Спецтрибунал для розслідування злочинів агресії проти України запрацює у 2026 році — Микола Сірий
Президент України Володимир Зеленський та генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе підписали угоду про створення Спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії проти України. Що це означає для росії та нашої держави та коли Спецтрибунал запрацює, журналісти запитали у директора Центру досліджень воєнних злочинів при Інституті держави і права ім. Корецького НАН України Миколи Сірого.

— Що означає запровадження Спецтрибуналу для розслідування злочинів агресії проти України?
Це дуже значима подія високого рівня. На жаль, вона не отримала належного висвітлення в українських ЗМІ. Принаймні акценти, які зроблені не достатньо виражені та інколи розмиті. Це не відповідає рівню та статусу цій події, яка є епохальною. Адже це перехід від широкої палітри різноманітних дій спрямованих на відновлення міжнародного порядку, до вже конкретної дії та документу. Тобто це перехід від слів до діла. Хоча і до цієї події було зроблено багато робити. Постійно ведеться фіксація воєнних злочинів здійснених країною агресором. А підписання угоди — це вже переход на нову якість та нову стадію. Тобто підписання цієї угоди означає, що прийнято політичне рішення про взяття довготривалих зобов'язань на себе досить широким колом держав, які об'єднанні Радою Європи. Зокрема, у його фінансуванні та підтримки діяльності. Відповідно забезпечувати реалізацію рішень, які будуть прийматися у форматі діяльності цього спецтрибуналу і його органів. Це означає, що широке коло держав дуже чітко окреслили свою позицію. Вони на стороні правди, справедливості. Тобто на стороні України у справі притягнення агресора до відповідальності. Слід відмітити, що це рішення прийнято на фоні невираженої та відстороненої позиції США за президентства Дональда Трампа. Тому зараз маємо унікальну ситуацію починаючи з часів завершення Другої світової війни. Тобто коли країни демократичного світу не чекаючи позиції США прийняли для себе тверде рішення про підписання угоди з Україною про спецтрибунал. Це унікальний випадок. Адже це означає, що демократичний світ не озираючись на США заявив, що він твердо стоїть на захисті демократичного міжнародного правопорядку та Верховенства права. Це подія надзвичайно високого рівня.
— Коли Спецтрибунал розпочне свою дію, через роки?
Ні.В цьому плані не погоджуюсь з коментарями та попередженнями, які зазвучали в ЗМІ. Навпаки це серйозна та чітка подія. Підписання цієї угоди не означає, що її поклали на поличку. Це означає, що за результатами цієї угоди активізується активна робота по її реалізації. Тобто будуть створені нові групи, або ж посилена робота груп, які працювали по цьому напрямку. Статут, щодо російської агресії готувався і до цього часу. Тобто він готовий, але для підписання запрошуються різні думки держав- підписантів. Процесс триває. Не думаю, що він розтягнеться в часі. Маю глибокі переконання, що процедура підписання статуту Міжнародного Спецтрибуналу та його затвердження відбувається до кінця цього року.
— Чи розпочнеться процес формування самого трибуналу?
Наразі це відкрите питання. Треба сформувати склад трибуналу, корпус прокурорів та слідчих цього трибуналу. Поки що невідомо, чи почнеться ця робота в цьому році, чи ні. Сподіваюся, що почнеться. За моїми прогнозами 2026 рік — початок активної роботи новоствореного трибуналу, щодо російської агресії. Для цієї роботи є всі підстави. Акт агерсії та колосальна кількість воєнних злочинів, пов’язаних з цією агресією. Є публічні документи росії, публічні виступи офіційних російських осіб, які пояснюють цілі, мету, завдання цієї агресії та оцінки цієї агресії. Все це є в наявності. Матеріалу для роботу Спецтрибуналу більш ніж достатньо. Тому не бачу жодних причин, для того щ Спецтрибунал для розслідування злочинів агресії проти України не запрацював би у 2026 році.
— Чому стримувався даний процес?
Через оглядку на позицію США. Тобто європейські країни витримували паузу чекаючи активізації позиції США від нинішньої адміністрації. Однак і цей фактор вже не впливає на даний процес. Тобто країни демократичного світу не дивлячись на позицію США прийняли чітке та тверде для себе рішення — про те, що агресія не сумісна з принципами сучасного міжнародного співіснування. Вона має бути покарана. Саме тому не залишається жодних стримуючих факторів, які б гальмували формування данного трибуналу. Тобто ніщо не може вплинути на пригальмування формування та розпочатку робити цього трибуналу. Статут трибуналу буде затверджено до кінця року, а наступного року розпочнеться активна робота самого Спецтрибуналу.