Чому Трамп віддав лідерство Вільного Світу коаліції Британії Франції та України, розповів Юрій Буздуган
Чому президент США Д. Трамп та його команда підіграє рф, чим закінчиться війна та чи зможе Україна зайняти місце світового лідеру, журналісти запитали у експерта з питань геополітики Юрія Буздугана.

— Чому Трамп його та команда себе так поводить, підграючи рф? Відбувається новий перерозподіл світу?
Трамп не підіграє нікому, крім США. Зараз він виконує дуже важливе завдання. Він встановлює новий світовий порядок. Це означає, що після війни буде нова геометрія, нова економіка. Московити одразу це почали називати і «перерозподілом світу». Але це їх вологі мрії. А насправді ніхто з ними глобальною владою ділитися не збирається. Що ж буде насправді?
Таке було після 1945 року, так було після 1991 року. І після цієї світової війни так само буде нова геометрія та політична географія. Тому що стара економіка і стара географія «зламалися». Однак перед тим, як встановити новий світопорядок треба зруйнувати старий. І зараз Трамп займається саме цим. Він руйнує старий світ. Наприклад, до 1945 року світ було поділено на вісім окремих просторів індустріальних колоніальних імперій. Метрополії вивозили із своїх колоній сировину для своєї індустрії та відправляли її продукцію до своїх же колоній. Тобто, економічні процеси відбувалися всередині цих просторів, а взаємодії між цими просторами майже не було.
Але після 1945 року зусиллями США та їх президента Рузвельта була зруйнована колоніальна система. Замість восьми просторів було створено два простори. І це були не колоніальні простори, про відновлення яких мріють московити, а простори прихильників двох мрій: мрії про комунізм та мрії про «золотий мільярд». В кожному з цих просторів були спільні правила економіки, а також цивілізаційні та духовні нарративи.
А після 1991 року замість двох просторів було створено єдиний простір на всю планету. Бо після краху комуністичної мрії постало питання, а що робити з пострадянськими країнами, з Китаєм, В’єтнамом, Польщею, Угорщиною та іншими країнами по всьому світу, які втратили свій шлях? Було вирішено приєднати їх до світу «золотого мільярду», який мав великі успіхи, головним з яких став вільний економічний обмін майже без мит. Бо з 1945 року і по 1991 рік реалізовувалася головна мрія президента США Рузвельт і Генеральна Агенція по Тарифам і Торгівлі (GATT) добилася зниження мит в 10 разів, з 60% до 6%. Так що після 1991 року створили одну єдину зону з єдиними правилами для всіх. Щоб ринковими методами перетворити пострадянські деспотії на демократії. Однак це завдання вирішено не було.
Ні, деспотії активно включилися у глобальний обмін, але отримані кошти витрачали не на розвиток свободи, а на її придушення. Причому не тільки у себе, але й у сусідів. Так росія створила довкола себе простір «декоративних демократій» з пожиттєвими президентами. Далі більше. Деспотії почали витрачати зароблені кошти на руйнацію свободи і в країнах «золотого мільярду», перекуповуючи ЗМІ, політиків, громадянських активістів і цілі організації. Сумна доля Грін Пісу, Амністі Інтернешинал та МАГАТЕ у нас перед очима. А, головне, почала просідати економіка країн «золотого мільярду». Так що на порядок денний США та інших країн «золотого мільярду» постало питання, як відновити ефективність своєї економіки, своєї держави та свого громадянського суспільства?
Адже немає мотивації для розвитку. Наприклад, китайці роблять смартфони дешевше ніж всі і ніхто вже не намагається їм протистояти. Адже тільки одна Південна Корея виробляє 85% всіх пароплавів у світі. Тобто, українське суднобудування було знищено не американцями чи росіянами, а Південною Кореєю. І для людства відсутність конкуренції та альтернатив це погано. Це призвело до того, що світова економіка почала падати.
Тому було прийнято рішення ламати єдиний економічний простір та створювати напівзакриті кластери, або як їх ще називають, макрорегіони чи макросистеми. Так що «тарифне безумство» Трампа чи ліквідація ним «оборонної парасольки» над ЄС — лише інструменти спонукання головних економічних центрів світу до автономії і створення власних замкнених кластерів. В кожному з яких буде вироблятися все, від їжі і одягу до автомобілів і озброєння.
