З Київською оперою в серці

У Київській опері (Київському муніципальному академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва) на відзначення 40-річчя театру відбувся великий концерт «З ТЕАТРОМ У СЕРЦІ».

З Київською оперою в серці

У 1982 році у Києві було засновано Державний дитячий музичний театр. Це був один із двох державних театрів такого профілю в світі, він мав репертуар переважно з постановок для молодшого покоління. (Згодом з державного підпорядкування Міністерства культури України театр був переведений у муніципальне підпорядкування з назвою Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва. Від 2002 року театр має статус академічного, який він отримав з нагоди свого 20-річчя.)

За сорок років свого існування Київська опера зазнала значних змін — суто дитячий та юнацький формат театру якісно трансформувався у театр для всіх категорій глядачів. Нині це театр родинний, універсальний. Театр, який щосезону видає на гора інноваційні сучасні мистецькі проєкти.

Окрім повного ребрендингу, зміни позиціювання і затвердження короткої назви театру — Київська опера, в 2019 році було капітально оновлено глядацьку залу і багато приміщень театру та здійснено інші реновації у його матеріально-технічному забезпеченні. Та найголовніше — сьогодні театр має у своєму арсеналі абсолютно унікальну репертуарну складову.

Для киян та гостей столиці щосезону тут презентують прем’єри: класичні опери та балети — «Весілля Фігаро» В. А. Моцарта, «Ромео і Джульєтта» Ш. Гуно, «Viva la mamma (Нехай живе мама!), або Театральні порядки та безлад» Г. Доніцетті, сучасні опери, балети, мюзикли українських композиторів — «Король Дроздобород» Ю. Шевченка, «Аладдін» О. Родіна, «Фабрика Санти» П. Табакова, «Санта 2. Глобальне потепління» Д. Саратського, топові бродвейські постановки (з купівлею у Великобританії ліцензії на показ) — «School of Rock (Школа року)» Е. Л. Веббера, а також авторські проєкти — «Нові мелодії Різдвяної ночі», «Український диптих», «Тиждень у Київській опері».

Принципова позиція театру — ставити всі вистави, включаючи класичні опери, державною мовою, адже глядачам надзвичайно важливо розуміти, про що співають актори, і про це свідчить активна реакція та підтримка зали.

Свій перший сезон театр відкривав оперою для дітей класика національної музики Миколи Лисенка «Зима і Весна», а планував закрити 40-ий сезон оперою видатного українського композитора Юлія Мейтуса «Ярослав Мудрий». Але, на жаль, війна внесла величезні корективи у план відзначення 40-річниці театру…

Вистави театру відзначені численними лауреатствами і преміями, серед яких 9 премій «Київська Пектораль» та премія Фестивалю-Премії «ГРА».

Під час пандемії COVID-19 театр не міг показувати вистав, однак не зупиняв творчої діяльності. Було започатковано проєкт «Якщо ти не ідеш у театр — театр приходить до тебе», ідея якого — привернути увагу до проблем культурної сфери в умовах карантинних обмежень. В рамках проєкту було відзнято креативні ролики з вистав театру в незвичних локаціях — опера «Viva la mamma» на Житньому ринку та опера «Весілля Фігаро» у Київському метрополітені.

«Свою діяльність Київська опера відновила у квітні з ініціативи нашого генерального директора-художнього керівника Петра Качанова, — розповів головний режисер театру Віталій ПАЛЬЧИКОВ. Саме у квітні театр давав благодійні вистави для маленьких глядачів на залізничному вокзалі Києва і в дитячій лікарні «ОХМАТДИТ», а також зняв два відеоролики — «Київська опера — жертвам війни» та «Закрийте небо!». Крім цього, ми виступили у 6 містах України, де наші вистави відвідало півтори тисячі маленьких глядачів. Зрозуміли, що не можемо на цьому зупинятися, і у червні представили п’ять вистав на стаціонарі. За місяці війни доля розкидала наших акторів по всій Україні і зібрати їх разом для проведення вистав і концертів було складно. Для наших маленьких глядачів ми показали улюблений дитячий мюзикл «Пригоди Буратіно» Олександра Білаша. Два концерти відбулися на абсолютно новій Сцені-Укриття.

