Україні можуть підсунути «Мінськ- 3» або «Стамбул-1» — Віктор Небоженко
Президент США Дональд Трамп запропонував президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану виступити посередником у мирних переговорах між рф та Україною. Чи не стане це пасткою для Києва, а також про зміну риторики Вашингтону у бік кремля, журналісти i-ua.tv говорили з політологом Віктором Небоженком.

— Що означатиме поява Ердогана у переговорному процесі між Україною, рф та США?
Ердоган може працювати з кожною зі сторін. Адже він у гарних стосунках з путіним. До речі перші безпілотники Україні під час вторгнення надавала саме Туреччина. Проте зараз головне для Ердогана — вигнати путіна з Сирії. Тому участь Ердогана у перемовинах не може замінити Трампа. Тоді виходить, що Трамп нічого не зміг зробити, а Ердоган зміг. Скоріш за все, США на це не піде. Не виключаю, що Туреччина та США обговоритимуть, як видавати росію з Сирії. Адже там формується нова країна та уряд, якому допомагає Туреччина. Однак там залишилися дві бази рф, які Туреччині не потрібні. Скоріш за все це питання підійматиметься на перемовинах.
Захід звертається до Туреччини, бо рф не хоче створити буферну зону на лінії зіткнення. Також не дозволяє вводити війська іноземним державам.
— Може саме тому США і міняють риторику, щодо рф? Зокрема, заявляючи, щоб без США радянський союз не переміг би у Другій світовій війні
Це означає, що США беруться за ревізію минулого. Це інша війна. Однак це страшний удар по 9 травня для путіна. Особливо на час 80-ліття святкування перемоги путінської росії. Це говорить, що США міняють усвідомлення про історію.
— Для України це гарний сигнал?
Звичайно. Так саме, і як те, що у США почали говорити про те, що росія занадто багато хоче від України. Тому її претензії потрібно зупинити. Однак це лише поки слова. Проте, якщо з’явиться Ердоган, це означатиме, що у Стамбулі готується зустріч між української та російською делегацією.
— Головне, щоб стамбульські домовленості не перетворилися на мінські
Перші стамбульські домовленості були ще гіршими за мінські. Я дивився ці документи. Вони були гірші за капітуляцію. Зараз також існує небезпека, що нам підсунуть Мінськ-3 або ж Стамбул -1. Тому головне, щоб Україна не потрапила у капкан. Адже нас вже намагалися туди затягнути. Зараз на сторони готові йти на хитрощі. Адже путін та США не знають, як закінчити війну. А Україна також не може зупинити війну на невигідних для нас умовах.
— А як же гарантії безпеки від Заходу?
Їх немає. Хоча США можуть надати особисті гарантії безпеки Зеленському після того, він піде з посади. Це дуже небезпечно. Адже нам потрібні гарантії безпеки для України. Зокрема, якщо рф починає новий раунд війни, то починається новий механізм захисту України. Наприклад, однією з гарантій безпеки для нас була б передача заморожених активів у розмірі 300 млрд доларів. Однак не Офісу Президента, бо розкрадуть, а у Фонд України. Саме за ці гроші українці могли б воювати та знайшли б багато людей на Заході згодних приєднатися до лав ЗСУ. Вже не кажучи про можливість придбати на ці кошти техніку. На жаль, ніхто цього робити не хоче, ні в США, ні в Європі. І справа не тільки в Трампі. Адже Європа також не хоче давати гарантії безпеки. Всі бояться втягнутися у війну з рф.
— Чи варто Україні погоджуватися на перемовини з рф?
Якщо армія рф видихалася і не буде наступати, то можна їхати та вести перемовини у Стамбулі. Якщо ж вони продовжать наступ, то Україні не варто погоджуватися на перемовини та підписання рамкових документів з рф.
— До речі, західні ЗМІ пишуть, що США і Кремль таємно обговорюють повернення газу рф до Європи, може тому нам і не хочуть допомагати ?
Можливо. Будь-які аргументи використовуються для того, щоб кожна сторона могла добитися власних інтересів у війні. Тому не буде єдиного голосу з боку Заходу та України. Нас навіть не хочуть брати до ЄС, розпочавши цю процедуру. А цим би вони могли показати, що Європа на нашому боці. А якщо Ердоган приєднатися, то все йде до Стамбулу. Адже він буде посередником між Україною та рф. Чи буде прямий контакт між путніми та Зеленським? Поки важко сказати. Однак для путіна це буде програшем. Адже він кричав про те, що Зеленського треба вбити. На фронті почнуть говорити про те, що це за війна така, коли зустрічаються Гітлер та Сталін.
— Що робити Україні, щоб не втратити суб’єктності?
В нас вже мінімальна суб’єктність. Адже ратифікація угоди з США про корисні копалини свідчить про появу фонду, який зможе втручатися у діяльність будь-якого міністерства. Тобто виходить, що у нас з’явився другий Кабмін. Для нас це зовсім не вигідно стратегічно. Однак нам треба підтримувати стосунки зі США. Саме тому Україна опинилася у такому поганому становищі. Це дуже поганий для нас результат. Однак це була умова Білого дому. На жаль, незабаром в США не буде іншого президента.
— Чи може Україна скасувати цю угоду?
Є різні варіанти. На жаль, там написано, що склад цієї угоди не змінюється ні США, ні Україною. Однак через певний час все може змінитися. Наприклад, з’явиться екологічна партія і скаже, що ця угода порушує екологію України. Тобто можуть з’явитися механізми, щоб розвалити угоду.