Українська та світова музика від Національної філармонії України

У травні, крім оригінального проєкту «Симфонія Криму. Повернення», концертів сучасної української музики, столична Національна філармонія порадує меломанів двома вечорами зарубіжних виконавців. Початок усіх концертів у Колонному залі імені Миколи Лисенка — 19.00.

Українська та світова музика від Національної філармонії України

Київський камерний оркестр — 11 травня

У концерті Київського камерного оркестру прозвучить музика епохи Бароко і твори західноєвропейських композиторів початку ХХ століття. У бароковій частині програми привертає увагу ім’я Вільгельма Фрідеманна Баха, старшого сина Йоганна Себастьяна Баха. Вільгельм Фрідеманн вважається «улюбленим сином» Йоганна Себастьяна, за музичною кар’єрою якого він стежив з особливою батьківською любов’ю та турботою. Біографи стверджують, що він був дуже талановитим, але водночас найбільш легковажним зі всіх бахівських синів. Вільгем Фрідеманн загубив чимало батьківських партитур, неуважно ставився й до впорядкування своїх власних композицій. Свою першу роботу Вільгельм Фрідеманн отримав у 1733 році як органіст у софієнкірхе в Дрездені. Симфонія «Дисонант» для струнного оркестру, яка прозвучить у нинішньому концерті, була написана під час роботи композитора у Дрездені.

«Симфонія Криму» — 12 травня

Мистецький проєкт «Симфонія Криму. Повернення» покликаний не тільки познайомити з кримськотатарською академічною симфонічною музикою високого ґатунку. Він також привідкриє двері до недоступних через тимчасову окупацію Криму рф культурних скарбів півострова. Участь беруть: Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України (диригент Ділявер Осман), Академічна хорова капела українського радіо, Кирило Бондар, (скрипка)

Автор ідеї Олександр Рудько: «В нашому проєкті ми використовуємо різні виразні засоби, щоб якомога точніше проартикулювати ті теми, про які раніше мовчали або говорили недостатньо. В музиці закладені глибинні болі й радості кримськотатарського народу. Слово — це незаангажований погляд на Крим і його культуру: поезія Адама Міцкевича лягає дуже точно й стилістично ідеально поєднується з музикою. Відеоряд — покликаний візуально висвітлити ключові події життя народу за останні 250 років. Таким чином, музика, слово і візуальна частина — створюють цю Симфонію Криму».

Тріо Immersio — 15 травня

Фортепіанне тріо Immersio — один з найяскравіших камерних ансамблів Австрії, відзначений численними нагородами і призами на різноманітних фестивалях і конкурсах. В Україні та Києві ансамбль виступав неодноразово. Втім, це перші українські гастролі колективу під час повномасштабної війни. У програмі концерту — музика Франца Шуберта, Фелікса Мендельсона-Бартольді та українського композитора ХХ століття, яскравого представника львівської композиторської школи, Станіслава Людкевича.

Trio Immersio від самого початку заснування має інтернаціональний склад артистів. На сьогоднішній день — це піаністка Маріам Вардзелашвілі (Грузія), віолончелістка Ірене Кок (Нідерланди) та скрипалька Віра Жук (Україна).

Національний симфонічний оркестр. Диригент — Іван Чередніченко — 17 травня

Із концептуальною програмою разом із Національним симфонічним оркестром України виступить диригент Львівської Національної опери Іван Чередніченко. Солістка — Дар’я Литовченко (сопрано). За словами диригента, усі три твори написані їхніми авторами у період композиторської зрілості. Зокрема, симфонічна поема «Дніпро» є частиною опери «Страшна помста» (фінал опери), прем’єра якої нещодавно відбулася у Львові. Втім, твір існує й цілком окремо, його присвячено пам’яті видатного диригента Стефана Турчака.

Симфонічний оркестр НФУ, диригент — Віктор Олійник — 19 травня

Програма концерту Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою диригента Віктора Олійника складається із музики до найвідоміших фільмів про кохання. Звісно, не обійтися тут без «Ромео і Джульєтти», фільму легендарного Франко Дзефіреллі. Музику до стрічки написав композитор Ніно Рота.

Бродвейський мюзикл «Вестсайдська історія» Роберта Вайза і Джерома Роббіннса із музикою Леонарда Бернстайна — це той же класичний сюжет про Ромео і Джульєтту, тільки перенесений у Нью-Йорк ХХ століття.

Назва романтичної оскароносної драми Джеймса Кемерона «Титаник» із музикою Джеймса Горнера говорить сама за себе.

Також у концерті прозвучить сюїта «Поргі і Бесс» Джорджа Гершвіна, створена композитором на основі однойменної опери. Це сплав негритянського фольклору із джазом, переплетеними із новітніми композиторськими техніками початку ХХ століття.