— Що це означає?
Світ буде поділений та створено замість єдиного економічного простору біля 10 економічних кластерів. Так що Трамп своїми діями ламає існуючу систему та провокує створення нової, кластерної системи. Адже після дій Трампа європейці починають казати — нам не потрібен F — 35, нам потрібен свій власний літак. А також повний пакет озброєння від гвинтівки до атомної зброї. Але по яких саме лініях світ буде поділено на кластери?
По-перше, не факт, що буде збережено єдиний європейський геополітичний кластер. Їх може бути два або три. До речі саме від України залежить скільки їх буде. Єдиний європейський простір нам залишився у спадок з часів Холодної війни. І питання, а чи залишиться ця структура або ж буде створена нова? І тут дії Трампа абсолютно провокаційні. Адже він каже європейцям, що може віддати Україну росії повністю або якийсь інший варіант. Тому ви самі думайте та дійте.
Однак, якщо подивитися на Європу, то вона природою поділена на чотири незалежних і часто конкуруючих кластери. Вони гуртуються навколо основних транспортних комунікацій Північ — Південь. Це Атлантична транспорта комунікація від Іспанії і Португалії до Данії та Норвегії. Її серцем стали Британія та Франція. Тобто, англо- французький союз, який сьогодні виходить на перші ролі і це — союз Атлантичного кластеру.
Другий кластер це Рейн та Дунай. Це перш за все Німеччина. До неї приєднуються: Австрія, Чехія, Словаччина, Угорщина, балканські країни та Румунія. Втім, не всі з цих країн орієнтуються на Німеччину. Саме між цими двома кластерами тисячі років йде конкуренція.
Крім Атлантичного та Рейнського кластерів є ще два. Дніпровський кластер — це Україна, Білорусь, країни Балтії, Польща та західні регіони рф, які знаходяться по Дону та Дніпру. Тобто, усі землі, які входили до держави Ярослава Мудрого. Втім, в часи Ярослава Дніпровський кластер дотягувався до Норвегії, королевою якої стала Євдокія Ярославна. Повторимо, кластер — це не одна держава, як мріють московити, а союз держав, об’єднаних географією в єдиний економічний простір.
Останній кластер — Хазарський — Каспійське море, Волга та Двіна. Від Архангельська до Ірану. Зараз активно функціонують три кластера з чотирьох. Наш кластер розірвано на сході окупацією білоруського Смоленська — одного з ключових міст на «шляху з варяг в греки», збудованого прадідом Ярослава — Ігорем. А на заході його розірвали німці, «тимчасово призупинивши» гілку Дніпро-Прип'ять-Вісла при тому, що у 1991 році через неї йшло однієї криворізької руди 7 мільйонів тон.
Як ми вже сказали, Атлантичний та Рейнсько-Дунайській кластери об'єднали разом, утворивши ЄС. Після Другої світової війни основою об’єднаної Європи став німецько- французький економічний союз вугілля та сталі. Найбільше від цього виграла Німеччина, а країни Атлантики програли.
Зокрема через це Британія вийшла з ЄС, а Франція завжди мала особливу думку. Тому і стоїть питання, а чи збережеться цей об’єднаний європейський кластер чи він буде розділений. Тому Макрон та Стармер діють прямо у нас на очах. Основою їх проекту є англо-французький військовий союз. Вважаю, що зараз у нас на очах відбувається розлучення Атлантики з Німеччиною. А дії Макрона та Стармера це прямо демонструють. І коли відбудеться це розлучення, постане головне питання про Україну.
— А де місце України в цьому світі?
Це головне питання для нас. Не де пройде кордон з росією, «по лінії фронту», по путінських хотєлках", «по кордонах 1991 року», а до якого кластеру віднесуть Україну? Адже саме це визначить долю України на наступні 30−50 років.
Ми повинні усвідомити, що в Україні є три варіанти. Перший — Україну віддадуть росії. Це те на що натякає Трамп, провокуючи Європу швидше визначатися і діяти. Та про що мріє путін. Однак, я не вірю в цей варіант. Це лише вологі мрії рф та провокація Трампа, на яку вже відреагували Британія та Франція, зібравши саміт коаліції рішучих. Її основою є Франція, Британія та Україна, а також Литва, Латвія, Естонія, Чехія, Норвегія, Польща… Тобто, країни, які усвідомлюють, що при певних обставинах можуть бути віддані в московський кластер.
