Симон Петлюра «Московська воша»

Книга Симона Петлюри «Московська воша. Оповідання дядька Семена про те, як московські воші їдять Україну та що з ними треба робити» перевидана у Києві в 2022 році ГС «Національна Асамблея України» та Волонтерським Громадським Телебаченням I-UA.tv


«Московська воша» написана, чи закінчена, напередодні смерти Головного Отамана — в 1925 р.

Проте немає найменшого сумніву, що була вона задумана дещо раніше й використані в ній дані про стан в Україні з попередніх років.

Симон Петлюра, опинившись на вигнанні, весь час уважав побут поза межами України тимчасовим. Тож він пильно слідкував за подіями на Рідних Землях і до самої смерти не припиняв зв'язку з поневоленим народом, не припиняв зв'язку з підпіллям. І саме для підпілля і підпільної боротьби була приготована й «Московська воша».

Цей твір — це документ часу. Автор дає докладні дані про стан на Рідних Землях в різних ділянках на той час. Але найцінніше у творі — популярний виклад історії Української Революції, розпачливої боротьби Української Армії, гарячкових заходів Уряду УНР, пороблених помилок. Будучи документом часу, «Московська воша» є також документом про С. Петлюру. Вона доводить, як виразно він бачив національний момент в Революції, як глибоко заглянув він у її суть: змагання між українською і московською націями.

З'ясування саме цього моменту залишає пекучу актуальність брошурі, попри те, що за 40 років від часу її написання, різні дані перестали бути актуальними. Суть московсько-української війни, суть наших Визвольних Змагань, як вона з'ясована в брошурі, не перестала бути актуальною.

Вона не змінилася, як і не змінилася потреба боротьби, хоч змінилися методи.