В України мізерні шанси стати країною Євросоюзу — Олег Пендзин

В ЗМІ з’явилася новина про те, що в Україні можуть підняти пенсії та мінімальні зарплати. Чи реально це зробити та коли й завдяки чому країни почне виходити з економічної кризи журналісти запитали у економіста Олега Пендзина.

Відновити українську економіку можна лише за кошти інвесторів.
Відновити українську економіку можна лише за кошти інвесторів.

— Чи реально в Україні підняти мінімальну зарплату та пенсію в 2025 році?

З цього законопроєкту нічого не вийде, бо грошей в бюджеті на таке підняття немає. Запахло виборами та починається перетягування канату. Тим паче, що серед ініціаторів цього законопроєкту немає жодного представника влади. Тобто провладних депутатів, представників Кабміну, зокрема Мінфіну. Тому законопроєкт про підвищення мінімальних зарплат та пенсій, не більше, ніж політичний піар.

Основні цифри державного бюджету були погоджені з нашими кредиторами. З приходом Трампа їх контроль ще більше посилився. То ж звідки візьмуться ресури? Все в першу чергу йде на війну.

Дійсно в Україні склалася дуже погана економічна ситуація, коли середня пенсія нижче, ніж прожитковий мінімум. Однак наразі немає фінансового ресурсу.

Тобто поки Україна залежна від Заходу, то не варто очікувати зростання пенсій та зарплат?

Поки ми залежні від західних партнерів, а це буде ще достатньо довго, ми будемо з ними погоджувати кожну позицію державного бюджету.

— А як же великі зарплати та премії чиновників, невже ці кошти не можна направити на підвищення зарплат та пенсій?

Коли ми говоримо НАК Нафтогаз та Укргазвидобування, де великі премії та зарплати, то вони не мають жодного відношення до держбюджету. Якщо брату Рахункову палату, то над нею висить Міжнародних валютний фонд. Тобто жодна позиція держбюджету не пройде, поки не буде погоджена з кредиторами. Крім того, якщо знизити зарплати чиновникам, то все одно не вистачить коштів, щоб підняти пенсії за мінімальні зарплати. Одна справа — 100 млн грн, а інша справа — 50 млрд грн. Хоча дійсно такі високі зарплати та пенсії чиновників особливо під час війни — кричуща несправедливість. І це мало б бути переглянуто. Тобто для підняття мінімальної зарплати та пенсії треба знайти сотні мільярдів гривень. У нас немає грошей на відновлення економіки.

Після припинення бойових дій рф нікуди з мапи світу не дінеться. Тому ми, як витрачаємо кошти на оборону, так і продовжимо їх витрачати. А соціальні проблеми будуть вирішувати по залишковому принципу. Тому маємо бути тверезими. На сьогодні, 2, 5 млн українців, які перебувають за кордоном, кажуть, що вони не збираються повертатися. Тож вони зробили свій вибір. А наскільки життя за кордоном краще — питання риторичне.

— Як відновити економіку Україну для підвищення соцстандартів?

У нас немає для цього коштів. Відновити економіку можна лише за кошти інвесторів. Наприклад, американцям цікаві наші рідкісноземельні метали, які вони хочуть забрати. Україна через війну стала бідною та залежною країною. Тому відновлення економіки може бути лише завдяки зовнішнім інвестиціям. А інвестори приходять, щоб заробити гроші, а не бути меценатами. Адже їх мета не покращити життя українців, а заробити. Тому якщо українці думають, що прийдуть інвестори і вони заживуть добре — вони помиляються. Ми перетворилися на бідну країну, якій буде потрібно віддавати купу боргів. Адже держборг на рівні 160 млрд доларів треба буде віддавати.

— Ми можемо піти шляхом Греції, яка шляхом реструктуризації віддала мінімальну сумму кредиторам

— Те саме можуть запропонувати нам. Однак через відкладення боргів не захоче приходити інвестор. Він боїться, що його гроші будуть списані. Крім того, щоб прийшов інвестор у країни має бути належний кредитний рейтинг та рівень довіри. І давайте не будемо порівнювати себе з греками. Адже греки — це стара Європа та країна, яка має ВВП в разів 7−8 вище, ніж Україна. Крім того, вони отримали реструктуризацію, маючи парасольку Брюселю. А в нас дуже мало шансів стати країною Євросоюзу. Якщо ми нею і станемо, то лише з обмеженими правами.

— Чому?

А що ми можемо запропонувати Євросоюзу? Чи ми можемо бути цікавими? На сьогодні Україна крім аграрної продукції більше нічого не виробляє. Давайте без ілюзій. Не треба говорити штампами та шаблонами. Адже європейський ринок є глибоко конкурентним. Крім того, жодна країни Європи на сьогодні не створює зброї від початку і до кінця. Вся зброя виробляється в колаборації. А чому жодна країна не виробляє зброю від початку до кінця самостійно, тому що європейські країни не вкладають кошти на це в свої бюджети. Європа живе в мирі та витрачає на військові потреби 1,9% ВВП на рік. А американці до 4% ВВП на рік.

Тож коли ми говоримо про місце ВПК України на європейському ринку замовлень, то треба розуміти, що замовлення в першу чергу будуть даватися європейським компаніям. В кращому випадку Україна виконуватиме функції співвиконавців. По невеликим грошам. Адже Європі не цікаво долучати Україну, їм цікаво створювати робочі місця у власній країні. Цікаво, щоб люди сплачували податки у власній країни. Тобто, щоб гроші залишаються у власній країні, бо це можливість підкормити виборця. Український ВВП нікому не цікавий.

Хоча Україна зможе побудувати на своїй території спільні підприємства з європейськими компаніями, які поставили сюди свою техніку та їм необхідно забезпечити технічне обслуговування.

Нагадаю, що була спільна спроба створити спільне підприємство з Байрактаром.

— А чи заключали з Україною контракти європейські країни, щодо постачання зброї українського виробництва для своїх збройних сил?

Такого немає. Тому в українців не має бути жодних ілюзій з цього приводу. Ми маємо самостійно нарощувати власний потенціал та ВПК.

Те саме стосується агропродукції українського виробництва. В ЄС повернулися до квот, бо ми порушували конкурентну боротьбу всердині Європи. Тож навіщо ми Європі?

— Як нам виходи з кризи та зацікавити партнерів?

— Президент Зеленський вирішив продати рідкісноземельні метали американцям. Вони окрім того, що будуть вивозити руду, ще займатимуться первинною переробкою в Україні. А це створення додаткових робочих місць. А приватні військові компанії охоронятимуть американський бізнес в Україні. Більше нічого не буде.

— А ми що з цього отримаємо?

Допомогу від США, яку Трамп пообіцяв в обмін на українські рідкоземельні метали. Також можуть домовитися, що переробка сировини починатиметься в Україні, а не у вигляді сировини відправлятиметься кораблями у місцях переробки. Тобто нас продовжують використовувати. Однак, нас завжди використовували. Тому давайте не будемо тішити себе ілюзіями. Назвіть хоч один приклад, де нас не використовували. Потрібно нарешті усвідомити, що кожна країна переслідує свої національні інтереси та почати робити теж саме.