18 чер, 2018 0 Коментарів

Віталій Комов: проблема Києва? Ні – всієї України

Віталій Комов: проблема Києва? Ні – всієї  України

Верховна Рада має розглянути проект Закону №8420 «Про столицю України – місто Київ», а Київська міська рада ще 20 грудня 2017 року, затвердила Концепцію Статуту територіальної громади міста Києва. Але чи будуть ці документи корисними для мешканців столиці? Чи підуть вони на користь громади і Києва? Про це i-ua.tv запитав у експерта з місцевого самоврядування Віталія Комова.

– Які основні проблеми територіальної громади міста Києва?


– Для початку, хочу сказати, що є негаразди, які актуальні не лише для Києва, а і для всієї України. У державній системі, враженій тяжкою хворобою корупції і беззаконня, будь-які антикорупційні органи навряд чи будуть ефективними. Вони знаходяться в системі влади і займаються міжусобицями. А ось, якщо ми зможемо організувати людей знизу, як і будуть брати участь в управлінні (прийнятті рішень) та контролі за їх виконанням (або впливати на це), нам вдасться значно зменшити корупцію, а найголовніше – змінити свідомість людей, щоб праця на суспільне благо стала потребою. І столиця є прикладом для всієї України.

Перед нами стоїть завдання – створити громадянське суспільство, основою якого є територіальні громади. Права громад прописані в статтях: 5, 7, 8, 140, 143 Конституції України, а в Європейській хартії міст ІІ (2008 р.) визначено структурування територіальних громад. Зокрема, на внутрішніх комунальних територіях (квартал, округ, мікрорайон) повинні бути виборні зібрання, повноваження і бюджет.

Основні проблеми територіальної громади міста Києва прописані у Концепції Статуту територіальної громади міста Києва, яка, на жаль, кулуарно затверджена Київрадою 20.12.2017 року. Київська міська рада визнала:

- кияни так і не стали повноцінною та дієздатною у політико-правовому та соціально-економічному відношенні територіальною громадою;

- функціонування місцевого самоврядування у територіальній громаді м. Києва та її структурних складових – територіальних мікроколектив і в жителів районів у місті, мікрорайонів, кварталів тощо не забезпечує середовища, необхідного для всебічного розвитку киян, їх самоорганізації… ;

- відсутність субсидіарності та реальної децентралізації у місті - …територіальна громада міста Києва, по суті, носить другорядний у порівнянні з іншими суб'єктами міської влади характер, що суперечить Конституції України та усім міжнародним стандартам місцевого самоврядування.

Мені подобається коротке визначення цієї проблеми, яке зробили відомі науковці з питань місцевого самоврядування О. Батанов, В. Кравченко та Х. Приходько у № 9-10, 2014 «Теорія та історія публічного управління». Вони пишуть: «під поняттям територіальної громади фактично виступає місцева рада, яка узурпує владу на місцевому рівні».

Цей перелік проблем свідчить, що влада в Києві неконституційна з усіма наслідками. Він також говорить про те, що Київрада повинна їх вирішити. Але, вона не спроможна…

– Тоді як створити ефективну противагу системі, яка зараз діє?


– Найефективніший і найприродніший шлях для здійснення влади народом безпосередньо – це формування структурованої територіальної громади, яка складається з: мікрогромад будинків, громад мікрорайонів, громад районів у місті. Основою місцевого самоврядування міста має бути громада мікрорайону (до 20-30 тис. жителів), яка бере на себе повноваження і використовує частину міського бюджету для їх виконання. Це складна система і вона потребує великої кадрової роботи вже на стадії виконання пілотних проектів. Їх реалізація потребує знань і зусиль спеціально створеної групи супроводження.

Доля цього важливого для всієї України проекту знаходиться в руках у депутатів Київської міської ради. Вони мають затвердити програму реалізації пілотних проектів по формуванню структурованої територіальної громади.

