Пограємо у ГРУ
З 1 по 9 грудня відбувається фінальний етап V Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA» («Great Real Art»). Цього року не театри збираються у столиці, а міжнародне журі і глядачі їдуть до 4-ох міст України (Львів, Івано-Франківськ, Рівне і Київ) на перегляд вистав. 12 найкращих постановок будуть змагатися у фіналі за перемогу українського театрального «Оскара».
![Пограємо у ГРУ](https://i-ua.tv/img/790x450/0/20201203174025artemgalkin-3611855a.jpg)
Засновником та організатором Фестивалю-Премії «GRA» є Національна спілка театральних діячів України. «GRA» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року (цьогоріч через війну за підсумками двох останніх — 2021 і 2022 років). Участь у проєкті беруть професійні театральні колективи різних форм власності і форматів роботи зі всієї України.
Головна мета Фестивалю-Премії — формування та зміцнення єдиного українського театрального ком’юніті, визначення провідних тенденцій українського театру.
А цього року, в умовах повномасштабної війни, «GRA» — це не тільки відзначення вистав та їхніх творців, це ще й свідчення того, що український театр, незважаючи на всі перепони, продовжує розвиватися і плідно працювати.
134 різножанрові сценічні проєкти з понад 20 міст України подалися цьогоріч на участь у Фестивалі-Премії. Експертна рада у складі 10 мистецьких фахівців обрала до лонгліста 32 вистави. Після перегляду цих постановок наживо, експерти сформували шортліст з 14 вистав. У фіналі заплановані перегляди наживо 12 вистав (Львівський і Харківський оперні театри, на жаль, не можуть показати наживо свої вистави у дати проведення фіналу Фестивалю, тож відповідно до Положення журі не буде їх оцінювати).
![](/files/upload/195/%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%9B%D0%B5%D0%B4%D1%96%20%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0/%D0%9F%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%AF%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB/%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F/%D0%9E%D0%B7/%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%201/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%202/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4%2023/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%B0/%D0%9D%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%9D%D0%B0%20%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%96/%D0%9A%D1%96%D1%82/%D0%9D%D0%B5%D0%B7%D1%80%D1%8F%D1%87%D1%96/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%87%D1%83%D0%BA%2023/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C%2023/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8/%D0%97%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%B2%2023/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE%2023/%D0%93%D1%80%D0%B0%2023/2021-12-04_18-49-50_Artem%20Galkin.jpg)
Оцінюватиме фіналістів буде міжнародне журі з 5-ти європейських країн:
Маріус Івашкявічус (Литва) — драматург, прозаїк, кіносценарист і режисер;
Мярт Меос (Естонія) — театральний продюсер, директор та засновник театру R.A.A.A.M., очільник театрального центру SA Vaba Lava;
Софія Ниблом (Швеція) — журналістка, арткритикиня, продюсерка;
Лєна Творковська (Польща) — проєктна менеджерка, кураторка, театральна продюсерка;
Себастіан Шварц (Німеччина/Італія) — театральний менеджер, художній керівник Festival della Valle d’Itria та Belcanto Academy «Rodolfo Celletti» в Мартіна-Франка (Італія).
Лауреати V Фестивалю-Премії визначаються у загальних номінаціях: «За найкращу драматичну виставу»; «За найкращу камерну виставу»; «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм»; «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни». Та шести індивідуальних номінаціях: «За найкращу жіночу роль»; «За найкращу чоловічу роль»; «За найкращу режисерську роботу»; «За найкращу сценографію»; «За найкраще хореографічне рішення»; «За найкраще музичне рішення».
![](/files/upload/195/%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%BD/%D0%9B%D0%B5%D0%B4%D1%96%20%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0/%D0%9F%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%AF%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BB/%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F/%D0%9E%D0%B7/%D0%A7%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%201/%D0%A0%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B3%D0%B5%D0%BD%202/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4%2023/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%9A%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%B0/%D0%9D%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/%D0%9D%D0%B0%20%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%96/%D0%9A%D1%96%D1%82/%D0%9D%D0%B5%D0%B7%D1%80%D1%8F%D1%87%D1%96/%D0%9A%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE/%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%87%D1%83%D0%BA%2023/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%20%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C%2023/%D0%9C%D0%B0%D1%82%D0%B8/%D0%97%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%B2%2023/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE%2023/%D0%93%D1%80%D0%B0%2023/2019-11-30_17-56-01_artem-galkin_49151047752_o.jpg)
Афіша фіналу:
1 і 2 грудня Фестиваль буде проходити у Львові. Дві вистави — «TOP GIRLS» і «146 ЗІРОК, ВИДИМИХ НЕОЗБРОЄНИМ ОКОМ» — покаже Львівський академічний театр імені Лесі Українки, і одну — «ВЕРТЕП» — Харківський театр ляльок (у приміщенні Львівського театру ляльок, в копродукції з яким створювалася постановка).
3 і 4 грудня «GRA» відбудеться в Івано-Франківську. Харківський український драматичний театр ім. Т. Шевченка покаже виставу «НЕХАЙ ЩАСТИТЬ», Івано-Франківський національний театр ім. І. Франка — «ЛІСОВА ПІСНЯ НА ПОЛІ КРОВІ», Одеський музично-драматичний театр ім. В. Василька — «САША, ВИНЕСИ СМІТТЯ». Усі покази відбудуться в Івано-Франківському національному театрі.
5 грудня Премія пройде у Рівному: виставу «ЗЕРНОСХОВИЩЕ» покаже Рівненський музично-драматичний театр.
З 6 по 8 грудня відбудеться показ вистав-фіналістів у Києві. У приміщенні Великої дзвіниці Києво-Печерської лаври буде показано «ВЕРТЕП. НЕОБАРОКОВА МІСТЕРІЯ» від ГО «Ігнеа Корда». У той самий день Національний театр ім. І. Франка покаже «КАЛІГУЛУ». 7 грудня можна буде переглянути виставу «БІЛКА, ЯКА ПРОЖИЛА 100 РОКІВ» від Театру «Золоті ворота». Наступного дня спершу Театр на Печерську покаже «Я, ВІЙНА І ПЛАСТИКОВА ГРАНАТА», а потім Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра «ДІМ».
9 грудня о 17:00 запланована святкова Церемонія нагородження лауреатів V Фестивалю-Премії «GRA», яка відбудеться у приміщенні Київського Будинку актора НСТДУ (вул. Ярославів Вал, 7).