Сюрпризи від Національної оперети України
Дві непересічні події за один день відбулися в Київському національному академічному театрі оперети. На головній сцені театру презентували фінальний концерт Міжнародного проекту «10 тенорів», а на сцені «77» режисер-постановник Анна Горянська представила публіці ексцентричну трагікомедію «Оркестр».
«10 тенорів» — це українсько-польський проект, який з великим успіхом завершив гастрольний тур Польщею, де музиканти дали 50 концертів і відвідали усі найбільші польські міста — Варшаву, Краків, Гданськ, Щецин, Познань, тощо. Завдяки їхнім виступам слухачі отримали виняткову можливість почути 10 найталановитіших оперних співаків України та Польщі одночасно! Це унікальний вокальний проект, аналогів якому немає у світі, оскільки жодна сцена ще не бачила таку кількість тенорів в одному спільному концерті. Артисти виступають у квартетах, квінтетах, тріо, секстетах тощо.
З боку Польщі у проекті взяли участь Бартош Кучік, Мірослав Нєвядомський і Маріуш Рута. З боку України — Сергій Гурець, Іван Коренівський, Петро Челялі, Дмитро Фощанка, Анатолій Погребний, Володимир Холкін і Михайло Гуменний-Петрівський під керівництвом диригента-постановника Ігоря Ярошенка.
«Сьогодні ми позиціонуємо Національну оперету України, як театр широкого профілю. У нас не лише співають, але й грають драматичні вистави. На великій сцені представляємо українсько-польський проект, який вже заслужив блискучу репутацію і має великий комерційний успіх. А нова сцена позиціонує себе як експериментальний майданчик для молодих режисерів», — зазначила комерційний директор театру Оксана Когут.
«Проекту «10 тенорів» виповнився рік. Так само ми його представляли рік тому. За цей час він набув величезної популярності на теренах Європи. А сьогодні глядачі побачать оновлену на 80 відсотків програму з потужними виконавцями.
Сцену «77″ відкрили у жовтні минулого року виставою „Москалиця“, яка за ці місяці набула великого розголосу в столиці. Ця сцена сьогодні швидко набирає обертів. Крім згаданих вище в її репертуарі вистави „Під небом синім“ і „Любовний монолог“. Наразі готуються нові проекти», — розповів головний балетмейстер театру Вадим Прокопенко.
«Ідея проекту „10 тенорів“ належить Богдану Струтинському і Ярославу Бруссу. Це спільний проект Agencja Brussa і Національної оперети України. Цього разу представляємо програму, де буде 12 нових творів. У ній покажемо класичні хіти, сучасну і ретро-музику», — підкреслив режисер-постановник Ігор Ярошенко.
«Для нас велика честь працювати з колективом Національної оперети України. Цей театр є кращою візитівкою України в Польщі. Весь Київ, вся Україна мають пишатися, що у маєте такий колектив. У вас неймовірні тенори. Ми потоваришували під час спільних гастролей. Це кращий проект у моєму житті, дуже сподіваюся, що він матиме продовження», — зізнався ведучий проекту «10 тенорів» Бартош Кучік.
Родзинкою концерту стало одночасне виконання українською та польською мовами куплетів Барінкая з оперети Йоганна Штрауса «Циганський барон» та «Пісні про рушник». Чимало оплескі отримали польські гості за «Червону руту», а глядачки з перших рядів мали унікальну можливість потанцювати з уславленими тенорами.
Того ж дня театр представив українському глядачеві ексцентричну трагікомедію «Оркестр» за мотивами однойменної п’єси французького драматурга Жана Ануя. Через свою багатошаровість твір дає широкий простір для творчості як режисера, так і акторів. У центрі сюжету — невеликий оркестр, в якому працюють тільки жінки і… один піаніст. Їх об’єднують нездійсненні мрії про велику сцену, складні долі та приховані від сторонніх очей секрети. Режисер-постановник Анна Горянська додала виставі провокаційності та новизни.
«Це режисерський експеримент з формою. Жіночі ролі у виставі виконують артисти-чоловіки. Ми не просто зробили їм макіяж та перевдягли у жіночий одяг, а й повноцінно переклали на чоловічі плечі жіночі турботи, клопоти та сподівання.
Також у своїй виставі ми експериментуємо з музикою, вокалом, пластикою і хореографією. Вдячна акторам за діалог, творчий пошук, здатність експериментувати. Успіху завдячую їхньому професіоналізмові та професійному підходу до роботи", — розповіла Анна Горянська.
Прийом з перевтіленням дозволив підсилити ключові риси головних героїнь, зробити їх гротескними та об’ємними, додати комізму виставі, а в деяких сценах підкреслити драматизм їхніх доль. «Оркестр» — це притча про втрачені можливості у сміливій інтерпретації, яка дозволить наблизитися до розуміння психології чоловіків та жінок.
Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото Анатолія ФЕДОРЦІВА