Нафтогаз створить мережу національних АЗС, щоб не було завищення цін на пальне

  • 87

НАК «Нафтогаз України» стане «національним оператором на ринку нафтопродуктів», щоб забезпечити справедливість цін на АЗС. Про це голова правління компанії Юрій Вітренко розповів агентству «Інтерфакс-Україна».

Люди не довіряють великим приватним мережам автозаправних станцій, пояснює він, тож «ідея полягає не у тому, що держава хоче монополізувати цей ринок», а в тому, що «на ринку має з’явитися потужний державний гравець, до якого була би повна довіра і з боку держави, і з боку людей – із розумінням, що ціни на цих заправках є справедливими й чесними».

Коли є такий гравець «із суттєвою часткою ринку – 15, 20 або 30%, тобто не 100%, але й не 1%, – тоді більше довіри, що у споживачів є можливість купувати за справедливою конкурентною ціною… Якщо мережа займає 30% ринку, то це вже дає реальну альтернативу людям. У свою чергу, це примушуватиме приватних операторів теж не задирати ціни».

Тобто коли конкуренція на ринку недосконала, то поява державного гравця дає можливість зробити його ціновим лідером і відмовитися від державного регулювання цін. До того ж держкомпанія може ефективно співпрацювати з міжнародними компаніями, які мають найбільші ресурси, бо їм «може бути легше у поточних умовах укладати контракти на поставки великих обсягів нафтопродуктів саме з національною компанією».

Але передусім необхідно налагодити необхідну логістику. Бо всі ці компанії можуть швидко поставити паливо у великі порти – Амстердам, Роттердам, Антверпен або порти Середземномор`я, а воно потрібне на кордоні України або щонайближче до нього. Отже, потрібно домовлятися з такими країнами, як Польща, Румунія, Угорщина, Словаччина про розширення логістичних можливостей.

«Базою» для нового оператора стане націоналізована мережа Glusco, яка складається зі 172-х заправних станцій, а також АЗС «Укрнафти», де у Нафтогазу мажоритарна частка. Щоправда, зазначив Юрій Вітренко, компанія поки не отримала контролю над Glusco: «Там є деякі нюанси, але сподіваюся, що держава проявить певну волю – і ми будемо мати контроль над АЗС».