Київ має можливість стати зразком прориву у здійсненні реформи місцевого самоврядування в Україні. Від того, яким буде місцеве самоврядування в Києві і, відповідно, Статут територіальної громади міста Києва, залежатиме зміст аналогічних документів і реальне місцеве самоврядування у решті міст України.

До речі, урядова реформа під назвою децентралізація – це імітація реформи місцевого самоврядування. Відомо, що права територіальних громад на місцеве самоврядування не реалізовані ні в містах, ні в селах. А «реформа» децентралізації здійснюється в сільських районах, де керують не громади, а районні і обласні державні адміністрації.

– Який основний недолік Концепції Статуту територіальної громади Києва?

У Концепції Статуту територіальної громади міста Києва (далі – Концепція Статуту ТГ) в розділі VII «Схема місцевого самоврядування» ігноруються права і інтереси громади на користь чиновників і партійних депутатів. А саме: пропонується відновлення районних рад, які посилять позиції представників влади. Депутати Київради затвердили у Концепції Статуту ТГ схему місцевого самоврядування на рівні свого розуміння – не громада, а вони здійснюють місцеве самоврядування.

Такий підхід не відповідає Конституції України, головними статтями якої є статті 3 і 5.
Згідно 3-ї статті Конституції, «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».

Стаття 5 визначає господаря в Україні. Відповідно до неї, сувереном у державі та єдиним джерелом влади є народ. Він здійснює владу у три способи: 1. безпосередньо; 2. через органи державної влади; 3. органи місцевого самоврядування.

Всі інші статті Конституції України розшифровують і доповнюють цю тріаду. Зокрема, у статті140 Конституції України зазначено, що: «Місцеве самоврядування є правом територіальної громади». Наголошую: місцеве самоврядування є правом не органів місцевого самоврядування, не партій, не депутатів, а територіальних громад!

Однак ми маємо іншу реальність. Після встановлення у 2006 році партійної системи виборів, право територіальних громад на місцеве самоврядування фактично знищено. Так, за ініціативи партії «Самопоміч», у розділі VII Концепції Статуту ТГ запропоновано створити не систему з мікрогромад з повноваженнями і бюджетними ресурсами (децентралізація і субсидіарність), а 10 районних рад з партійними депутатами. Таким чином, ігнорується частина ст. 5 Конституції, яка присвячена здійсненню влади безпосередньо народом України.

У результаті, громадяни України не беруть участі в управлінні державними і місцевими справами, а органи влади розпоряджається комунальними і державними ресурсами безконтрольно, не питаючи дозволу у громадян. Саме тому, такі основні функції місцевої влади, як освіта, охорона здоров’я, транспорт, безпека, правопорядок, культура не мають достатнього забезпечення.
Так відбувається, бо нестворені умови для управління майном, затвердження бюджету і контролю за його виконанням з боку громади (ст. 143 Конституції України).

Те, що ми бачимо зараз – замість територіальної громади – аморфна розпорошена (не організована) маса людей. Відповідно, вони не можуть ні контролювати, ні питати з органів влади, ні впливати на них. Тому, депутати мають можливість використовувати міські бюджети і комунальне майно не в інтересах членів територіальних громад.

– Що не так із законопроектом №8420 «Про столицю України – місто Київ»?

– Це не закон про столицю – це закон про місцеве самоврядування в Києві. Тому не бачу його доцільності. Фактично прописані розділи другого варіанту Статуту Києва, але без згадування територіальної громади. Всі зауваження до Концепції Статуту ТГ залишаються в силі і для законопроекту.

Але, тепер ми знаємо про яке місцеве самоврядування мріють функціонери від партії «Самопоміч». Такої нісенітниці у вигляді офіційних паперів я не пам’ятаю. Наприклад, законопроект №8420 про столицю передбачає 20 депутатів Київради і 300 депутатів районних рад. І всі вони працюють на постійній основі за гроші громади.