Бетховен, Дебюссі, Сильвестров. Національний симфонічний оркестр — 23 травня

Під орудою диригента Володимира Сіренка прозвучать Шоста («Пасторальна») симфонія Людвіга ван Бетховена, найбільш «небетховенська» із усіх дев’яти симфоній композитора, та «Післяполудневий відпочинок фавна» Клода Дебюссі, шедевр імпресіоністського стилю. Родзинкою програми стане «Постлюдія» для фортепіано з оркестром Валентина Сильвестрова, де солістом буде Євген Громов. Створена 1984-го, оркестрова сильвестрівська «Постлюдія» у певному сенсі підсумовує й узагальнює найважливіші етапи попереднього розвитку музики, водночас, ненав’язливо демонструючи її поступ. Як далеке відлуння звучать тут і «голоси» класиків.

Рафаель Серралет (гітара). Філармонічний симфонічний оркестр — 24 травня

Рафаель Серралет — найвідоміший міжнародно визнаний іспанський гітарист. Він також є першим класичним музикантом, що побував із концертами на всіх семи континентах світу (включно з Антарктидою), досягнувши рекорду Гіннеса. Музикант зіграв понад тисячу концертів у більш ніж вісімдесяти країнах. Україна стане чи першою країною, де музикант виступить під час повномасштабної війни. Разом із Академічним симфонічним оркестром Національної філармонії України під орудою диригента Віктора Олійника Рафаель Серралет виконає найпопулярніші шедеври гітарної музики.

Концерт української музики. Київський камерний оркестр — 25 травня, 19.00

Назустріч Міжнародному фестивалю «Київські музичні прем’єри-2023» Київський камерний оркестр під керівництвом диригентки Наталії Пономарчук представить програму української музики: від її патріарха Леоніда Грабовського до яскравої львівської композиторки Любави Сидоренко. Також у концерті прозвучить нові твори Алли Загайкевичи та Вікторії Польової.

«Concerto misterioso» Грабовського — твір, створений 1977 року. На прем’єрне виконання авторо чекав майже 30 років… Це вершина авторського методу алгоритмічної композиції, а також чи не найдосконаліший музичний «переклад» оригінальних робіт художниці Катерини Білокур, пам’яті якої присвячено твір.

«І тільки очерет блищить на сонці» — у назві твору Алли Загайкевич звучить рядок з містерії українського поета Олега Лишеги «Друже Лі Бо, брате Ду Фу». Як відзначає авторка, ця музика змальовує пейзаж воєнного часу: «природа хоч і зранена, але все одно залишається найбезпечнішим прихистком для людини…». Твір створено 2022 року й присвячено митцям на війні.

«Chamber music» львів’янки Любави Сидоренко створено 2009-го на замовлення Фундації «Pro Musica Viva» для польського молодіжного оркестру «Sinfonia Iuventus». П’єса інспірована фільмом Андрія Тарковського «Соляріс» та поезією Віслави Шимборської.

Світова прем’єра нового твору Вікторії Польової «Music is coming» відбулася зовсім нещодавно у Берліні. За словами авторки, «це такий острівець тихого світла всередині відчаю».

«Перлини бароко» — 27 травня

У популярних переліках барокових композиторів ви навряд чи знайдете ім’я Джіроламо Абоса. Музика цього композитора французько-італійського походження, уродженця Мальти, цілком передає дух епохи, абсолютно виражає естетику свого часу з її галантністю та дивовижними поліфонічними сплетіннями. Більшу частину свого життя Абос прожив у Неаполі, де викладав у консерваторії. Написав 14 опер для оперних театрів Неаполя, Риму і Лондону, також він є автором церковної музики, зокрема, мес і кантат. «Stabat Mater» Джіроламо Абоса прозвучить у виконанні Національного ансамблю «Київська камерата» під керівництвом диригента Олега Маринченка за участю дитячого хору НМАУ та солістів.

Ще один твір програми — «Nisi Dominus» Бальдассаре Ґалуппі. Ґалуппі відомий у наших музично-академічних широтах тим, що він під час своєї служби в Петербурзі (працював придворним капельмейстером і композитором) був італійським учителем нашого «українського Моцарта» Дмитра Бортнянського. Саме Ґалуппі запросив Бортнянського студіювати до Італії.

Бонусом програми стануть «П'ять танців» для струнних інструментів, клавесина і струнного оркестру сучасного українського композитора Валерія Антонюка.

«Концерт на три фортепіано» — 28 травня

Програми Київського камерного оркестру під керівництвом диригентки Наталії Пономарчук вирізняються нетривіальним підходом. Любите фортепіанну музику? Ось вам твори для трьох фортепіано відразу! А якщо додати до оригінального «меню» ще й першокласних солістів, то відмовитись від такої учти практично неможливо. Фортепіанний дует «Kyiv Piano Duo» у складі Дмитра Таванця та Олександри Зайцевої разом з піаністом Олегом Безбородьком виконають концерти для трьох фортепіано з оркестром Йоганна Себастьяна Баха, Вольфганга Амадея Моцарта та Анрі Казадезюса. Ці три композитори представляють, відповідно, три різні епохи. Але інтрига чекає в останньому номері програми. Казадезюс, французький композитор першої половини ХХ століття, був відомим майстром музичних містифікацій. Тож подекуди його барокові чи класицистичні стилізації не відрізнити від автентичних творів 17-го та 18-го століть.