Невиконання судових рішень посадовими особами АРМА: непрофесіоналізм чи протиправний умисел?

Агентство з розшуку й менеджменту активів (АРМА) з‘явилось у лютому 2016 року. Основні завдання органу — розшукувати активи, одержані через корупційні схеми та управляти ними після їхнього арешту, під час судового процесу. Так за перші пів року після повномасштабного вторгнення рф АРМА передали арештованого російського майна на понад 1,5 млрд даларів. Одним із найвідоміших активів став ТЦ «Ocean Plaza», який належав компанії, що повʼязують з російським олігархом Аркадієм Ротенбергом.

Олена Дума
Олена Дума

Однак, далі все загальмувало. Тож що ж відбувається?

Не проДУМАна політка в АРМА

30 червня 2023 року Кабмін призначив головою АРМА колишню заступницю голови Чернігівської ОДА Олену Думу. За два дні до цього вона стала переможницею конкурсу на цю посаду.

А підсумовуючи результати своєї діяльності на посаді Голови АРМА протягом 100 днів в інтерв'ю журналістам Олена ДУМА зазначила, що після її приходу за три місяці оновлено близько 35% кадрів категорії B1 і 30% у категорії B3.

На питання журналістів, а з чим пов’язане таке доволі суттєве оновлення, Дума відповіла, що не мала за мету спеціально когось звільняти.

«Навпаки я завжди прагнула зберегти досвідчений кадровий склад. Розуміла, що під час війни важко знайти нову роботу. Тому, якщо співробітник здатний вдосконалюватись і професійно зростати, я тільки допоможу», — каже О. Дума.

Також вона зазначила, що АРМА висуває до працівників високі вимоги. Наприклад, фахівець Управління виявлення та розшуку активів має бути і юристом, і економістом, і слідчим, і IT-спеціалістом.

«А, якщо співробітник працює в Управлінні міжнародного розшуку і виявлення активів, то він має розумітися не лише в нормах кримінально-процесуального законодавства, а й міжнародного, та вільно спілкуватися англійською мовою з представниками Європолу та Інтерполу. Знайти таких фахівців дуже складно. Коли в АРМА почались зміни, зʼявились нові вимоги та відповідні системи контролю. З цим погоджувалися не всі працівники та звільнялись за власним бажанням. Це їх особисте рішення», — підкреслює Дума.

Перезавантаження аппарату АРМА

Рахункова палата України у своєму звіті (затвердженому Рішенням Рахункової палати від 25.12.2024 № 59) про результати аудиту відповідності використання коштів державного бюджету та управління активами АРМА одержаними від корупційних та інших злочинів, зробила висновок про перезавантаження аппарату АРМА.

«В умовах значної плинності кадрів, зокрема протягом другого півріччя 2023 року — І півріччя 2024 року, відбулося перезавантаження апарату АРМА на рівні 80 відсотків. Створення таких „умовних“ резервів спричинило тривалу кадрову неукомплектованість міжрегіональних територіальних управлінь АРМА на рівні 38 відс. та центрального апарату — 19 відс. і, як наслідок, поглиблювало ризики неякісного виконання АРМА стратегічних завдань, поставлених перед Агентством», — сказано в повідомленні.

Проте у Олени ДУМИ своє бачення з цього приводу. Вона вважає, що її оновлена команда в АРМА складається лише з фахових працівників здатних досягнути значних результатів.

Що ж насправді відбувається в АРМА?

Не всі колишні працівники АРМА погодились з вимогами нової очільниці звільнитись за власним бажанням, в результаті чого вони були звільнені під різними приводами, а в подальшому звернулись до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Оскаржуючи своє незаконне звільнення до суду звернулись, зокрема: керівники Центрального та Західного міжрегіональних територіальних управлінь АРМА.

Так 10 червня 2024 року у справі № 460/28802/23 Рівненським окружним адміністративним судом прийнято рішення про негайне поновлення начальника управління Західного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів".

06.02.2025 року у справі № 320/44391/23 Київським окружним адміністративним судом прийнято рішення про негайне поновлення начальника управління Центрального міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів".

