ЧОРНА ДІРА БАНКРУТСТВА

Банкрутство має бути цивілізованою процедурою врегулювання економічних відносин як із зовнішніми кредиторами та державою так і з найманими працівниками… Має бути, але як насправді?

ЧОРНА ДІРА БАНКРУТСТВА
ЧОРНА ДІРА БАНКРУТСТВА

ПЕЧАТКА ВІЙНИ

Дуже складно і довго відбувалося в нашій країні становлення проєвропейського правового поля при здійсненні банкрутства. До практики процедури банкрутства були численні зауваження майже з усіх боків. Чи не самим болючим було питання хоча б часткового захисту заборгованої зарплати працівників неплатоспроможного підприємства.

Зараз навіть немає сенсу перераховувати численні спроби з боку «роботодавців» не допустити реалізацію відповідних конвенцій і рекомендацій Міжнародної організації праці, Директив Євросоюзу, пропозицій всіляких круглих столів саме в царині захисту прав найманих працівників при банкрутстві їхнього підприємства.

Можливо не зараз, а колись вдасться з’ясовувати скільки мільярдів заборгованої зарплати безповоротно «законно» і нахабно всмоктала воронка банкрутства…

Але в умовах війни ця проблема набула критичної гостроти і потреби об’єктивного діагностування та визначення шляхів вирішення.

ЩО на СЬОГОДНІ?

Для з’ясування об’єктивної ситуації з банкрутствами у воєнний час до Міністерства юстиції було скеровано запит на інформацію

1. Про кількість підприємств визнаних банкрутами у 2022, 2023 та у першому півріччі 2024 роках

2. Про кількість підприємств, що припинили юридичну діяльність, ліквідовані у 2022, 2023 та у першому півріччі 2024 роках

3. Про суми списаної (погашеної) заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств, що визнані банкрутами, ліквідовані

4. Про кількість судових рішень, постанов, наказів щодо виплати заборгованої працівникам заробітної плати у 2022, 2023 та у першому півріччі 2024 роках

5. Про кількість у 2022, 2023 та у першому півріччі 2024 роках судових рішень про притягнення до відповідальності (покарання) посадових осіб підприємств, установ, організацій за несвоєчасну виплату (заборгованість) заробітної плати найманим працівникам

Мінюст повідомив, що згідно наявної у них інформації

  • у 2022 році підлягало виконанню 38,5 тис. виконавчих документів щодо стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов’язаних з трудовими правовідносинами,
  • у 2023 році — 38,4 тис.,
  • станом на 01.07.2024 року — 35,7 тис.

Протягом 2022 року державними виконавцями направлено 32 повідомлення до органів досудового розслідування про вчинення кримінального правопорушення (далі повідомлення) у виконавчих провадженнях цієї категорії, з яких:

  • по 3 внесено дані в ЄРДР,
  • по 8 відмовлено,
  • 21 — перебувало на розгляді;

Протягом 2023 року направлено 51 повідомлення з яких:

  • по 9 внесено дані в ЄРДР,
  • по 15 відмовлено,
  • 27 — перебувало на розгляді;

Протягом січня — червня 2024 року направлено 27 повідомлень з яких:

  • по 1 внесено дані в ЄРДР,
  • по 6 відмовлено,
  • 20 — перебуває на розгляді.

рашистів БОЯТИСЬ і в ЛІС не ХОДИТИ?

Згідно до інформації наданої Департаментом з питань банкрутства встановлено наступне.

Абзацом п’ятим частини першої статті 3 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що державний орган з питань банкрутства формує та веде Єдиний реєстр арбітражних керуючих України, Єдиний реєстр боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), що є складовими частинами автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», і встановлює порядок подання відомостей (інформації), необхідних для ведення зазначених реєстрів.

Наказом Міністерства юстиції України від 18.02.2020 № 593/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 лютого 2020 за № 187/34470 (далі — Наказ), затверджено Порядок подання арбітражними керуючими обов’язкових відомостей (інформації) про боржника та хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), форми обов’язкових відомостей та їх зміст.

До запровадження автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» подання обов'язкових відомостей (інформації) арбітражними керуючими здійснювалося в порядку, строки та за формами, встановленими наказом Міністерства юстиції України від 18 січня 2013 року № 130/5 «Про порядок подання арбітражними керуючими (розпорядниками майна, керуючими санацією, ліквідаторами) обов'язкових відомостей (інформації)», шляхом подання встановлених форм обов'язкових відомостей (інформації) через Систему електронної звітності арбітражних керуючих.

  • у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 24 лютого 2022 року Державним підприємством «Національні інформаційні системи» тимчасово призупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України, у тому числі Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, та Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

Мінюст констатує — «у зв’язку з відсутністю технічної можливості подання арбітражними керуючими обов′язкових відомостей (інформації), передбачених Порядком подання арбітражними керуючими (розпорядниками майна, керуючими санацією, ліквідаторами) обов’язкових відомостей (інформації), надати відомості про суми списаної (погашеної) заборгованості із заробітної плати працівникам підприємств, що визнані банкрутами, ліквідовані за запитуваний період, не вбачається за можливе».

Водночас повідомляє, що кількість підприємств, відносно яких ухвалено постанову про визнання боржника банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру становить:

  • у 2022 році — 512;
  • у 2023 році — 621;
  • у І півріччі 2024 року — 320.

Також повідомляє, що кількість підприємств, провадження у справах про банкрутство яких закрито, становить:

  • у 2022 році — 478;
  • у 2023 році — 644;
  • у І півріччі 2024 року — 379

ВИСНОВКИ

Тепер ми знаємо, що нічого не знаємо про обсяг зарплатної заборгованості на підприємствах банкрутах, які чи то вкрали, чи то списали, чи просто забули…

Логічно щоб ці данні були в організаціях роботодавців та профспілок і не тільки цифри про людську біль, а конкретні пропозиції про захист прав працівників на зароблено під час втрати підприємством платоспроможності…

ЧИ ПОЧУЄМО ВІДПОВІДЬ від соціальних партнерів???