Ще раз треба сказати, що повернення до районних рад не вирішує проблем киян, а лише зроблять їх більшими. Як ми вже зазначили – Київська міська рада, фактично, узурпувала владу. Відповідно, після вступу закону у дію, в столиці з’являться ще десять узурпаторів районних рівнів. Це значно погіршить ситуацію, бо порушуються права територіальної громади, а партійний вплив – посилюється.

– Втім деякі люди вважають існування районних рад нормою.

– Бо вони живуть поняттями 20-річної давнини. Система,яку пропонуємо ми, відповідає вимогам часу – дає можливість звичайному громадянину стати господарем на своїй території. Для створення громадянського суспільства потрібна незалежна вільна людина.

Умовами розвитку громадянського суспільства є формування структурованих територіальних громад і створення муніципального середовища. Саме в ньому формується колективна свідомість, громадянська позиція, захищаються права і свободи людини, людина звільняється від провінціального рабського почуття та зайвого пієтету перед владою.

Висновок. Ні законопроект про столицю № 8420, поданий на розгляд ВР України, ні Концепція Статуту територіальної громади м. Києва, затверджена Київською міською радою 20.12.2017 р. не відповідають інтересам киян. Як, зрештою, і Конституції України та європейським муніципальним стандартам.

У Концепції Статуту територіальної громади міста Києва (далі – Концепція) визначені проблеми, які пов’язані з порушенням прав територіальної громади на місцеве самоврядування і узурпацією влади Київською міською радою. Концепція не розв’язує цю проблему, яка вирішується виконанням норм Конституції України (статті: 7, 8, 140, 143) і п. 35 Європейської хартії міст ІІ.

Відсутність структурованої територіальної громади і партійна система виборів у місцеві ради заважають здійсненню реального місцевого самоврядування в Україні.


Підготувала Ірина Сатарова
Віталій Комов: децентралізацію запроваджують в інтересах місцевих феодалів
Коментарі 07 лют, 2018

Віталій Комов: децентралізацію запроваджують в

У територіальні громади об'єднують непідготовлених для колективної діяльності, неорганізованих...


ХТО ГАЛЬМУЄ ПРОЦЕС СТВОРЕННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД !?
Коментарі 31 січ, 2018

ХТО ГАЛЬМУЄ ПРОЦЕС СТВОРЕННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ

Як сталося так, що ми просто змушені випрошувати в чиновників зробити для нас те, для чого ми їх...


Фермер Федір Шолудько: земля не може бути товаром
Коментарі 08 лис, 2017

Фермер Федір Шолудько: земля не може бути товаром

Земля це – не завод, не фабрика, не інструмент і не будівля. Це – живий організм і суб'єкт...


Дніпровці вимагали ув'язнення для головного живодера України
Коментарі 0 Комментариев

Дніпровці вимагали ув'язнення для головного живодера України

Олексій Святогор отримав «славу» координатора догхантерів. На його рахунку тисячі життів собак, котів і птахів. Серед жертв Святогора є і домашні улюбленці....

21 лют, 2019
Дніпропетровський літопис 2014. (Падіння Леніна)
Коментарі 0 Комментариев

Дніпропетровський літопис 2014. (Падіння Леніна)

21 лютого о 18-й годині мешканці міста зробили внесок до процесу, який журналісти та історики назвуть «ленінопадом». Пізно вночі наступної доби, Жовтнева площа (майбутня Героїв Майдану – ред.) вже стане вільною від центрального божества...

21 лют, 2019
Роман Зіненко: багато учасників Іловайської операції не розуміли, що відбувалося
Коментарі 0 Комментариев

Роман Зіненко: багато учасників Іловайської операції не розуміли, що відбувалося

Людина могла стояти на одному пості два тижні і знати лише про події на відстані 100 – 500 метрів, навколо себе. Але вона не розуміла, що відбувається в найближчому кілометрі. Наприклад, ми знаходячись в місті Іловайськ, і гадки не мали про ситуацію...

20 лют, 2019