Жоден театр Києва не може похвалитися таким сценічним майданчиком — справжнім укриттям, де вистави і концерти можуть не перериватися і під час тривоги. Це були концерт українських романсів «Романс в Укритті» та концерт «Джаз в Укритті». До першого концерту включили найкращі українські романси та пісні на музику Миколи Лисенка, Олександра Білаша, Валентина Сильвестрова, Михайла Жербіна, Ігоря Поклада, Анатолія Кос-Анатольського. Багато з них сьогодні мало відомі і, на жаль, нині мало хто займається тим, аби донести ці скарби до українського слухача. Що стосується другого концерту, то це був класичний джазовий європейський продукт. До речі, на сьогодні ми єдиний оперний театр в Україні, який має три повноцінних сценічних майданчика. Крім основної це ART-сцена і Cцена -Укриття. Звісно ж, як оперний театр ми мали показати оперу. Це було концертно-сценічне виконання твору Вольфганга Амадея Моцарта «Весілля Фігаро». А вже наступного дня — 18 червня — відбувся Гала-концерт «З театром у серці», присвячений 40-річчю театру. Попри воєнний стан, ми всі разом вирішили, що не маємо залишити поза увагою таку важливу подію. Ми запланували незвичайний гала-концерт, на який і запросили своїх численних друзів. Хотіли, щоб це була тепла зустріч людей, які створювали цей театр, щоб звучали їхні спогади. До цього дня ми створили велике панно, на якому надрукували 1700 прізвищ людей, які за ці сорок років працювали і сьогодні працюють в театрі — від прибиральниць до режисерів і директорів. Ідея сподобалася, люди підходили і шукали свої прізвища на цьому панно.

До самого концерту готувалися приблизно тиждень. До участі в ньому залучили всіх диригентів, які працюють в нашому колективі — Василя Василенка, Володимира Кожухаря, Сергія Голубничого, Ділявера Османа та Євгена Воронка. Дуже вдячний всім акторам, які повернулися з різних куточків України, аби підтримати театр у цей нелегкий час. Для підготовки програми створили робочу групу, разом згадували найяскравіші сторінки нашої історії. А написати сценарій на основі наших ідей запросили Дмитра Тодорюка. Він же став і ведучим концерту. Згадали про наші досягнення за ці роки, починаючи від першої вистави — дитячої казкової опери Миколи Лисенка «Зима і Весна». Розповіли про те, що вже було і, звісно ж, про те, що буде. Не випадково під час концерту звучали переважно твори саме українських композиторів. Наша стратегічна мета — популяризувати українську музику. У першу чергу намагаємося виконувати незаслужено призабуті твори.

Маємо великі плани на майбутнє. Насамперед, це постановка опери Юлія Мейтуса «Ярослав Мудрий». Фіналом цієї опери ми і завершили наш гала, адже вважаємо, що це прекрасний твір. На жаль, до цього часу опера не була поставлена на столичній сцені. Серед інших задумів — конкурс із написання опер для молодих композиторів. Є й інші плани, реалізація яких залежить від того, як швидко настане Перемога, яку всі ми з таким нетерпінням чекаємо…"

У ювілейному концерті «З театром у серці» взяли участь симфонічний оркестр, хор театру, артисти балету, солісти-вокалісти Київської опери: Вікторія Осадчук, Анастасія Поліщук, Ольга Фомічова, Андрій Гонюков, Павло Денисенко, Олександр Киреєв, Роман Лещов, Сергій Макієнко, Микита Олійник. Були також і запрошені артисти — Дар’я Литовченко, Дмитро Іванченко, Юрій Годо та скрипаль Дмитро Ткаченко, який виконав головну музичну тему з кінофільму «Список Шиндлера», що є символом жорстокості війни та гуманності окремої людини. Цього вечора згадали віхи в історії Київської опери і мовою мистецтва продемонстрували досягнення театру.

Фото з соціальних мереж.