Будапештський меморандум історична помилка для України — Віктор Шишкін
Сьогодні виповнилося 30 років, як 5 грудня 1994 році лідери України, рф, США та Британії підписали Будапештський меморандум. Він передбачав, що Україна приєднується до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, віддає усі свої боєголовки. Підписанти ж гарантують територіальну цілісність України та обіцяють ніколи не використовувати зброю проти нас. За словами Судді Конституційного Суду України у відставці Віктора Івановича Шишкіна, Будапештський меморандум виявився для нас історичною помилкою.
Як її виправити та чи може Захід надати реальні гарантії безпеки Україні, розбиралися журналісти i-ua.tv.
— Віктор Іванович, Будапештський меморандум це ілюзія безпеки?
— Так. Це ілюзія безпеки. У Будапештському меморандумі є елементи гарантування, але немає чітких зобов’язань, що ніхто з підписантів не має нападати на Україну. Крім того, у меморандуму мало було зазначено, що якщо хтось порушив умови та напав на Україну, то інші сторони мають максимально допомогти Україні дати відсіч.
Також вважаю Будапештський меморандум історичною помилкою для України.
— Чому Будапештський меморандум не спрацював та захистив Україну від війни?
— Він і не повинен був спрацювати. Це була профанація. Дехто в Україні це розумів. Однак ті, хто був відповідальний за Будапештський меморандум або не розуміли, або як страус боялися та ховали голову. Маю на увазі президента Л. Кучму та парламент.
— Чи мають вони понести відповідальність за укладання Будапештського меморандуму та наслідки до яких він привів?
— Ні, бо відповідальність непередбачена. Це прорахунки у доктринальній політиці. На жаль, вони є багатьох країн. Хоча в Іспанії був прецедент, коли когось притягнули до відповідальності за укладений договір на шкоду країні.
Був би Будапештський меморандум чи ні, московити все одно б напали. Меморандум лише допоміг рф напасти. Він одна із ознак тенденції російського імперіалізму, який буде існувати, поки існує московія.
— Захід має прозріти та це зрозуміти?
— Нарешті українці мають прозріти та розповідати це Заходу. У нас досі люди не прозріли. Наразі артисти, музиканти, блогери, які переходять на українську мову, кажуть про те, що війна почалася 24 лютого 2022 року. Однак війна почалася не 24 лютого, а 20 лютого 2014 року, коли росія напала на Крим. Тож, що всі ці українці робили попередні 8 років? Де було їх прозріння. А ми щось говоримо про Захід. Тому перш ніж докоряти Заходу треба спочатку подивитися на себе. Ми мали весь час вести пропаганду Заходу, що в нас війна з 2014 року, а не АТО чи ООС. Всі говорили про окупацію Крима не вживаючи слова війна. Хоча в нашу країну вдерлися війська іноземної держави. Ми говорили, що йде Антитерористична операція. Що за ідіотизм? А ми щось говоримо про Захід…
Тож треба визнати всі помилки та донести реальну ситуацію до Заходу?
— Так, щоб разом із Заходом зруйнувати російську імперію задля світової безпеки.
— Дивлячись на відсутність гарантій безпеки від Заходу, чи може Україна відновити ядерний статус?
-Так, бо Будапештський меморандум було порушено. Тому юридично Україна може відновити ядерний статус. Наскільки це реально технологічно, вже інше питання. Я проти відновлення ядерного статусу для України, бо з погляду воєнного озброєння — це позавчорашній день. Треба дивитися вперед на лазерне озброєння та електромагнітна зброя.
— Захід та рф залишили Україну без ядерної зброї, щоб відбулася російська — українська війна?
— Звичайно.
— Тобто це все було сплановано?
— Думаю, що так. Це було сплановано з боку агресивної московії через недалекоглядність та невміння аналізувати міждержавні стосунки в Європі з боку США та Британії.
— Україна має врахувати свої помилки. Чи можемо отримати реальні гарантії безпеки від Заходу?
— Не знаю, які це можуть бути гарантії. Було розписано багато гарантій, але ніхто їх не виконував. Тому вважаю, що спасіння потопельників справа рук самих потопельників. Ми не можемо вірити жодним гарантіям Заходу. Тобто жодним гарантіям з будь-якої країни. На сьогодні не впевнений, що гарантії, які надані Литві, Латвії та Естонії з боку НАТО, як членам Альянсу, можуть забезпечити безпеку цих країн на випадок московської агресії.
Наші помилки треба аналізувати та знати для того, щоб їх не приписатися. Для цього треба думати стратегічно. На жаль, в Європі цим ніхто не займається. Подивіться на Шольца, Дуду, Макрона. Про напад рф завжди серйозно думали лише скандинавські країни. Такі, які Швеція та Норвегія. До речі, Швеція постійно займалася самоозброєнням хоч ніколи і не була членом НАТО. При цьому військові сили там були достатньо потужними.
Україна має не чекати на гарантії безпеки від когось, а самоозброюватися. Зокрема, розробляти перспективні види озброєння. Якщо в лютому — березні ніхто не займався розробкою дронів, то зараз йде люта дронова війна. Пройшло 2, 5 роки. Тобто будь-які війни будь-якої цивілізації весь час були генераторами прогресивного розвитку промисловості та науки.