Друге життя після смітника
Попри повномасштабну війну з Росією українська культура активно розвивається, створюються нові театри. Наприкінці минулого року у Києві з’явивися «Ідейний театр», який вже кілька разів встиг показати свою першу виставу «ПокИдьки» за п’єсою української драматургині Катерини Пенькової.
Ця вистава допоможе маленьким глядачам та їхнім батькам поринути у світ захопливих пригод, несподіваних зустрічей і страхітливих небезпек з її головними героями — Повітряною Кулькою, Пластиковою Соломинкою та Правим Оксвордом. Гостросоціальна вистава «ПокИдьки» про дружбу, пошуки свого призначення і… тихоокеанську пляму. Власне ця пляма, а також інші відходи, які потребують переробки, утилізації або хоча б правильного сортування і стали поштовхом до створення цього спектаклю.
Чи можливе друге життя, коли тебе викинули на смітник? Як зрозуміти хто тобі справжній друг? Якими мудростями і таємницями володіє Пан Черепаха? І хто такі Соломинські пірати? Про все це розповідає вистава «ПокИдьки».
— Вперше вистава «ПокИдьки» народилася у 2020 року з дітьми в театральні студії «Зоряні діти», — розповідає режисерка-постановниця вистави Зоряна Цвик. — Потім здійснила її постановку в Угорщині, а 28 грудня минулого року вперше показали цю виставу з професійними акторами у Будинку художника НСХУ, вдруге — у Будинку актора.
Вирішила ризикнути, і поставити цю виставу з професійними виконавцями, адже порушені у ній питання можуть бути цікавими не лише дітям, а й їхнім батькам. Наразі, ведемо перемовини з одним із професійних театрів, аби включити її до постійного репертуару.
Це вже друга моя режисерська робота з професійними виконавцями. Режисерський дебют відбувся 15 вересня 2023 року. Співпрацюючи із продюсерським центром, Колізей'' виникла вистава «Бебі-бум» — романтична французька комедія.
«Ідейний театр» — молоді, перспективні і талановиті актори. Наша ідея -зберегти світло і надію у душі кожної людини. Щоб хотілося жити далі. Тільки любов та бажання змінюють людей і роблять їх трішки добрішими. Кожна вистава має свою ідею, також власну ідею привносить кожен актор. У виставі «ПокИдьки» говоримо про сортування і переробку відходів, про захист навколишнього середовища, про нашу планету загалом. Вистава про дружбу, добро і вчинок. Адже кожна людина має право вибору. Від цього і залежить її життя і тих, хто поруч.
Дуже задоволена своєю командою. Хочеться, щоб про них дізналося більше людей. Мені дуже хочеться, щоб в Україні загалом було більше театрів. Акторів талановитих випускається щороку багато. Зі своїми я познайомилася під час навчання на магістратурі у Вахтанга Чхаїдзе, акторський курс. Окрім Євгенія Конощука. З ним вже була знайома раніше.
Отже, Євгеній Конощук — зіграв Пана Черепаху. Це надзвичайні талановитий актор. Працював в Академічному театрі «Колесо», імерсивному театрі Uzahvati. З виставою «Не вчасно» брав участь в театральних фестивалях України та закордоном. Має відзнаки та нагороди театральних фестивалів. Озвучував героїв в анімаційних фільмах студії «Новаторфільм». З 2016 року бере постійну участь в благодійних дитячих проєктах. Відвідує дитячі будинки, інтернати соціально незахищених дітей. Проводив творчі зустрічі з дітьми Авдіївки, Попасної, Сєвєроданецька, Лисичанська. На сьогодні активний учасник «дитячого фонду Лани Ра» проводить безоплатні зустрічі в школах та бібліотеках, онлайн-зустрічі з дітьми всієї України, дітьми прикордонних міст та селищ, проводить уроки сценічної мови, зустрічі для заохочення до читання.
Репетиції відбувалися в гармонії, з любов’ю. Зізнаюся, що кастингу на ролі не було. Всі актори — це мої друзі, яким я довіряю і яких люблю. Це гурт однодумців, які мене підтримали і разом ми створили цю виставу.
