Через війну українці витратили на антидепресанти 500 млн грн за пів року

У першому півріччі 2022 року продали на 496 млн грн (+41%), або 1,4 млн штук упаковок антидепресантів (+32%), свідчать дані консалтингової компанії «Бізнес-Кредит».

Антидепресанти
Антидепресанти

Українці більше за всіх у світі страждають на депресію в 2022 році, свідчать дані Всесвітньої організації охорони здоровʼя (ВООЗ). Загалом 15 млн громадян, за оцінкою МОЗ, потребують психологічної підтримки. Війна стимулювала стрес, що спричинило зростання попиту на препарати для лікування ментального здоровʼя.

У 2021 році найбільший приріст показали антитромботичні засоби — 48% та засоби для лiкування органiв дихання — 28%, каже директор з продажів і маркетингу представництва північномакедонської фармкомпанії Alkaloid Артем Матвєєв. Обидва прирости повʼязані з пандемією COVID-19.

Продажі антидепресантів зростають у воєнний час через стрес, пояснює президент Асоціації індійських фармвиробників Менон Унні Парамбат Раманан. Після 24 лютого в українців почастішали випадки тривожних станів і депресій, каже медичний директор фармкомпанії «Тева Україна» Олександр Семенов. «Лікарі в рази більше призначають антидепресантів», — стверджує директор Агентства медичного маркетингу Юрій Чортков.

Уповільнення темпів у березні — квітні він пояснює великою міграцією за межі України та неможливістю реалізації препаратів на тимчасово окупованих територіях. Певну роль у заспокоєнні населення відіграли YouTube-канали, каже Матвеєв, наприклад, із Олексієм Арестовичем, де українцям розповідали про успіхи на фронті тощо.

«Вже в липні — серпні українці зрозуміли, що позитивні прогнози про швидкі перемоги марні. Тому вони знову почали розчаровуватися і активніше купувати заспокійливі препарати», — каже Матвєєв. Затягування бойових дій, безробіття та наближення зими, за його словами, стимулюють попит на заспокійливі ліки.

Якби з країни не виїхало кілька мільйонів українців, то продажі антидепресантів зросли б мінімум на 70%, припускає Матвєєв. Втрата домівок, за його словами, — додатковий сильний фактор, який змушує людей нервуватися і, як результат, приймати ліки.

За підсумками року, обсяг продажів може становити близько 1 млрд грн, очікує Олександр Семенов з «Тева Україна».