Керівництво АРМА на чолі з Оленою ДУМОЮ фактично відмовились виконувати Рішення судів щодо негайного поновлення керівників територіальних підрозділів мотивуючи це тим, що вони не зрозуміли рішення.

До суду представниками АРМА були скеровані заяви про роз`яснення рішення суду, так:

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 року у задоволенні заяви представника Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про роз`яснення судового рішення у справі № 460/28802/23, — відмовлено повністю. Суд вважає, що рішення суду у даній справі викладено чітко, повно і зрозуміло, не містить суперечності щодо його тлумачення, відповідає нормам чинного законодавства.

Крім того, суд звертає увагу на п. 9 Положення про міжрегіональні територіальні управління АРМА, яке затверджене наказом Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів від 15 лютого 2019 року № 38, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2019 року за № 248/33219, де вказано, що територіальне управління АРМА очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою АРМА відповідно до законодавства про державну службу. Восьмий апеляційний адміністративний суд відмовив представникам АРМА у задоволенні їхніх скарг стосовно відмови суду першої інстанції роз`яснити усім зрозуміле рішення суду.

Аналогічну позицію висловив Київський окружний адміністративний суд в ухвалі від 11 квітня 2025 року по справі № 320/44391/23 Суд зазначає, що рішення суду від 06.02.2025 є зрозумілим, труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз`яснення не потребує.

Водночас, суд вважає за необхідне звернути увагу представника АРМА, що в ухвалі суду від 14.11.2024 судом було зазначено, зокрема, що відповідно до пункту 1 Положення про Центральне міжрегіональне територіальне управління АРМА затвердженого наказом АРМА від 09.04.2019 № 181 «Про затвердження Положень про міжрегіональні територіальні управління АРМА», Центральне міжрегіональне територіальне управління АРМА підпорядковуються АРМА і є його територіальним органом.

Згідно пункту 10 Положення, Центральне територіальне управління АРМА очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою АРМА відповідно до законодавства про державну службу.

Окрім того, про вищевказане зазначається в заяві про роз'яснення рішення суду самим представником АРМА.

Вказане свідчить про те, що відповідачу є зрозумілим та не потребує додаткового роз'яснення ким саме має виконуватись рішення суду від 06.02.2025 у цій частині.

За таких обставин, суд доходить висновку, що правові підстави для задоволення заяви відповідача про роз`яснення судового рішення від 06.02.2025 по справі № 320/44391/23 відсутні.

Рішення судів так і залишились не виконаними.

Що ж насправді демонструє АРМА: непрофесіоналізм чи протиправний умисел спрямований на не виконання рішення суду

«Провівши досить нескладний аналіз судових рішень у реєстрі, приходимо до висновку, що зазначені вище рішення судів у своїй резолютивній частині є абсолютно типовими у вказаній категорії справ», — саме так вважає начальник Центрального міжрегіонального територіального управління АРМА Владислав Романов.

Він підкреслив, що в юридичному управлінні АРМА працюють фахові юристи.

«Можливо вони змушені виконувати особисті амбіції та забаганки Голови АРМА Олени ДУМИ та будь-яким чином не виконувати рішення судів щодо поновлення незаконно звільнених працівників», — вважає Владислав Романов.

Що ж виходить — протиправний умисел?

Відповідно до ч. 3 ст. 382 КК України

Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті (Умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню), вчинені службовою особою, яка займає відповідальне чи особливо відповідальне становище, або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам і свободам громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам юридичних осіб, —

караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Голова АРМА Олена ДУМА є службовою особою, яка займає відповідальне становище та її дії завдають істотну шкоду охоронюваним законом правам і свободам громадян.

«В правовій державі на вказане беззаконня повинна бути негайна реакція зі сторони правоохоронних органів, а також має реагувати Кабінет Міністрів України, якому підконтрольна АРМА. Можливий сценарій коли рано чи пізно незаконно звільнені працівники АРМА все ж таки будуть поновлені на посадах, а хто понесе відповідальність за вчинене беззаконня та хто оплатить вимушений прогул та судові витрати?», — резюмує В. Романов.