Хотілося б розповісти кілька слів про кожного з виконавців: Анастасія Шпагіна-Татарченко — Соломинка. Це професійна актриса театру і кіно. Працює кастинг-менеджером в українському телевиробництві, поєднуючи це з викладацькою діяльністю акторської майстерності та сценічної мови у дитячих театральних студіях.
Михайло Поліщук — Оксфорд. Студент 4 курсу КНУКіМ. Курс Ахтема Сеітаблаєва.
Катерина Савченко — Кулька. Професійна актриса театру і кіно. Окрім «Ідейного театру» працює в театрі тіней «Teulis».
Олександр Левицький — Субсоломанте. Освіта: КНУТКіТ ім. І. К. Карпенка-Карого («Актор театру і кіно» бакалавр), («Актор театру і кіно» магістр). Зараз на творчій аспірантурі в КНУТКіТ ім. І. К. Карпенка-Карого. Актор театру і кіно, викладач, постановник сценічних боїв у творчій аспірантурі в КНУТКіТ ім. І. К. Карпенка-Карого. Акторський досвід у професійному театрі: роль Панаса Мусташенка (В. Винниченко, «Закон», режисер — А. Поляков), Новий музичний театр. Роль Лукаша (вистава «Мавка» за драмою Лесі Українки «Лісова пісня», режисер — А. Поляков), Новий музичний театр. Роль Джеррі Раяна («В. Ґіббсон, «Двоє на гойдалці», режисер — А. Поляков), Новий музичний театр. Роль Корнія Каневича (вистава «Рита» за п"єсою В. Винниченка «Чорна Пантера і Білий Медвідь», режисер — Д. Пасічник). Роль Субсоломанте (К. Пенькова, «ПокИдьки», режисер— З. Цвик), «Ідейний театр». Роль Радника (вистава «Снігова королева» за казкою Г. К. Андерсена, режисер — В. Кохановська), театр «Каскадер». Роль Джафара (мюзикл «Аладдін», режисер — В. Кохановська), театр «Каскадер». У нашій виставі Олександр постановник сценічного бою. Фехтування на шпагах.
Орина Маркасян — Совкова. Професійна актриса театру і кіно. Окрім «Ідейного театру» має досвід роботи у Театрі «Між Трьох Колон». Влад Савченко — проф. актор театру і кіно. У виставі нашій грає Пірата, або Пацюка -- працює у театрально-комедійному шоу — Маркузе Де Рояль.
Роль Пацюка під час другого показу вистави грала учениця 11 класу, Дарія Чабак. Моя донька. Навчалась у театральній студії ,"Зоряні Діти". (Наступну виставу Пацюком вже буде Влад…).
Також хотіла б додати, що у нас дві акторки грають роль Соломинки. На прем'єрі у Будинку художника працювала студентка третього курсу Національного університету імені Карпенка-Карого Марія Коломієць. Випускниця театральної студії, Зоряні Діти''.
Хореографиня Ліна Конончук має багаторічний досвід роботи як хореограф-постановник комерційних та творчих проєктів, співпрацює з молодими українським артистами. (Анна Добриднєва, Mozgi, Нікіта Алексеев, Авіатор…) Бере участь у міжнародних та всеукраїнських фестах (WOD Italy, ЛКС, femme fest), співпрацює з театрами (We and the uncertain Украіна- Австралія, вистава Ілюзії і т.д.), артистка міжнародних шоу (Німеччина, Іспанія). Наразі артистка Shadow strip theatre, вистава «Повія».
Драматургиня Катерина Пенькова вже добре знана не лише в Україні, а інших країнах Європи. Вона була на прем’єрі дитячої вистави «ПокИдьки», також на одній репетицій нової постановки. На жаль на новій прем’єрі бути не змогла, попри свою зайнятість і мешкає Катерина за кордоном. Сподіваємося, що обов'язково до нас завітає на наступний показ, який має відбутися у 20 квітні у Будинку Актора.
Над костюмами і сценічних рішенням працювали: художниця Олена Куца-Чапенко та Ірина Устименко.
Отож, запрошуємо всіх поціновувачів театру до Будинку актора 20 квітня.