Знімаємо кіно про Сковороду
Студія «Золотий Фенікс» у Музеї Максима Рильського презентувала свою нову роботу — фільм «Світ ловив мене, але не спіймав». Стрічку присвятили українському письменнику і філософу Григорію Сковороді.
Студія «Золотий Фенікс» існує вже сім років. Завдяки творчому тандему Ольги Тичини-Яновської та Юлії Сак вже побачили світ картини та вистави присвячені Миколі Гоголю, Лесі Українці, Анні Ахматовій, Вірі Холодній, Марії Юдіній, Ніці Турбуній. Цього разу талановиті мисткині вирішили звернутися до української класики.
Під час презентації фільму відбулося знайомство з його творцями та невеликий концерт. Кобзар Олександр Гончаренко, який знімався у цьому фільмі, виконав пісню на слова Григорія Сковороди «Ой ти пташко жовтобоко». Заслужена артистка естрадного мистецтва України Клавдія Дмитрів розповіла про таємниці своєї творчості, прочитала власні вірші, які присвятила Григорію Савовичу, рідній мові та Україні. Завершив невеликий концерт ансамбль «Зілля», одна з пісень була присвячена Г. Сковороді, інші — з весняного циклу обрядової творчості.
- Ідея зняти цей фільм належить барду і актору Петру Приступову. Ми познайомилися з ним 2012 року на його концерті. Вже тоді виникла ідея створити щось разом, — розповіла режисер-постановник фільму, актриса Юлія Сак. — Петро нині мешкає в Німеччині. А минулого року, коли приїздив в Україну, запропонував зустрітися і подав ідею до нашого авторського фільму. П. Приступов вже більше 40 років займається вивченням життя і творчості Григорія Сковороди. Написав багато пісень на його вірші, які сам виконує. Ідея нас зацікавила. До того ж Петро надав нам багато матеріалів, а в фільмі звучать його пісні.
Спочатку це мав бути короткий метр. А в результаті вийшов фільм тривалістю 36 хвилин. Намагалися показати найяскравіші моменти з життя Сковороди, починаючи з того часу, як він пішов з дому.
Зйомки тривали недовго, всього півтора місяці. Під час зйомок було багато цікавих моментів. Приміром — сцену в палаці імператриці Єлизавети ми відзняли у парадному під’їзді одного з сусідніх будинків. Цей під’їзд за власні кошти майстерно створив в стилі «під версаль» один з його мешканців — пенсіонер Володимир Чайка.
Переважно знімали на природі, адже Сковорода багато подорожував. Проводили зйомки у столичному парку «Муромець», Національному музеї народного побуту та архітектури України в Пироговому, виїздили за межі Києва. Закінчується фільм сценою, де бачимо Сковороду і Софію. Цю сцену відзняли біля унікального дуба в парку «Муромець». Це місце нам порадив історик Вадим Перегуда. Такого незвичайного дерева більше немає в Україні. Нам воно цікаво ще й тим, що могила Григорія Савовича знаходить біля дуба. Вдячні нашим акторам, співробітникам Пирогово Мирославі Татарчук та Олександру Гончаренку. Завдяки їм ми мали можливість один день проводити зйомки в цьому музеї, Мирослава також допомогла з костюмами і хатою.
Роль Григорія Сковороди в нашому фільмі виконує Олександр Мельник, який до цього вже грав в театрах, знімався в кіно. Він ще і музикант, співак. З Олександром було дуже легко працювати. Він професійно ставиться до своєї акторської роботи. Сковороду в дитинстві грає Роман Лінській. Також у фільмі задіяні актори Віктор Коньяков, Вікторія Гвоздій, Віола Сєрая, тощо. Протягом стрічки звучать пісні у виконанні Петра Приступова, а в кінці ми бачимо самого співака біля пам’ятника Григорію Сковороді в Києві.
За бажанням Петра Приступова я граю у фільмі кілька ролей: матір Сковороди, його кохану, імператрицю Єлизавету та Софію (Мудрість). Всі ці жінки були в житті письменника, але він від усіх їх пішов, бо найголовнішою для нього була свобода.
Вважаю, що фільм рівний, чистий, зроблений технічно і творчо на високому рівні. Я задоволена своєю роботою і роботою своїх колег. І це при тому, що у зйомках фільму нам ніхто і нічим не допоміг. Всі працювали на власному ентузіазмі.
Зараз я думаю почати роботу над проектом, який відкладала кілька разів. Це буде мелодрама «Крижаний янгол». Сподіваюсь, що почнемо знімати в травні. Спочатку зйомки відбуватимуться у квартирах. А закінчимо наступної зими. Це буде повнометражний фільм.
— Фільм «Світ ловив мене, але не спіймав» музично-філософський -зазначила автор сценарію, письменниця Ольга Тичина-Яновська. — Хотіла б відзначити нашого маленького актора Рому Лінського. З дітьми завжди цікаво працювати. Вони непередбачувані. Під час роботи нерідко розкриваються з несподіваного боку. Це же другий показ фільму. Також плануємо його презентувати у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», Будинку кіно, кінотеатрах Києва та інших містах України. Чекаємо на наступні покази ініціатора проекту Петра Приступова.
Фото Ольги ТИЧИНИ-ЯНОВСЬКОЇ