05 гру, 2017 0 Коментарів 590 Преглядів

Експерт пояснив, чому коледжі та технікуми мають фінансуватися з Державного бюджету

Експерт пояснив, чому коледжі та технікуми мають фінансуватися з Державного бюджету

У середу, 6 грудня до Києва на пікет Кабміну з'їдуться працівники коледжів та технікумів. Викладачі виступають проти намірів уряду передати фінансування їх навчальних закладів з національного рівня на місцевий. Вони висловлюють побоювання, що у будівлях коледжів і технікумів можуть з'явитися торгово-розважальні центри.

Чому навчальні заклади мають фінансуватися виключно з державного бюджету України і які саме загрози для професійно-технічної освіти несе реалізація намірів уряду, знає експерт з трудових і соціальних питань, заступник голови Профспілки агропромислового комплексу Сергій Кондрюк. Він погодився про це розповісти i.ua.tv.

«На коледжі і технікуми потрібні гроші. Якщо на їх місці збудувати торгові центри, то дохід місцевого бюджету зросте, а витрати мінімізуються. Крім того, збільшиться і рівень корупції. Представники бізнесу нестимуть владі чималі хабарі, аби будівлі навчальних закладів віддали саме їм під перепрофілювання.

Варто зазначити, що українські міста мають різний рівень доходності бюджетів. Київ, куди стікаються гроші зі всієї держави, здатний утримувати коледжі та технікуми. А ось Івано-Франківськ, Полтава, чи навіть Львів таку можливість матимуть навряд чи. Тому, не виключно, що міська влада вирішить позбутися цих навчальних закладів», – пояснив Сергій Кондрюк.

За словами експерта з трудових і соціальних питань, влада вже зробила подібний крок по відношенню до професійно-технічних училищ. Це призвело до суттєвого зменшення кількості ПТУ, їх перепрофілювання та втрату бази навчання молоді робітничим професіям. Сергій Кондрюк виокремив п'ять загроз, які несе ймовірне закриття коледжів та технікумів у разі переведення їх з державного рівня на місцевий.

«Перше. На мою думку, відсутність закладів професійно-технічної освіти може змусити частину дітей податися до криміналу. Куди підуть студенти, якщо їх коледжі та технікуми закриють? Чим вони займатимуться? Вдома вони сидіти не будуть. А на роботу через браку досвіду влаштуються навряд чи. Тому, я не виключаю, що вони заради легкого заробітку стануть на шлях злочинності. Мені не відомо, чи така урядова економія на освіті компенсує затрати, які доведеться нести на поліціянтів, щоб впоратися зі зростанням криміналу.

Друге. Відбудеться деградація внутрішнього ринку праці. Вітчизняне виробництво вкрай потребує кваліфікованих робітників. Відсутність отримання гідної професійної освіти на базі українських ПТУ, коледжів і технікумів призведе до запрошення в Україну на роботу іноземців. Які наслідки це матиме – ще невідомо, але конкурентність нашої економіки тільки падатиме.

Третє. Відбуватиметься відтік з України не лише мізків і робочої сили, але й генофонду нації. Сьогоднішня молодь буде шукати можливість отримати професійну освіту закордоном. Польща, Білорусь та Росія розкриють перед нею свої обійми і запропонують вигідні пільгові умови зі стипендією. Українці дуже трудолюбиві і добросовісні працівники. Ці країни розуміють, що за якісну освіту вони скоріш за все залишаться на їх ринку праці і, можливо, отримають громадянство.

Четверте. Такі наміри уряду порушують Конституцію. Норму основного закону щодо доступності освіти мають виконувати всі міста України. Як я уже казав, невиключно, що через брак коштів у бюджетах, місцева влада може просто закрити технікуми та коледжі. Вони займають великі площі. То ж зрозуміло, що у місцевих можновладців та бізнесменів може виникнути спокуса їх будівлі перетворити на торгівельні заклади. А це вже порушить права громадян на доступну освіту.

Зараз уряд показав базарно-ринковий, а не соціально-стратегічний підхід до моделювання державного будівництва. Економія сьогодні на державному фінансуванні коледжів, технікумів та ПТУ призведе до мільйонних втрат у найближчі роки. Відсутність стратегічного бачення просто жахає», – констатував Сергій Кондрюк.

Однак надія на те, що уряд таки не залишить технікуми і коледжі без державного фінансування ще є.

«Перший заступник комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Олександр Співаковський звернувся до Кабінету Міністрів з проханням не допускати цю помилку. За його словами, у наступному році коледжі та технікуми мають фінансуватися з Державного бюджету. Поки що уряд правку про передачу цих навчальних закладів на місцевий рівень фінансування не запропонував», – сказав Сергій Кондрюк.

Завтра біля Кабміну організатори пікету очікують близько трьох тисяч учасників.

«Люди налаштовані Їхати. Викладачі збираються стояти біля уряду аж до остаточного вирішення питання з фінансуванням технікумів і коледжів», – додав заступник голови Профспілки агропромислового комплексу.


Ірина Сатарова


Експерт пояснив, чому громадські ради працюють неефективно
Аналітика 17 лис, 2017

Експерт пояснив, чому громадські ради працюють

Законодавство прописане неоднозначно, тому їх повноваження є ілюзорними. Окрім консультування,...


Андрій Гарнат: в проекті бюджету на 2018 рік немає витрат на розвиток економіки
Аналітика 25 вер, 2017

Андрій Гарнат: в проекті бюджету на 2018 рік

Експерт назвав документ черговим бюджетом «проїдання»....


Кабмін представив проект чергового кошторису проїдання
Аналітика 22 вер, 2017

Кабмін представив проект чергового кошторису

Програми, які б які б стратегічно змінювали курс економічного розвитку держави в документі відсутні....Додати коментарій

оновити, якщо не видно коду

Микола Голомша: миротворці ООН на Донбасі – це цілком резонне рішення
Аналітика 0 Комментариев

Микола Голомша: миротворці ООН на Донбасі – це цілком резонне рішення

Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович виступив із заявою про введення миротворчого контингенту ООН на Донбас. На його думку, це стане запорукою безпеки його держави. Чи потрібні блакитні каски в Україні і про що свідчить така заява...

23 лют, 2018 462
Експерти та військові висловили свою думку про переформатування АТО
Війна / Аналітика 0 Комментариев

Експерти та військові висловили свою думку про переформатування АТО

АТО на Донбасі матиме назву операція Об'єднаних сил. Із такою заявою виступив голова Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко. За його словами, закон про реінтеграцію систематизує використання ЗСУ і виконання бойових завдань. Крім...

23 лют, 2018 301

ЗВЕРНЕННЯ ДО УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

20 лютого 2018 року, в місті Києві, на алеї Героїв Небесної Сотні відбувся траурний мітинг представників громадсько-політичних організацій і рухів з вшанування загиблих під час Революції Гідності Героїв Небесної Сотні та покладання квітів до...

22 лют, 2018 1 258