Пограємо у ГРУ

З 1 по 9 грудня відбувається фінальний етап V Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA» («Great Real Art»). Цього року не театри збираються у столиці, а міжнародне журі і глядачі їдуть до 4-ох міст України (Львів, Івано-Франківськ, Рівне і Київ) на перегляд вистав. 12 найкращих постановок будуть змагатися у фіналі за перемогу українського театрального «Оскара».

Пограємо у ГРУ

Засновником та організатором Фестивалю-Премії «GRA» є Національна спілка театральних діячів України. «GRA» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року (цьогоріч через війну за підсумками двох останніх — 2021 і 2022 років). Участь у проєкті беруть професійні театральні колективи різних форм власності і форматів роботи зі всієї України.

Головна мета Фестивалю-Премії — формування та зміцнення єдиного українського театрального ком’юніті, визначення провідних тенденцій українського театру.

А цього року, в умовах повномасштабної війни, «GRA» — це не тільки відзначення вистав та їхніх творців, це ще й свідчення того, що український театр, незважаючи на всі перепони, продовжує розвиватися і плідно працювати.

134 різножанрові сценічні проєкти з понад 20 міст України подалися цьогоріч на участь у Фестивалі-Премії. Експертна рада у складі 10 мистецьких фахівців обрала до лонгліста 32 вистави. Після перегляду цих постановок наживо, експерти сформували шортліст з 14 вистав. У фіналі заплановані перегляди наживо 12 вистав (Львівський і Харківський оперні театри, на жаль, не можуть показати наживо свої вистави у дати проведення фіналу Фестивалю, тож відповідно до Положення журі не буде їх оцінювати).

Оцінюватиме фіналістів буде міжнародне журі з 5-ти європейських країн:

Маріус Івашкявічус (Литва) — драматург, прозаїк, кіносценарист і режисер;

Мярт Меос (Естонія) — театральний продюсер, директор та засновник театру R.A.A.A.M., очільник театрального центру SA Vaba Lava;

Софія Ниблом (Швеція) — журналістка, арткритикиня, продюсерка;

Лєна Творковська (Польща) — проєктна менеджерка, кураторка, театральна продюсерка;

Себастіан Шварц (Німеччина/Італія) — театральний менеджер, художній керівник Festival della Valle d’Itria та Belcanto Academy «Rodolfo Celletti» в Мартіна-Франка (Італія).

Лауреати V Фестивалю-Премії визначаються у загальних номінаціях: «За найкращу драматичну виставу»; «За найкращу камерну виставу»; «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм»; «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни». Та шести індивідуальних номінаціях: «За найкращу жіночу роль»; «За найкращу чоловічу роль»; «За найкращу режисерську роботу»; «За найкращу сценографію»; «За найкраще хореографічне рішення»; «За найкраще музичне рішення».

Афіша фіналу:

1 і 2 грудня Фестиваль буде проходити у Львові. Дві вистави — «TOP GIRLS» і «146 ЗІРОК, ВИДИМИХ НЕОЗБРОЄНИМ ОКОМ» — покаже Львівський академічний театр імені Лесі Українки, і одну — «ВЕРТЕП» — Харківський театр ляльок (у приміщенні Львівського театру ляльок, в копродукції з яким створювалася постановка).

3 і 4 грудня «GRA» відбудеться в Івано-Франківську. Харківський український драматичний театр ім. Т. Шевченка покаже виставу «НЕХАЙ ЩАСТИТЬ», Івано-Франківський національний театр ім. І. Франка — «ЛІСОВА ПІСНЯ НА ПОЛІ КРОВІ», Одеський музично-драматичний театр ім. В. Василька — «САША, ВИНЕСИ СМІТТЯ». Усі покази відбудуться в Івано-Франківському національному театрі.

5 грудня Премія пройде у Рівному: виставу «ЗЕРНОСХОВИЩЕ» покаже Рівненський музично-драматичний театр.

З 6 по 8 грудня відбудеться показ вистав-фіналістів у Києві. У приміщенні Великої дзвіниці Києво-Печерської лаври буде показано «ВЕРТЕП. НЕОБАРОКОВА МІСТЕРІЯ» від ГО «Ігнеа Корда». У той самий день Національний театр ім. І. Франка покаже «КАЛІГУЛУ». 7 грудня можна буде переглянути виставу «БІЛКА, ЯКА ПРОЖИЛА 100 РОКІВ» від Театру «Золоті ворота». Наступного дня спершу Театр на Печерську покаже «Я, ВІЙНА І ПЛАСТИКОВА ГРАНАТА», а потім Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра «ДІМ».

9 грудня о 17:00 запланована святкова Церемонія нагородження лауреатів V Фестивалю-Премії «GRA», яка відбудеться у приміщенні Київського Будинку актора НСТДУ (вул. Ярославів Вал, 7).