Другий варіант- віддати нашу країну до об’єднаного Європейського кластеру. Про це мріє більшість українців. Однак я не вірю і в цей варіант. США цього не допустять. Рішуче і однозначно. На що і натякає Трамп своїми діями.
Головні зіткнення цієї світової війни відбувалися між США та німецькою версією Європейського Союзу. Саме німці склали найбільшу загрозу владі США за всю історію США, а не росія. СРСР в максимумі (при Хрущові) мав 50% від ВВП США, а при путіні — 7%. Але в 2011 році німецько- європейський союз мав 1,5 кратну перевагу над США — 31% світового ВВП проти 19%. І тільки вторгнення путіна в Україну перевернуло ситуацію. ВВП рф впало на третину, а ВВП Німеччини на 18%. І з того моменту ВВП Німеччини та ЄС постійно падає. Станом на 2024 рік ВВП ЄС 17%, а ВВП США 26%.
Саме тому за результатами цієї війни відбувається заміщення німецько- французького економічного союзу на англо-французький військовий союз. Саме тому в цей момент ніхто не захоче підсилювати Німеччину Україною з її шаленим військовим, духовним та перспективним економічним потенціалом. Американці не хочуть віддавати нас, країну переможців німцям.
Так що ми запитаємо в США, а навіщо нас віддавати росіянам? По-перше, ми туди не підемо. Вмремо, але не підемо. Українці готові воювати, навіть, якщо не буде американської допомоги. Але й США не готові віддати Україну московитам, а лише провокують, щоб не віддавати її «єдиному європейському простору» під німецьким контролем.
Але якщо Європа буде поділена на «природні» кластери, якщо буде окремо Атлантичний кластер, а окремо Рейнсько-Дунайський і окремо Дніпровський, в яких буде окрема економіка, то це цілком влаштує США. Бо жоден з європейських кластерів поодинці не становитиме загрози для США. Адже найбільша загроза для США настала тоді, коли рф об'єдналася з Німеччиною, коли було створено альянс Меркель-Путін.
Тому головне завдання, яке стоїть сьогодні перед Україною: створити Дніпровський кластер, куди увійдуть країни Балтії, Україна, Польща, та, з часом, західні регіони рф, які є органічною частиною нашого кластеру. Він буде окремим від Німеччини та рф і дружнім з Атлантичним кластером.
Дуже важливо для країн Балтії, Польщі, Білорусі та інших східноєвропейських країн усвідомити, що після війни буде нова реальність. ЄС буде не таким вже ситим, бо американці не будуть вкладати кошти у безпеку ЄС. ДОТАЦІЙ З ЄС БІЛЬШЕ НЕ БУДЕ! Бо європейцям доведеться купувати гармати замість масла.
Так що перед ними не стоїть альтернатива «ситий ЄС чи грошовита раша». Вибір, який перед ними постав: «розбудовувати СВІЙ кластер чи йти в закритий лепрозорій, з яким ніхто не матиме справу і людей звідки більше ніде не приймуть», на який путін перетворює свій кластер.
— Чи може Україна зайняти місце світового лідера та яким чином?
Місце світового гегемона займає країна, яка перемогла у світовій війні. Після 1945 року світовим гегемоном є США. І вони залишаться гегемоном за будь-якими результатами цієї війни. Головну загрозу для США — Євросоюз за результатами цієї війни буде зруйновано.
Але крім геополітичної гегемонії є ще цивілізаційне лідерство. І ці речі не завжди співпадають. Але до Трампа США були і цивілізаційним лідером вільного світу. Однак Трамп своїми діями сказав, що США це світовий гегемон, але який вже не воює за свободу, а воює за гроші та території.
Тобто, лідера вільного світу не стало. А хто має стати лідером вільного світу? Теоретично на це можуть претендувати три країни: Франція, Британія та України. Власне їх коаліція і здійснює поки цю функцію. Тим не менш, все ж таки вважаю, що США врешті решт повернуть собі місце лідера вільного світу. Просто зараз американський народ отримує щеплення від «масової людини» Ортега-і-Гасета та Скоморощенко. Після цього, народ США, який орієнтовний на свободу як ніякий інший, знову стане лідером вільного світу. Поки ж цю функцію на себе взяли Україна, Британія та Франція.