П’ятдесят творчих сходинок
На свій ювілейний вечір з нагоди 50-річчя створення і 45-річчя філармонійної діяльності до Колонної зали імені Миколи Лисенка Національної філармонії України запросив лавреат всеукраїнського та міжнародних конкурсів, володар гран-прі Міжнародного фестивалю в Італії «Світ музики», ансамбль «Рідні наспіви».

У звуковому полотні ювілейного вечора музичними візерунками спливали образи народних та сучасних мелодій, твори українських та зарубіжних композиторів. Минувшина та сучасність немов би зійшлися на цій сцені, звідки ансамбль починав свою творчу діяльність. А своєрідну екскурсію історією колективу допомогла здійснити ведуча, заслужена діячка мистецтв України Світлана Корецька.
Перший відділ вечора почали твором Мирослава Скорика «Дитинство», перша частина триптиху з музики до кінофільму «Тіні забутих предків».

— Маємо робити все для того, щоб наше мистецтво розвивалося, жило і квітло. Ми незнищенні, ми нездоланні, — переконаний Генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед. — Сьогодні маємо чудову подію, коли ювілей своєї творчої діяльності святкує ансамбль «Рідні наспіви». Щирі вітання колегам. Ансамбль має чудову історію, працює в багатьох жанрах, співпрацює з відомими виконавцями та композиторами, у рамках різноманітних конкурсів об’їздив багато країн.
Сьогодні колектив дарує нам своє мистецтво і ми щиро вітаємо вас колеги від імені Національної філармонії України. Хочемо побажати насамперед міцного здоров’я, наснаги, нових цікавих програм і, звісно, перемоги нам усім!

Від Міністерства культури та стратегічних комунікацій України ансамблю «Рідні наспіви» оголосили подяку за вагомий внесок у розвиток української музики, багаторічну творчу діяльність, високий професіоналізм та з нагоди 50-річчя від дня заснування.
Також до ювілею ансамблю за багаторічну сумлінну працю та особистий внесок у розвиток Національної філармонії України відзначили керівника колективу Юрія Карнауха, артистів Олександра Іванова, Анну Лещенко, Наталію Марунич, Бориса Матвійчука, Віктора Мацка, Олену Немеш, Галину Остапенко та Наталію Пилаєву.

Після цього на сцену знову запросили ювілярів. Впродовж вечора вони виконували твори сучасних українських композиторів, які спеціально пишуть для ансамблю. Серед них оригінальна версія супроводу твору для цимбал угорського композитора Ґ. Аллаґа, яку створив Володимир Рунчак. Цю музику можна грати з початку до кінця, а можна — з кінця до початку. Все-рівно утворюється великий та яскравий феєрверк у супроводі різних звуків.

Далі слово надали композитору Володимиру Рунчаку, який є секретарем Національної всеукраїнської музичної спілки. Він подякував за те, що тут виконується його музика, що колектив завжди показує високу майстерність. Від імені Національної всеукраїнської музичної спілки відзначив ансамбль за високий мистецький професійний рівень, який «Рідні наспіви» демонструють як в Україні, так і за кордоном.

Свої вітання колективу також надіслав український композитор Іван Тараненко, чиї твори вже не перший рік в репертуарі ансамблю. А цього вечора прозвучала його коломийка «Роксолана».
Першим вокалістом, з яким виступав колектив у Криму, був тоді ще студент Фемій Мустафаєв. Яке каже Фемій Мансурович, завдяки «Рідним наспівам» він уперше побачив Крим. Хоча сам співак та його родина є корінними кримськими татарами. За останні роки митець зробив сотні концертів на підтримку батальйону Шейха Мансура, зараз готує концерт на підтримку батальйону «Крим». А для слухачів Національної філармонії подарував дві кримськотатарські пісні.

З Героєм України Анатолієм Паламаренком гастролі ансамблю пролягли через країни Східної та Західної Європи, а ще були фестивалі, Шевченкові програми і концерти на головній філармонійній сцені країни. Цього вечора з його вуст звучало Шевченкове слово, співоче та рідне — уривок з поеми «Кавказ». У цьому творі Тарас Григорович дуже точно відобразив сутність Московії.

Увертюру до народної опери «Квартал Ангелів» присвятили 100-річчю від дня народження композитора Нікоса Теодоракіса. А Олена Лемеш була солісткою, коли виконували створену нею композицію «Ярмінок».
Багато обробок, оркеструвань, аранжував створив для ансамблю подарував ансамблю композитор, диригент Володимир Марунич. Одна з них — обробка української народної пісні «Перелаз».

Є багато програм українських пісень, в які дует у складі народної артистки України Анжеліни Швачки та заслуженої артистки Ірини Семенко прагне внести свій сюжет. Гарного святкового настрою додала виконана ними пісня «Ой поїхав мій миленький».
І на завершення першого відділу на сцену вийшов квартет «Гетьман» з піснями «Їхав, їхав козак містом» та «Bésame Mucho» К. Веласкеса.

На початку другого відділу знову лунали численні привітання. А ще А. Вівальді — Концерт для дуету мандолін, аранжування Н. Проценко, іспанська народна пісня «Нездара», солістка Ірина Семененко, романс та народна полька Сергія Лункевича. Соліст, який вийшов на сцену, коли виконували твір Лункевича, народний артист України Сергій Грінченко стояв біля витоків формування першоджерел ансамблю.

А 28 років тому соліст Національної опери України Віктор Борко уперше вийшов на сцену у супроводі ансамблю «Рідні наспіви», потім було багато авторських вечорів, присвячених українським та зарубіжним словоспівам. Цього вечора співак дарував пісні, які свого часу привіз із конкурсу в Сицилії.

На завершення концерту до виступу запросили артистку, яка ще не будучи всесвітньовідомою, як це є нині, давала з ансамблем сольні концерти. Переважно вони були присвячені українським композиторам, а ще вечір пам’яті Діани Петриненко, яка навчала співачку. Лавреатка Шевченківської премії Людмила Монастирська виконала пісню Олександра Білаша на слова Дмитра Павличка «Молдаваночка» та вихідну Маріци з однойменної оперети Імре Кальмана в українському перекладі.
Фото Едуарда Межула.

