громадська рада при Національному агентстві України з питань виявлення, розшуку та управління активами, саморозпустилась через те, що керівництво АРМА в особі ДУМИ не давало людям працювати. Зокрема, блокувала доступ до документів, приміщення.

«Для чого? Значить, Олені Думі є що приховувати від суспільства. Адже громадська рада має право ставити питання щодо діяльності АРМА. Тепер громадськість знає про діяльності АРМА лише зі слів Думи», — зазначає правозахисник.

Нагадаємо, щонаприкінці 2023 року в засобах масової інформації розлетівся скандал щодо діяльності «смотрящого» в антикорупційній АРМА — позаштатного радника голови агентства В.Грони. Зокрема, видання Bihus.Info повідомляло про фактичне керівництво діяльністю АРМА особою, яка формально не обіймає посади в структурі агентства, однак продовжу євпливати на кадрові рішення та управлінські процеси. Зокрема, за відмови виконувати незаконні доручення такого псевдо патріотичного керівництва тодішній керівник центрального теруправління АРМА був побитий «тіньовим куратором АРМА» Гроною та публічно звинувачений у службових злочинах, звільнений з посади та обтяжений надуманими кримінальними справами (https://bihus.info/tinovyj-kurator-arma-napysav-zayavu-pro-vyhid-z- antykorupczijnoyi-rady-agentstva-pislya-syuzhetu-bihus-info/).

06.02.2025 Київський адміністративний суд у справі № 320/44391/23 ухвалив рішення про визнання звільнення Романова з посади незаконним та зобов’язав АРМА негайно поновити його на посаді. Станом на сьогодні рішення суду не виконане. Голова АРМА Олена Дума демонстративно порушує Конституцію та закони України.

Також, рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 18.02.2025 у справі № 761/27821/24 про захист честі та гідності, визнано недостовірними та безпідставними звинувачення керівництва АРМА, за якими звільнили Романова. Судом підкреслено, що, розповсюджуючи недостовірну інформацію про державного службовця, Олена Дума та ії поплічники, займаючи найвищі керівні посади, фактично здійснили правопорушення.

Водночас, за фактом нанесення тілесних ушкоджень «смотрящим» держслужбовцю було відкрито кримінальне провадження № 12023105100002031, яке розслідується поліцією. Попри наявність відеозапису, свідків події та офіційного висновку судово-медичної експертизи, численні звернення антикорупційних організацій, суспільний резонанс, за майже півтора роки розслідування підозру Гроні е вручено й досі.

На думку правозахисників, кримінальне провадження фактично саботується органами поліції та прокуратури, вочевидь, не без втручання керівництва АРМА. Не зважаючи на численні звернення до поліції щодо розслідування кримінального провадження, звернень до органів прокуратури стосовно здійснення контролю в рамках зазначеного кримінального провадження, відповіді на жодне з них не отримано.

Для встановлення законності, звернення також були адресовані до народних депутатів, зокрема голові Комітету антикорупційної політики Радіній Анастасії, її колег Шинкаренку Івану, Ткаченку Олександру та Сюмар Вікторії. І від нардепів теж тиша. Що не є дивним, адже ще недавні помічники нардепів Ткаченка і Шинкаренка Павло Великоречанін та Станіслав Костюченко наразі обіймають посади в АРМА заступника голови та директора департаменту правового забезпечення.