Про «китайських болванчиків» української законодавчої та виконавчої влади
22 березня 2018 року відбулося засідання Комітету з питань інформатизації та зв’язку.
22 березня 2018 року відбулося засідання Комітету з питань інформатизації та зв’язку.
Розглядалися два цікавих питання діяльності підприємств сфери зв’язку, «Українського державного центру радіочастот» та ПАТ «Укрпошта».
Фактично, по окремих позиціях присутні депутати поставили Кабінету Міністрів двійку, при цьому про свою діяльність та її оцінку промовчали, але по суті.
Нещодавно Рахункової палати України провела аудит діяльності УДЦР та разом з позитивними фінансовими показниками виявила низку порушень (повний звіт можна прочитати тут), які роками не усуваються Верховною Радою, Президентом, КМУ та НКРЗІ.
Майже 10 років УДЦР працює в рамках норм правової колізії законодавства, при цьому можновладці ведуть себе як «китайські болванчики», і замість виконання свої функцій лише перекладають завдання з одного органу на інший, а завдання змін законодавчого забезпечення так не виконуються.
Головне питання, хто підготує проекти змін так і залишається відкритим, при цьому контролю та відповідальності ніякої, ну крім того, що Рахункова палата склала два копійчаних протоколи. Бо загальний нагляд за виконанням законів, після якого можна було застосувати норми КУпАП або КК, сьогодні жоден з органів не здійснює, а контроль з верху — «не царське це діло у непотребі колупатися».
За результатами проведеної, як колись говорили, ППР (м'яко кажучи: Посиділи, Поговорили, Розійшлися), без обговорення самого аудиту (щоб не засмутити поважних УДЦР та НКРЗІ, бо від них багато чого завісить для тих компаній, які наближені до діючих чиновників), члени Комітету схвалили якійсь не відомий загалу план НКРЗІ щодо усунення недоліків та перешли до цькування Укрпошти.
Розглядали інформацію, наведену у скаргах та запитах щодо скорочення кількості відділень поштового зв’язку.
Суть питань можна з’ясувати з перегляду інформації ЗМІ:тут, тут, тут.
Як пояснює керівник підприємства — утримувати відділення у невеликих населених пунктах невигідно. Пенсії і кореспонденцію кілька разів на тиждень привозитимуть автобусом мобільні пересувні бригади. Вони ж прийматимуть комунальні платежі. Селяни проти нововведення (показники можна переглянути на слайдах).
Все нове завжди приймається у «штики», навіть пілотні проекти. Доречи, сам Чернігівський губернатор прибув на розгляд, бо з ним такі рішення не погоджували, що нібито може погіршити можливість проведення адміністративно-територіальної реформи в області.
Підсумок розгляду питання: «Заборонити неможливо продовжувати» (самі ставте крапки та кому). Комітет вирішив звернутися до КМУ та з’ясувати чи хтось ці проекти погоджував, чи є якісь плани… ППР завершено. Головне залишилося без відповіді — хто дасть кошти на реформування Укрпошти, якщо держава роками не повертає кошти і не закладає їх навіть у бюджет.
Цікаво, як довго ще залишатиметься ситуація на рівні «китайських болванчиків», чи може ми не розуміємо, а це йде санкціонована спецоперація «Реформа»?